ARTAN NEM ORANININ SEBEBİ SEBEN TAŞLIYAYLA GÖLETİ Mİ?

ARTAN NEM ORANININ SEBEBİ SEBEN TAŞLIYAYLA GÖLETİ Mİ?

Hava sıcaklığı 35 derecelere çıkmasına rağmen nem oranının kent merkezinde olağandışı artması nedeniyle, sıcaklık 45 derece gibi hissediliyor. Son yılların en yüksek nem oranına sahip ilimizde,bilim çevreleri yüksek nemin nedeninin ne olduğunu tartışıyor. Yüksek nem oranının nedeni bilinçsiz yapılan göletler mi?

Olur olmaz yerlere yapılan göletler ve özellikle Abant Gölü'nün 7 katı büyüklüğündeki Seben Taşlıyayla Göleti'nin, Bolu'da nem oranının yüzde 96'lara çıkmasına neden olduğu düşünülüyor. Bilim çevreleri bu tür göletlerin ekosistemi değiştirdiğini, yerel yetkililerin bu tür değişimleri göz önünde bulundurmadan gölet yapmalarının son derece yanlış olduğunu ifa ettiler. Seben Taşlıyayla Göleti'nin yapılması yetmiyormuş gibi, bir de İl Özel İdare tarafından Sarıalan bölgesinde bir başka gölet yapımına başlanmasının, ne tür değişimler yaratacağını şimdiden kestirmek mümkün değil. İstanbul'daki nem oranının da ilimizdeki nem oranıyla aynı seviyelerde olması, bilim çevrelerini endişelendiriyor. Göletten yükselen su buharının Aladağlar üzerinden şehir merkezi istikametinde esmesi sonucu yüksek oranda nem taşıyan hava, şehrin üstüne bir cehennem gibi çöküyor.

Özellikle yaşlı, hamile ve çocukların etkilendiği bu nemli sıcak havanın, önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.