Asgari ücret tartışmaları!

Ülkemizde AB’ye giriş için her anahtar kullanılıyor. Tüm kapılar ilerde ne götürüp, getireceği tartışılmadan ya da tartışmaya fırsat vermeden açılıyor. Ülke kalkınması için devletin EKONOMİDEKİ BAŞARISIZLIĞI da kullanılarak varsa yoksa SERBEST EKONOMİ (LİBERALİZMİN) ön plana çıkarılıyor. Doğu bloku ülkelerinin merkezi ekonomideki başarısızlıkları da eklenince; her kapı HÜR TEŞEBBÜSE çıkıyor.

Ülkemizde sistemler yerli yerine oturtulmadığı için; herkes kafasına göre takılıyor. Devlet KARA DELİK haline gelmiş SOSYAL GÜVENLİĞİNİ ayakta tutmak için; S.S. primleri ve ücretlerden alınan vergiyi artırdıkça artırıyor. İşveren ise; (Özellikle küçük ve orta ölçekli olanlar, yanında 1-10 kişiye kadar işçi çalıştıranlar) çalıştırdığı insanlara asgari ücret olarak belirlenen paranın ALT katlarını ödüyor. Sigortasız, kaçak çalıştırıyor. Nasıl olsa EKONOMİK KRİZ BAHANESİ VAR. Kanunlara rağmen denetim yok..!

Bolu piyasasında iş yapan sevgili ESNAFIMIZI İzzet Baysal Caddesi’nde şöyle bir dolaşın bakalım. Kaç kişi yanında çalıştırdığına sigorta yaptırmış ya da ASGARİ ÜCRETİN net tutarında ücret veriliyor.

ASGARİ ÜCRET: Adı üzerinde bir insanın onurlu, haysiyetli kalabilmesi, ayakta durabilmesi için verilmesi gereken (aç kalmaması) en son dilimdir. Bir tezgahtara 80-100-150-200 milyon ücret veriliyorsa, peki bunun adı nedir? Bunun adı EMEĞİN SÖMÜRÜLMESİDİR. İNSAN ONURU İLE OYNANMASIDIR.

Türkiye’de özellikle; 1980’den sonra, kapitalizm babası sayılan ABD’nin 1860’lı yıllarda uyguladığı, şimdilerde terk ettiği vahşi KAPİTALİST modeli uygulanıyor. Emeğin üzerinden REKABET yaratılmaya çalışılıyor. Devlet de buna DENETİMSİZLİĞİ, prensipsizliği ile destek oluyor.

ABD’de VAHŞİ KAPİTALİST model 1900’lü yıllarda toplumda yarattığı huzursuzluk nedeniyle TERK edildi. Bugün SOSYAL KAPİTALİZM uygulanıyor.

Bizler başkalarının terk ettiğini uygulayarak ya da uygulamaya seyirci kalarak TOPLUMUMUZU MUTLU edeceğimizi mi sanıyoruz?

Siyasetçilerimiz ASGARİ ÜCRET konusunda SAMİMİ olmalıdır. Hepsi seçim meydanlarında asgari ücreti vergi dışında bırakacaklarını, çalışan için onurlu bir seviyede tespit edeceklerini TAAHHÜT ettikleri halde; masaya oturduklarında SÖZLERİNİ unuttular.

Asgari ücreti bile uygulattıramayan siyasiler yaşantılarıyla da vatandaşı çileden çıkartıyorlar. Patronların çocuklarına bir gecelik cep harçlığı olan bu ücreti eleştirenler de son derece BURJUVARİ bir yaşam sürüyor. Çocuklarına yurtdışında tahsil yaptırıyor. Giydikleri elbiselerinin bir adedinin fiyatı 8 asgari ücretlinin bir aylık gelirine bedel. Şimdi SİZ SAMİMİYETTEN bahsedebilir misiniz?

ASGARİ ÜCRET NET 303.079.500 TL BELİRLENDİ!

Peki Türkiye’de bu ücreti çalışanların % kaçı alabilecek? Bu ücreti alsa bile sosyal hiçbir güvenliğe bağlamayanların durumu ne olacak?

Kaçak çalıştırılanların ücretini, sigortasını kim denetleyecek? İşçisini kaçak çalıştıran, gerekli sosyal güvenliğe sağlamayan ama altında yüzlerce milyar değerinde arabası olan, bir asgari ücretli kadar vergi vermeyen, parasına güvenip çalıştırdıkları üzerinden ZAMPARALIK yapanları kim denetleyecek? Parası ile toplumun şerefini, namusunu satın almaya kalkanları kim denetleyecek? Noel çılgınlığına sular seller gibi para harcayanları kim vicdan muhasebesine çekecek?

KANUNLAR UYGULANMAK VE ADALET TESİS ETMEK İÇİN ÇIKARILMALIDIR!

Yeni asgari ücret denetimsiz bırakıldığı takdirde, yeni işsiz aşsız insan demek olacaktır. Yeniden sömürüyü katmerleştirmeye DEVLET eliyle kapı aralayacaktır.

Buna müsaade edilmemelidir. Maddi kalkınma önemli olmakla birlikte; toplumsal çöküntüye sebep olmamalı, SOSYAL DEVLET olgusu GİDEREK terk edilmemelidir. Toplum maddi anlamda gelişiyor gibi görünse de çöküyor. Çökertiliyor. Uzun vadede bu hepimizin SONUDUR.

Ülkemizde hak, hukuk tanıyan, çalışanın hakkını veren, toplumun değerine saygı duyan binlerce müteşebbis VAR. Biz bu insanlara son derece saygı duyuyoruz. Onların başarılarıyla gururlanıyoruz.

Kalkınmanın ve gelişmenin HÜR TEŞEBBÜSÜN GAYRETLERİYLE olacağına inanıyoruz.

Ancak toplumsal dengelere; onura, şerefe, emeğin kutsallığına, kazancın helal olmasına, çalışanların emeğinin karşılığını almasına, kimsenin kimseyi sömürmemesine, hor görmemesine de inanıyoruz.

Bu düşüncelerle YENİ ASGARİ ÜCRETİN hayırlı olmasını diliyorum.

2004 YILI!

Yeni yılın ülkemize, milletimize, dünya insanlığına hayırlı olmasını, barış ve huzur getirmesini diliyorum. Haksızlıklar, adaletsizlikler son bulur inşallah.

Bu yazı toplam 953 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.