Anaokulu ihtiyacı

            06.08.2004

Değişen dünya koşullarında ata erkil aile yapısı yerini çekirdek aileye bırakıyor. Artık dede torunu aynı mekanda görmek zor. Günümüz ailesinde bir kişinin çalışarak bütün aile bireylerine bakması imkansız hale geldi. Aile birliğinin sağlanmasında etken olan ekonomiye karı-koca birlikte katkı yapmak durumunda.

Meyvesiz ağaç gibi çekirdek aileyi yalnızca karı-koca ile sınırlı tutmak olanağı yok. Her yuvanın kuruluşunda bireylerin hayalini süsleyen bahçeli küçük bir ev ve bahçesinde oynayan çocuklardır. Günümüz yaşam koşullarında ne yazık ki bahçeli küçük evden önce çocuk sahibi olunur ve bütün yaşam o çocukların geleceği üzerine kurgulanmaya başlar.

Çalışan karı-kocaların en çok zorlandığı olaylar, işe giderken çocuklarını emanet edebilecekleri bir bakıcıyı bulmaları üzerine olur. İşte böylesi zorluklara çözüm kreşler, anaokulları, sınıf öncesi eğitim kurumlarıyla bulunmaya çalışılır. Bu kurumlar özel ya da resmi olarak bazen kendi kurumları içinde bazen de devletin resmi organları içinde işlevlerini yerine getirmeye çalışırlar.

Dün aile ocağında sorunlara çözüm, evin yaşlıları tarafından yerine getirilirken, bugün küçük yaşlardan itibaren birlikte oynamaktan,sevgiyi paylaşmaktan, sorunları yok etmekten, birlikte oynamak suretiyle paylaşımı öğrenmekten yana eğitim veren anaokullarımızda çocuklarımızın güven içinde kalmaları sağlanmış oluyor.

Sosyo ekonomik koşulların getirdiği sorunlara çözüm için çalışan karı-kocaların sayıları arttıkça, çocuklar için gerekli olan anaokullarına olan gereksinme de her geçen gün artıyor. Bolu okullaşma yönünden emsali illere göre çok iyi düzeyde olmasına karşın, okul öncesi eğitimde kreş ve anaokulu açısından geri olduğu her yıl anaokullarımıza yapılan aşırı müracaatlar sonrasında ortaya çıkmakta. İlimizde bu sorunun çözümü için anaokuluna ait ödeneğin geldiği ve yer arandığı duyumlarını almış bulunuyorum.

Anaokulu için yer tespitinde, çalışan ailelerin yoğun olduğu bölgeden olması önemli olmalı. Ata erkil aile yoğunluğunun bulunduğu bölgelerde bu okula ihtiyaç olmayabilir. Anaokulları biraz da masraflı olması nedeniyle tercihi parasal durumları iyi olan ailelerin başvuracağı kurumlar oluyor. Okul yeri tespitinde bu hususların dikkate alınacağını umut ediyorum.

Ayrıca her geçen gün önemi biraz daha artan okul öncesi eğitimler için 2004-2005 eğitim-öğretim yılında birçok ilköğretim okulumuzda açılacağı haberinden mutlu olduğumu belirtmek isterim.

Bu yazı toplam 876 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.