Ana kuzuları da kep fırlattı

            11.06.2004

Kuş gördüğü yuvayı yaparmış. Vali Mehmet Ali Türker Anaokulu öğrencilerinin diploma töreninde cıvıl cıvıl olan çocuklar ağabeylerinden, ablalarından gördüklerini aynen uyguladılar.

Koç İlköğretim Okulu’nda yapılan törende küçükler kendilerinden beklenenden daha fazlasıyla yaptılar görevlerini. "Sevgiyi öğrendik, Atatürk’ü tanıdık, mevsimlerle bilgilendik, dünyamızı tanıdık, paylaşımla dostlukları pekiştirdik" derken, söylediklerini sahnede birer birer kanıtladılar.

Onlar bizim çocuklarımız, onlar tarlaya saçılan tohumlar gibi. Aldıkları eğitim, gördükleri ilgi neticesinde çiçeklenecek meyvaya dönecekler.

Öğrenciler öğretmenlerinden aldıklarını noksansız olarak sahnelerken, ana-babaların çocuklarından daha heyecanlı oldukları gözlendi. Onlar çocuklarıyla hem heyecanlandılar, hem de gururlandılar.

Emeğin başarıya dönüştüğünü gören bir başka kesim vardı, öğretmenler. Bütün bir yılın uğraşı sonunda emeğin başarıya dönüşümünü görmelerinden mutluydular. Küçük beyinlerin büyük işler yapmalarından gururluydular.

Çocuklar büyümüş de küçülmüş gibiydiler. Büyüklerden bir farkları vardı. İçlerinden geldiği gibi davranıyorlardı. Yaptıklarında riya, hile yoktu. Kaçamaksız özgürce öğretildiği gibi sergiliyorlardı gösterilenleri. Fotoğraf makinası gibi kopyaladıklarını deklare ediyorlardı temiz ve saf yüreklilikle. Çocukların özgürlüğü bu olmalıydı. Doğru olanlar öğretildiğinde doğru sonuçlar alınıyordu.

Sn. Valimiz adını taşıyan okulun öğrencilerini coşkuyla izledi ve yürekten alkışladı. Onlarla sohbet etti. Vali’den daha çok baba sevgisiyle kucakladı, diplomalarını dağıttı. Çocuklar mutlu, veliler mutlu. Öğretmeninden müdürüne herkes mutluydu.

Yarınlarımızın sahipleri çocuklarımızın geleceklerinin aydınlık ve başarılı olması en büyük dileğimizdir. Pırıl pırıl zeka yüklü bir gençliğin geliyor olmasını görmek son derece memnuniyet verici. Bizlerin görevi, onları geleceğe iyi hazırlamak, önlerine çıkacak bariyerleri kaldırmak olacaktır. Bu konuda herkesin sorumluluğu vardır. Umarım herkes bu vebalin bilincindedir.

Mutluluk içinde güzel günler sizlerin olsun.

Bu yazı toplam 857 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.