Aşıklar Bolu’da

Aşıklar dedik de; iki beden bir gövde caddelerde gezenler değil. Aşıklar dedikse; penceremizin dibinde pervasızca sarmaş dolaş olan çocuk yaştaki gençlerin çirkin görüntülerini verenler değil. Aşıklar dedikse; ibadetinde kabahatinde gizli olması gerektiğini unutup pespaye rezil görüntüleriyle boy gösterenler değil.

    Dediğimiz aşıklar, Anadolu’nun kültürünü yıllardan yıllara aktaranlardır. Dediğimiz aşıklar saf, temiz, kahraman Anadolu halkının yüreğini, düşüncelerini, duygularını, sevgisini, dostluğunu, dayanışmanın güzelliğini dizelere dökerek sazın telinde seslendirenlerdir.

    Dediğimiz aşıklar ülkeyi bir baştan bir başa, bazen çıplak ayakla, bazen, aç karnınla karış karış dolaşarak kültürümüzü yayanlardır.

    Dediğimiz aşıklar duygu düşünceleri dantel dantel oya gibi işleyerek topluma gösterenlerdir.

    İzzet Baysal Merkez Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi’nin 60. Yılı etkinlikleri içinde tanınmış halk ozanlarımızdan Aşık Feryadı (Maksut Koca) Aşık Sarıcakız, Aşık Orhan Üstündağ 01 Nisan Cumartesi günü saat 19:30'da Kültür Turizm Müdürlüğümüz salonunda sizlerle beraber olacak.

    Önce solo şeklinde halk ezgileri, deyişler, Anadolu türküleri ve ikinci bölümde halk ozan atışması. Güzel bir gece geçeceğini umuyorum.

    Anadolu’da sık sık yapılan aşıklar bayramı, ya da aşık atışması olayını Bolu insanına da gösterelim düşüncesiyle bir ilki yaşatmak istedik.

    Gecenin biletleri hemen bitmiş durumda. Gene de bilgi almak isteyenler okula müracaat edebilirler.

    60. yıl etkinliklerinde Okul Koruma, Okul Aile Birliği ve Okulumuzun Bolu Anadolu Teknik Eğitim Vakfımızın ortaklaşa programlayıp ortaya koydukları güzellikler oldu.

    Adını saydığımız bu destek kuruluşlarımız okulumuzun sosyal aktivitelerinde önemli görevleri yerine getirdikleri gibi okulumuzun eğitim, öğretimini desteklemek amaçlı donatı malzemelerinin temin edilmesinde, dayanışma içinde olmanın güzel örneklerini vermekteler.

    60. yıl Son Aşıklar gösterisiyle noktayı koyacağımız bu etkinliklerin, belleklerden uzun süre silinmemesi en büyük dileğimizdir. Bu etkinliklerde yardımları dokunan, coşkumuzu bizlerle paylaşan kurum, kuruluş ve kişilere sonsuz teşekkürler.

    Keşke, teknik okullarımızı da içine alan YÖK kararından vazgeçirecek başarıyı da sağlayabilsek. Keşke, sanayinin ihtiyacı olan kaliteli ara eleman söylemini ağızlarına türkü edinenlerin iş imkanı veren ortamları yaratmalarını sağlayabilsek.

    Keşke, alt yapısı mesleki bilgi beceriyle donatılı mühendislik yollarını açabilsek. Keşke, isimlerinin önünde ünvanları olan insanlar gibi sazı hem yapmasını hem de çalmasını bilen öğrencilerimize teknik alanlarda mühendislik yapabilecek ortamları yaratabilsek.

    Keşke bunları yapabilsek de bu okulları üstün zekalı insanların tercih edecekleri mekanlar haline getirebilsek. Getirebilsek de, üstün teknolojiye kumanda edebilecek ara elemanları buralarda görev almada arananlar sınıfına sokabilsek.

31.03.2006

Bu yazı toplam 939 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.