Amaç yardımcı olmak mı, para kazanmak mı?

Amaç yardımcı olmak mı, para kazanmak mı?

CHP Belediye Meclis Üyesi Naci Yörük, tavuk kümeslerinin ruhsat sorunuyla ilgili gazetemize açıklama yaptı. Yörük yaptığı açıklamada, İl Genel Meclisi'nde alınan kararı eleştirerek, “Amaç yardımcı olmak mı,para kazanmak mı? Anlam veremiyorum” dedi.

Gazetemize tavuk kümeslerinin ruhsat sorunu hakkında açıklama yapan Naci Yörük, İl Genel Meclisi'ne eleştirilerde bulunarak; “İl Genel Meclisi'nin tavuk kümesleriyle ilgili yapmaya çalıştığı ruhsatlandırma çalışmasının mantığına bir anlam verebilmek mümkün değil. Kümeslerin ruhsatlandırılmasıyla ilgili yapı kullanma ruhsatını mı, çalışma ruhsatını mı, işletme ruhsatını mı kastediyorlar anlam verebilmiş değilim. Bu konuda yapılan görüşmede, CHP'li İl Genel Meclisi üyelerimiz çekimser oy verdilerse eğer, demek ki bu konuda ikna olmamışlar” dedi.

MADDE EKLENMEDEN YAPILAN BÜTÜN GİRİŞİMLER ANLAMSIZ OLUR

Ruhsat sorunun köklü bir çözüm yöntemiyle çözülmesi gerektiğini ifade eden Yörük açıklamasında şunları kaydetti: “Kümes sorunu çözülecekse, bu soruna köklü bir çözüm bulmamız gerekiyor. Bu çözümü de yasalar çerçevesinde bulmak zorundayız. Yasal çerçevesinde bir yapının yapı ruhsatı olmak zorunda. Bu durum 3194 sayılı İmar Kanunu çerçevesinde ve 2000 yılından sonra çıkan 4708 sayılı Yapı Denetim Kanunu'nda açıkça bu yasal süreç belirtilmiştir. Bu sorunun esas çözümü, yapı denetim yasasındaki bodrum hariç 2 katlı 2 yüz m2'yi geçmeyen yapılara '2 bin m2'yi geçmeyen tek katlı tarımsal yapılar' ibaresi eklenerek, sadece yapılmış yapılar değil, yeni yapılacak kümes ve benzeri tarımsal yapılar da ekonomik olarak rahatlayacaktır. Bu madde eklenmeden yapılacak bütün yasal girişimler anlamsız ve yersiz olur.”

BEYAZ ET SEKTÖRÜ CİDDİ ZARARLAR GÖRÜR

Yörük, geçici ruhsatlandırmaya dikkat çekerek; “Şuan ruhsat almaya uygun olmayan kümesleri kapatmak yerine, geçici ruhsatlandırmalar yapılarak, iyileştirme çalışmaları yapılmalı. Kanuna uygun olmayan kümesleri kapatmaya kalkarsak, beyaz et sektörü bu durumdan çok ciddi anlamda zarar görecektir. İmar Planı içinde kalmış veya yakınlaşmış mesafelerde olan kümes ve benzeri tarımsal yapılar iki, beş ve on yıllık geçici ruhsatla bir plan çerçevesinde iyileştirme, yeni yer seçimi gibi kolaylıklar sağlanarak, ruhsat verilebilir” dedi.

ÜCRETLER ÇOK YÜKSEK TUTULMUŞ

Yörük açıklamasının sonunda, İl Genel Meclisi'ni sert bir dille eleştirerek şunları söyledi: “İl Genel Meclisi'nde yapılan açıklamalarda ve görüşmelerde dikkat ediyorum, kümeslerin ruhsatlandırılmasıyla ilgili metrekareye belli ücretler belirlenmiş. Bu ücretler çok yüksek tutulmuş. Bin–bin 500 TL civarında yapılacak masrafla çözümlenecek bir işlemden, neden 6 bin TL istiyorsunuz. İl Özel İdare bu durumdan kendine kaynak mı yaratmaya çalışıyor. Amaç yardımcı olmak mı, para kazanmak mı, anlam veremiyorum.”


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.