ANNELERİMİZİN GÜNÜ

            06.05.2005

Önce şu hususu iyi tespit etmemiz gerekiyor. Kapitalist sistem devamlılığını sağlamak için herşeyi fırsat olarak görüp, bu fırsatı değerlendirmeye kalkıyor. Anneler Günü de bu sistemin icat ettiği; ancak en anlamlı günlerden birisi. Bu sisteme göre Anneler Günü’nde alışveriş olsun yeter!... Gerisi çok da önemli değildir!..

Oysa annelik gibi anlamlı ve kutsal bir kavram bir günde kullanılarak bitirilecek, bir kenara atılacak birşey değil. Anne olan bu duygusunu sevgiyle, şefkatle, merhametle, korumacılıkla, özveri ile bir ömür boyu sürdürürken, bizlerin belli günlerde annelerimizi hatırlaması güzel ama yeterli değildir.

İnancımız gereği yüce dinimiz Annelerimize karşı sevgi ve hürmet göstermemizi emretmektedir. Eğer anne-babanız sizin yanınızda ihtiyarlarsa; ONA OF BİLE DEMEYİNİZ diyor Allah..!

Her yönüyle örnek alınması gereken Peygamberimiz Hz. Muhammed ise; "Cennet anaların ayağının altındadır" buyuruyor.

Her birisi uzun tecrübe birikiminin sonucunda ortaya çıkmış atasözlerimizden birisinde ise; "Ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar" diyor.

Ben babalığı yaşayan birisi olarak, çocuklarımın bazı hareketlerine karşı tahammül gösteremeyip tepki verirken; eşim onlara daima anlayışla ve şefkatle, tahammülle yaklaşıyor. Bu duyguyu anlamak için anne olmak gerek. Doğduğundan itibaren çocuğunun üzerine titreyen, her türlü ihtiyacını karşılamada bencil davranmayan, tehlikeye, yokluğa, açlığa karşı yavrusunu koruyup kendisini kalkan yapan tek varlık annedir. Bu sadece insanların anneleri için geçerli değil. Hayvanlar alemindeki anneler için de geçerlidir..!

Anneler Günü’nde güzel şeylerden bahsetmek gerekli görülebilir. Ancak dünyadaki gerçeklerden de bahsetmeliyiz..!

Dünyada açlık ve sefalet sonucu yaşamını yitiren milyonlarca anne ve çocuğunu unutmamalıyız.

Annelik duygusunu yaşamak üzere hamile kalmış; hamileliğinde ve doğumda ilgisizlik nedeniyle hem kendi, hem de çocuğunu kaybetmiş anneleri unutmamalıyız.

Kendi isteği dışında (tecavüz ve benzeri olaylarla) anne olmaya zorlanıp sokakta bırakılmış, kaderine terk edilmiş anneleri unutmamalıyız.

Savaşın acımasızlığı sonucunda; evlatlarını kaybetmiş, sokak çocuklarına bakmak zorunda kalan anneleri unutmamalıyız.

Çocuklarını yetiştirmiş, ihtiyarlamış, tam bakıma muhtaç olduğu anda terk edilen annelerin dramını unutmamalıyız.

En değerli varlığı olan yavrusunu, vatan, millet ve bayrak için kaybetmiş şehit analarının feryadını unutmamalıyız.

Anneler Günü’nü kutlayalım. Annelerimize hediyeler alalım çok güzel..! Hayatın gerçekleri ile yüzleşmekten de kaçmayalım.

Bizim için yemeyip yediren, giymeyip giydiren, biz uyuyalım diye uykusuz kalan, biz mutlu olalım diye ızdırap çekmeyi zevk bilen annelerimize sevgimizi ifade etmek için bir yılda bir günü beklemeyip; her an, her gün bu fırsatı değerlendirmeliyiz. Annelerimiz belli günlerde hatırlanıp unutulacak varlıklar değildir. Onlara ömür boyu saygı, sevgi ve hizmet etmeliyiz. Onlar buna en layık yüce varlıklarımızdır.

Onlar; başımızın tacı, dertlerimizin ilacıdır;

Yaşadığımız dünyada tüm güzellikler vahşice (Dünya ile birlikte) yok ediliyor. Yerine ondan daha güzel birşey de konulmuyor. Annelik duygusu anneye olan sevgi, çocuk sevgisi, büyüklere saygı ve hürmette hızla yok edilen değerlerin başında geliyor..!

Her türlü yokluk ve sefalet içinde beni yetiştirip bugünlere getiren; 94 yaşında kısmi felçli, yaşamını yanımda sürdüren annem...! Keşke elimde bir güç olsa da seni o eski güzel günlere geri götürebilsem..! Doğmak, büyümek, ihtiyarlamak ve hakka yürümek hayatın gerçeği.

Anne ve baba olmak diğer gerçeği, ne mutlu anne olabilenlere, ne mutlu annesini, babasını sevgiyle, saygıyla yüceltebilenlere..!

Annelerimizin günü kutlu olsun..!

BOLUSPOR

Spor camiasının şanlı geçmişinin takdir ettiği bir takım. Ben futbol işinden pek anlamam. Dünyanın bugün geldiği konumda futbol büyük kitleleri peşinden koşturan, coşturan, buluşturan bir spor.

Bu spor; hem tanıtım, hem de turizm faaliyetine katkı sağlıyor. Her ne kadar üzücü taraftarlık mücadeleleri olsa da, şu an en popüler bir oyun..! Boluspor şanssız dönemler sonucu 1.Ligden 2.Lige ve sonunda 3.Lige indi.

Son dönemde değerli yöneticileri ve Boluspor hayranlarının gayretleri, oyuncuların başarısı, hırsı sayesinde 2.Lige çıkmak üzere; ipi göğüslemek için son maç kaldı. Herkes Boluspor’u desteklemeli ve başarısı için katkıda bulunmalı. Hiçbir şey yapmıyorsa dua etmeli..!

Milli Takımla aynı renkleri paylaşan Boluspor’a başarı, şans ve şampiyonluk diliyorum.

Bu yazı toplam 1352 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.