APAR TOPAR SATIŞ

APAR TOPAR SATIŞ

İzzet Baysal Caddesi üzerinde Belediye'ye ait işyerlerinin satış kararı alındı. İşyerlerinin satışı bu ay içersinde yapılacak ihale ile gerçekleştirilecek. Uzun yıllardır Belediye'nin mülklerinde kiracı olarak iş yapmaya çalışan esnaf ise satış kararından tedirgin. Apar topar alınan bu satış kararının nasıl bir sonuç ortaya çıkartacağı ve Belediye'nin nasıl bir yöntem izleyeceği ise merak ediliyor.

Belediye mülklerinde uzun yıllardır kiracı olarak iş yapmaya çalışan esnaf,, Belediye'nin aldığı satış kararının nasıl sonuçlanacağını bekliyor.

Yaptıkları yatırımın boşa gideceğinden endişelenen esnaf, Belediye'nin ihale sürecinde orta yolu bulmasını bekliyor. Esnaflar uygun şartlarda bir ihale şartnamesi hazırlanırsa işyerlerine talip olduklarını ve bulundukları bölgeden ve işyerlerinden ayrılmak istemediklerini söylediler.

BİR BAŞKASININ SATIN ALMASINI İSTEMİYORUZ

Belediye önünde kiracı olarak hizmet veren Büfe 08'in sahibi Erdal Eldemir, yaşadıkları süreçle ilgili şunları söyledi: “Ben bu işyerinde 1982 yılından beri kiracıyım. Yirmi sekiz yıldan beri bu işyerinde faaliyet gösteriyoruz. Bu işyerini ilk tuttuğumuzda, kıt imkânlarla zor şartlarda hava parası vererek aldık. 1982 yılından beri bu işyerindeyim, farklı iş değişiklikleri yaptık ama buradan hiç ayrılmadık ve burada çalışmaya devam ediyoruz.

Bu işyerinden iki oğlum, ben ve iki tane çalışanımız ekmek yiyoruz. Burada işimize devam ediyoruz.

Elbette işyerimizi bir başkasının satın almasını istemiyoruz. Ben ihaleye gireceğim ve gereken bedeli ödeyip bu işyerinde faaliyet göstermeye devam edeceğiz.”

ELİMİZDEN GİTTİĞİ ZAMAN MAĞDUR OLACAĞIZ

Erdal Eldemir açıklamasının devamında, “Biz belediyemizden bu kadar yıllık kiracısı olarak hem de kira bedellerini düzgün bir şekilde ödeyen esnaflar olarak bizim bu mülklerin satışında bize yardımcı olunmasını istiyoruz.

Bu güne kadar kira bedellerimizi öderken hiçbir zaman problem yaşatmadık. Kiracı olduğumuz süre içersinde işyerinin gerekli tadilat işlemlerini yaptık ve gözümüz gibi baktık.

Burası bizim elimizden gittiği zaman mağdur olacağız. Belediye'nin bize bu konuda yardımcı olmasını istiyoruz.

Belediye yetkililerinin bu konuyu göz önünde bulundurup bize yardımcı olmaları gerektiğini düşünüyoruz.

Belediye yetkilileri bize bir teklif getirsin ve bu iş çözülsün” dedi.

TEPKİ GÖSTERİRİZ

Türker Elektrik'in işletmecisi Salih Türker, içinde bulundukları durumu şu şekilde anlattı: “Bence öncelikli olarak burada uzun süreden beri esnaflık yapanlara belli bir fiyat biçilip teklif getirilmesi gerekir. Kiracıların belirlenen rakama talip olmama gibi bir durumu söz konusu olmazsa, tekrar bir ihale süreci gerçekleşip muhammen bedel üzerinden satışı yapılmalı. Ama ben öncelikli olarak işyeri kiracılarına teklif edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Biz çünkü buralara çok ciddi yatırımlar yaptık. Yaklaşık 5 yıldan beri burada faaliyet gösteriyoruz. Bizden önceki işyeri sahibine burayı tutmak için bir sürü hava parası ödedik. Bu kadar yatırımlar varken işyeri değişikliği yapmak bizim için çok olumsuz bir durum. O yüzden öncelik bize verilmeli. Ama bize teklif edilmez ve direkt olarak açık artırma yöntemi ile satışa çıkarsa, biz de tepkimizi bir şekilde ortaya koymaya çalışacağız. Şuanda herhangi bir öngörümüz yok. Ama bir şekilde tepkimizi ortaya koyacağız. Sonuçta bizim firma olarak buraya bir sürü yatırımımız var. Bizim için adres değişikliği durumu çok zor olacak. Burada bütün esnaf birbirini tanıyor, burada oturmuş bir esnaf yapısı var. Biz buradan başka bir yere taşındığımız zaman çok ciddi kayıp yaşayacağız. Mağdur olmak istemiyoruz.”

TAPULANDIRMA İŞLEMLERİNİN EN KISA SÜREDE SONUÇLANDIRILMASINI İSTİYORUZ

Petek Kırtasiye'nin işletmecisi Kemal Sert, yaşadıkları mağduriyetle ilgili şunları söyledi: “Petek Kırtasiye olarak 1995 yılından bu yana Bolu Belediyesi'nin kiracısıyız. Bu süreçte Bolu halkına bulunduğumuz alanda hizmet vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Belediyemizin almış olduğu gayrimenkulleri satış kararını bizi mağdur etmeden uygulanmasını canı yürekten istiyoruz. Aynı zamanda bu tapulandırma işlemelerinin en kısa südre sonuçlandırılmasını istiyoruz. Özellikle bankalardan kredi kullanacak komşularımızın mağduriyeti söz konusu. Tapu işlemi gerçekleşmediği için işyeri edinme kredisi kullanamıyorlar. Bir de burada bulunan yerleşik kiracıların mağdur edilmeden ihale yönteminin uygulanmasını istiyoruz. 32 yıldır bu muhitin insanıyız; hem ticari hem de sosyal olarak buradaki dokunun bir parçası olduğumuzu düşünüyoruz. Bulunduğumuz mülkü Belediyemizden satın almak istiyoruz. Ama alamazsak burada çok ciddi mağduriyetimizin olacağını düşünüyoruz. İnşallah almak için elimizden geleni yapacağız. Belediye böyle bir mağduriyete yol açmazsa seviniriz.”

40 YILDIR BURADA İŞ YAPIYORUZ

Şekerci Hayrettin'in işletmecisi Suat Horasan, işyerlerinin satışa çıkması ile ilgili yaptığı açıklamada, “Diğer illerde bu tip uygulamalarda uzun yıllar oturan kiracılara belli öncelikler tanınmışsa, Bolu'da da aynısının yapılması gerekiyor. Biz 40 yıldır burada iş yapıyoruz. Bize haksızlık yaparlarsa ve açık artırma yöntemi ile ihale gerçekleşirse, biz bir şey söylemeyiz ama bize haksızlık yapılmış olur.
Belediye bu ihale kararını alırken bizden fikir alsaydı, daha sağlıklı olurdu diye düşünüyoruz. Bu konuda bizden fikir alınmadan direk olarak yukardan alınan kararla bir yöntem izlendi.

Biz bu iş yerlerine ilk başlarda babalarımızın ödediği ve yapım paralarını karşılayarak girmeleri sonucunda kiracı olduk. O zorluklarla biz burada kiracı olduk. Ama şimdi Belediye bu türlü bir yöntem izlerse, direkt olarak bize haksızlık yapmış olacak. Bu haksızlığın giderilmesini istiyoruz” diye konuştu.

ÖDEDİĞİMİZ PARALAR NE OLACAK?

Tekin İnşaat'ın sahibi Birol Karatekin, kararla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada, “Belediye işyerleri ile ilgili karar almış. Bu duruma bizim yasal olarak herhangi bir şey yapabilme şansımız yok. Belediye'ye ait bu işyerleri ihaleye çıkacak, ama bu işyerleri el değiştirdiği zaman bu işyerlerine hava parası ödeyerek yerleşen, kiralayan esnafımızın durumu ne olacak? Ödenen bu paralar ne olacak? Bu alanda bu kadar yıl esnaflarımız çalışmış. Dışarıdan gelen biri bu dükkânları toplarsa ne olacak. Ben bu işyerine on beş on altı yılımı verdim. Bu işyerleri ihaleye çıktığı zaman dışarıdan birilerinin gelip rant elde etmek için bu işyerlerini alıp, bizleri buradan çıkarma ihtimalleri var. İşyerlerimiz için belirlenen muhammen bedeller de ilginç. Benim burada yirmi metrekarelik dükkânım var ve 80 bin lira istiyorlar. Yirmi metrekarelik dükkâna 80 bin lira bedel olur mu? Düşünebiliyor musunuz? İzzet Baysal Caddesi'nde bulunan işyerleri ne kadardan gidiyor, bu rakamlara işyeri var mı?” dedi.

YASAL HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ

Saray Fotoğrafçılık'ın işletmecisi Can Okan Demir ise Belediye'nin aldığı satış kararı hakkında tepkisini şu şekilde dile getirdi: “1986 yılından bu yana burada esnaflık yapıyoruz. Bir kere bize kesinlikle hiçbir hak tanımıyorlar. Bizim ödediğimiz devir ve hava paraları bize hiçbir şekilde iade olmayacak. 26 yıldır bu işyerinde faaliyet göstermemize rağmen hiçbir şekilde bir hak talep edemiyoruz. Dışarıdan gelen insanlarla eşit durumdayız. Herhangi bir mağduriyet yaşamamak için yasal yönden hakkımızı arayacağız. Bu durumun dışında yapabileceğimiz herhangi bir şey yok. Çünkü yasalarımız maalesef bizi korumuyor. Biz sadece hakkımızı arayacağız ve yapabileceğimizi yapacağız.”

ŞAŞIRDIK KALDIK

Güngör Erkek Kuaförü işletmecisi Güngör Ölmez ise “Ben burada yaklaşık üç yıldır esnaflık yapıyorum. Bence bu işyerlerinin satış kararı düşünürken, öncelikli olarak bizim fikrimizin alınması gerekirdi. Ama ihale usulü ile bu iş nasıl olacak bilmiyorum. İhale yapılacak ama durumu olmayan esnaf ne yapacak onu da bilmiyorum. Şaşırdık kaldık, ne yapacağımızı da bilmiyorum. Bu konuda ses çıkartan da yok. Bir şey diyemeyeceğiz. Parası olan alacak. Yapacak bir şey yok. Ne diyeyim. Tek dileğimiz Belediyemizin biz mağdur etmemesi” dedi.

ÇARESİZ BEKLİYORUZ

Rafet Kundura'nın işletmecisi Rahmi Sinan Akcan, yaşadıkları mağduriyetle ilgili şunları söyledi: “Ben 35 yıldır burada esnaflık yapıyorum. Bu işyerlerinin satışı noktasında Belediyemizden makul fiyatlarla öncelikle bize teklif etmesini bekliyoruz. Biz bu duruma razıyız. Ama şimdi açık ihale yapılacak ve ne olacağı belli değil. Sadece ben değil, burada işyeri olan arkadaşlarımız bu işyerlerine çok fazla masraf yaptılar. Bütün bu yapılan masraflar göze alınacak mı alınmayacak mı bilmiyoruz. Çaresiz bekliyoruz bakalım ne olacak.”

HİÇ Mİ İNŞAAT İŞİNDEN ANLAMIYORLAR?

Adaş Kırtasiye'nin işletmecisi Ercan Akın, muhammen bedellerin yüksekliğinden şikayet ederek; “Bizim Belediyemizden beklentimiz, bu işyerlerinin satışında öncelikle uzun yıllardır burada kiracı olarak bulunan kişilere teklif etmesi.

Bir de fiyatların makul ölçülerde değerlendirilmesi.

Benim işyerim için 140 bin TL'lik muhammen bedel tespit edilmiş.

Bu rakam nasıl tespit edildi anlamıyorum. Hiç mi inşaat işinden anlamıyorlar. Başka türlü düşünceler içersine girmek istemiyorum ama bu rakamların tespit edilebilmesi için daha önceden planlanmış.

Satın almak isteyen kişilerin olabileceğini düşünüyorum. Bu durumun başka bir açıklaması yok.

Bu işyerlerinde kalabilmek için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Bizim burada 25 yıllık emeğimiz var. Ayrıca buralar da çok işlek işletmeler değil. Ben bugün sabahtan akşama kadar 10 lira para kazanmışım, bu gelirlerle nasıl satın alacağız nasıl bir durum ortaya çıkacak, şaşırıp kaldık. Biz burada para basmıyoruz ki” diye konuştu.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.