Amacı dışında yapılan yayla evleri yıkılacak

Amacı dışında yapılan yayla evleri yıkılacak

Bolu Milletvekili Metin Yılmaz ve Tarım İl Müdürü Mehmet Altun, Termal Otel'de köy muhtarlarıyla bir araya gelerek, güncel tarımsal konular ve yayla evleriyle ilgili bir toplantı yaptılar. Tarım il Müdürü Altun, amacı dışında yapılan yayla evlerinin yıkılacağını söyledi.

Metin Yılmaz, Tarım İl Müdürü Mehmet Altun, Bolu Muhtarlar Derneği Başkanı İlhan Çalışkan ve yaklaşık 100 muhtarın katıldığı toplantıda, tarımsal konular ve yayla evleriyle ilgili sorunlar ve bu sorunların nasıl çözülebileceği konusunda karşılıklı görüş alışverişi yapıldı. Toplantıda konuşma yapan Altun, muhtarların Devletle vatandaş arasında çok önemli bir görevde olduğunu belirterek "Biz Bolu'daki sorunlarımızı bire bir tespit edeceğiz ve taleplerimizi dile getireceğiz. Bu şekilde çözüm bulacağız. Toplantımız için tespit ettiğimiz konu aslında ülkemizin değişik noktalarında da bir problem haline gelen ve Bolu'da da ciddi bir problem olan yayla evleridir. Yayla evleri diğer illerde olduğu gibi Bolu'da da biraz amacı dışına çıkmış durumda. Bizim amacımız yayla evlerini amacına uygun kullandırtmak. Çünkü biz biliyoruz ki bizim üreticimiz eğer para kazanacaksa yem gelirini ucuz elde etmek zorunda” dedi.

Bolu'nun özellikle bu konuda meralarıyla çok ciddi bir potansiyele sahip olduğunu anlatan Altun şunları söyledi: "Bizim çiftçilerimiz de yayla döneminde hayvanlarını yaylalara götürüp orada otlatıyor. Bir nebze de olsa bahar ve yaz aylarında yemi daha ucuz elde etmiş oluyorlar. Bu toplantımızın verimli olabilmesi için bir anket hazırladık. Tarım Bakanlığı'ndan mera ve yaylalarla ilgili uzman arkadaşları davet ettik ve bizi kırmayıp geldiler."

“YAYLA EVLERİ AMACI DIŞINDA KULLANILMASIN”

Tarım Bakanlığı'nın yayla evleri ile ilgili bir çalışması olduğunu ve bu toplantının bu yüzden çok önemli olduğunu dile getiren Altun, "Bu toplantımızla birlikte hayvancılık yapan vatandaşlarımızın sıkıntıları varsa bu sıkıntıların önüne geçmiş olacağız. Yaylalarda amacı dışında yapılaşmanın önüne geçebilmek için muhtarların yapılmasını istediği çalışmaları bilmek bizim için çok önemli. Yayla evlerinden hayvancılık yapan kişiler istifade edecek. Yoksa bu işin önüne geçemeyiz. Bundan sonra amacı dışında yayla evi yapılırsa yıkıma gidilecek" diye konuştu.
 HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.