ANAP Isparta Milletvekili, Meclis’e Bolu sorunlarını taşıdı ve hesap sordu;"Bolu milletvekili gibi..."

ANAP Isparta Milletvekili, Meclis’e Bolu sorunlarını taşıdı ve hesap sordu;"Bolu milletvekili gibi..."

Bolu'nun sorunlarını meclise taşıyan Milletvekilleri kervanına, ANAP Isparta Milletvekili Mehmet Sait Armağan da katıldı. Armağan, TÜİK'in bütçesinin görüşüldüğü oturumda, Bolu'nun yararlanamadığı teşvik

Bolu'nun sorunlarını meclise taşıyan Milletvekilleri kervanına, ANAP Isparta Milletvekili Mehmet Sait Armağan da katıldı. Armağan, TÜİK'in bütçesinin görüşüldüğü oturumda, Bolu'nun yararlanamadığı teşvik yasası ile ilgili olarak uzun bir konuşma yaptı ve sordu;“Bolu'nun kaybı nasıl telafi edilecek?"

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 2007 yılı bütçesi'nin görüşmeleri bütün hızıyla devam ediyor. Ve milletvekilleri bu görüşmeleri kendi illerinin sorunlarını gündeme taşımak için fırsat olarak değerlendiriyor. Bolu'nun meclise gönderdiği 3 milletvekilimizden şu ana kadar bu yönde bir çaba gelmezken, ilin sorunlarını gündeme taşımak ise yine başka illerin vekillerine kaldı. Anavatan Isparta milletvekili ve Ekonomik Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Sait Armağan, 18 Aralık'ta Türkiye İstatistik Kurumunun bütçesi görüşülürken söz aldı ve kurumun çalışmalarını eleştirirken, Bolu ilinin kişi başına milli gelirden aldığı pay ile ilgili yapılan yanlış hesaplamayı gündeme taşıdı.

BİR BOLULU GİBİ

Eski adıyla Devlet İstatistik Enstitüsü’nün yapılan değişiklikle yeniden yapılandırılmasının üzerinden bir yıla yakın zaman geçmesine rağmen, bu değişiklikten beklenen sonucun ortaya çıkmadığını ve değişen hiçbir şey olmadığını vurgulayan Armağan, kurumun güvenirliğinin sorgulanır hale geldiğine dikkat çekti. “Enflasyon rakamları, İstihdam oranları, Açlık ve Yoksulluk sınırı, Büyüme rakamları” gibi temel konularda benzeri çalışmalar yapan başka sivil toplum örgütleri ve diğer kurumların çalışmalarıyla TÜİK'in sürekli çeliştiğini belirten ANAP Isparta Milletvekili Mehmet Sait Armağan, konuşmasını devamında Bolu'yu kişi başına milli gelirde Türkiye'nin en zengin ikinci ilan eden ve kalkınmada öncelikli iller arasına girmesini engelleyen skandal hesaplama ile ilgili gelişmelere değindi.

YENİDEN HESAPLANSIN

ANAP Bolu İl Teşkilatı tarafından kendisine sunulan raporda yer alan gerçekleri meclis kürsüsünden sıralayan Mehmet Sait Armağan, Bolu'nun 1999 depreminde büyük bir kayba uğramasına ve hemen ardından en zengin ilçesi Düzce'nin il olup ayrılmasına rağmen TÜİK tarafından Türkiye'nin ikinci zengin ili gösterildiğini ve bu gösterge yüzünden düşük gelirli illere verilen teşviklerden yararlanamadığını, bu nedenle Bolu'nun TÜİK'le davalı duruma geldiğini belirtti. TÜİK'i 17 Aralık 2004'te mahkemeye veren Bolu Halk Platformunun taraf olduğu davada mahkeme tarafından atanan bilirkişilerin (Profesör Erdoğan Alkin, Profesör Mithat Melen, Profesör Kenan Mortan) Bolu'nun haklı olduğu yönünde görüş bildirdiğine dikkat çeken Armağan, raporda Bolu ili millî gelirinin TÜİK tarafından yeniden değerlendirilmesi gereği vurgulandığını hatırlattı. Bu gelir düzeyine ulaşabilmek için "TÜİK verilerine göre,1993-2000 yıllarında yüzde 1 büyüyen Bolu'nun, depremin hemen ardından 2000 yılında yüzde 23 gibi astronomik bir büyüme gerçekleştirmiş olması gerektiğini söyleyen Mehmet Sait Armağan, TÜİK verilerine göre; deprem nedeniyle Bolu'da işyerlerinin yüzde 52'si kapandığı halde, bir önceki yıla göre 2 katı ticari gelir elde etmiş göründüğünü, İl Gayri Safi Millî hasılası içinde yüzde 42 paya sahip olan Düzce ve dört ilçe Bolu'dan ayrılmasına rağmen, Bolu'nun nasıl olup da zenginler liginin başından yer aldığını anlayamadığını belirtti. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinin çalışmasına göre kişi başına millî gelir 1.865 dolar iken, TÜİK'e göre ise, 5.685 dolar olmasının kurumun kamuoyu önünde inanılırlılığına gölge düşürdüğünü ve Bilirkişi raporlarının Bolu kamuoyundaki kuşkuları doğruladığını açıklayan Armağan sordu; “O veriler nedeniyle Teşvik Yasası kapsamına alınamayan Bolu'nun kaybı nasıl telafi edilecek?”

ARMAĞAN UNAKITAN'A DA SORDU

Anavatan Isparta Milletvekili ve Ekonomik Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Sait Armağan'ın, Bolu'nun sorunları hakkında Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a yazılı olarak bazı sorular yönelttiği vurgulanarak, bu sorulara Maliye Bakanlığı tarafından verilecek cevapların Bolu kamuoyuna aktarılacağı bilgisine yer verildi. Armağan'ın soru önergesinde, Bolu'nun yüksek milli gelir oranına rağmen “Neden ekonomik açıdan kendi kendine yetebilen iller listesine giremediği, AKP'nin iktidarda olduğu 2003, 2004, 2005 ve 2006 yıllarında Bolu'ya yapılan kamu yatırımlarının listesi ve bu yatırımların yekununun ne kadar olduğu, aynı dönemlerde Bolu'dan tahsil edilen vergi miktarı, eşdeğerdeki bütün komşularının teşvik almasına rağmen Bolu'nun teşvik kapsamında olmamasının il ekonomisini nasıl etkilediği ve sektörel teşviklerin uygulanması halinde Bolu için hangi sektörlerin düşünüldüğünü” sordu.

20.12.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.