Aramızdan ayrılalı 10 yıl oldu

Aramızdan ayrılalı 10 yıl oldu

İzzet Baba, ölümünün 10. yılında gerçekleştirilen törende saygıyla anıldı. Törende 7'den 70'e herkes İzzet Baba için dua etti.

Tören, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin girişinde bulunan Anıt Mezar'da başladı. Anıt Mezar'ın kapısında üniversite öğrencileri törene katılacak kişileri karanfillerle karşıladılar. Törene İzzet Baysal'ın kızı Esin Avunduk, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, İzzet Baysal Vakfı mütevelli heyeti, daire müdürleri, siyasi parti teşkilatları, sivil toplum örgütü temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

İZZET BAYSAL'IN İZİNİ TAKİP EDEN BİRÇOK İŞADAMI OLDUĞUNU GÖRMEKTEYİZ

Törende konuşma yapan AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, “İzzet Babamızın aramızdan ayrılışının 10. yılında onu anmak üzere buradayız. Bilindiği üzere, İzzet Baysal hayatı boyunca gösterdiği çaba ve gayretler neticesinde elde ettiği bütün servetini Bolu'ya, üniversitemize sadece ve sadece hayır karşılığı olmak üzere özellikle sağlık eğitim alanında yapmış bulunmaktadır. Bugün kurucusu olduğu üniversitemizin bugüne kadar gelmesinde, İzzet Baysal'ın ve onun kurduğu vakfın katkılarını hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu durum tabi öncelikle Bolu'da sonra ülkemizde çok büyük ve çok önemli bir örnek olmuştur. Bu oluşum ve model çerçevesinde, Bolu'da da İzzet Baysal'ın izini takip eden birçok işadamı olduğunu görmekteyiz. Umuyoruz ki İzzet Baysal'ı örnek alan, İzzet Baysal gibi yatırım yapan insanlarımızın sayısı Bolu'da ve ülkemizde artar ve artmaya devam eder. Üniversite olarak kurulduğu günden bu yana büyük bir hızla gelişmiş bu günkü yerine bu günkü konumuna oturmuştur. Şüphesiz üniversitemiz İzzet Baysal'ın koymuş olduğu ilkeler doğrultusunda misyon doğrultusunda bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada yoluna devam edecektir” dedi.

BEN İZZET BABA'NIN HEMEN CENNETE GİRMİŞ OLDUĞUNA İNANIYORUM

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Çok anlamlı bir günde buradayız. Bolumuzun babası ve anaokulundan, üniversitesine kadar, sağlık ocağından tıp fakültesine kadar Bolu'nun tüm sağlık ve eğitim alanındaki eksiği, problemleri çözen, bunu çözerken de bunun yönetimini Bolululara bağışlayan, emaneti Bolululara teslim eden çok büyük önderimiz. Onu kaybedişimizin yıl dönümündeyiz. Aradan 10 yıl geçmiş. O hiçbir zaman ölmemiş gibi kabul ettiğimiz bir büyüğümüz. Vakfın yöneticileri de her zaman yanımızda ve bizim önderliğimizi yapmaya çalışıyorlar. Ben İzzet Baba'nın hemen cennete girmiş olduğuna inanıyorum. Allah belki de hemen cennetine almıştır. Çünkü bu tür insanlar çok az yetişiyor. Ama yine de cenneti mekân olsun diyorum. Onun yolundan yürümek hepimize nasip olsun” dedi.

ÇAĞDAŞ UYGARLIK SEVİYESİNE ULAŞMASININ ÇARESİ İZZET BAYSAL'IN VECİZELERİNDE SAKLI

Bolu Vali Yardımcısı Cemal Polat, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada, “Ömrünü insanların iyiliğine vakfeden değerli büyüğümüz, büyük hayırsever müstesna insan İzzet Baysal'ı aramızdan ayrılışının 10. yıl dönümünde saygıyla minnetle anıyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Eşsiz insan idealist insan İzzet Baysal tarafından ifade edilen, sizlerinde iyi bildiği, okuduğum zaman beni çok etkileyen ve heyecanlandıran şu veciz sözlerini huzurunuzda ifade etmeden geçemeyeceğiz. Hayırsever insan İzzet Baysal aynen şöyle diyor: 'Türkiye'de benim mali durumumda en az bir milyon insan var. Bu bir milyon insanın yarısı benim yaptığımın yarısı kadar hayır işi yapsa, bu memleket dünyanın en büyük ülkesini geride bırakır.' Üzerinde o kadar çok düşünülmesi gereken bir söz ki bu. Ülkemizin ilerlemesinin, kalkınmasının, müreffeh bir toplum haline gelmesinin milletimizin huzur güvenlik toplumsal barış ve kardeşlik içinde toplum olarak yaşamasını, daha da önemlisi büyük önder Atatürk'ün Türk milletine hedef olarak gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmasının çaresi, büyük insan merhum İzzet Baysal'ın bu vecizleri içinde sakladır. Bunu anlamamız kâfidir” dedi.

Konuşmalarının ardından Bolu İl Müftüsü Yaşar Yaprak hatim duası yaptı. Duanın ardından anıt mezara ziyaretçiler çiçek buketlerini bıraktılar.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.