Askerler ayakta alkışlandı

Askerler ayakta alkışlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 86'ncı Yılı, Atatürk Stadyumu'nda yapılan programla kutlandı. Atatürk Stadyumu'nda düzenlenen programa Vali H. İbrahim Akpınar, Garnizon Komutan Vekili Topçu Kurmay Albay İrfan Bulut, Belediye Başkan Vekil İsmail Yamantürk, AİBÜ Rektörü Atilla Kılıç, protokol, öğretmen, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Törende merasim geçişinde askerler, vatandaşlar tarafından ayakta alkışlandı.

Atatürk Stadyumu'nda yapılan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreni, Vali H. İbrahim Akpınar, Garnizon Komutan Vekili Topçu Kurmay Albay İrfan Bulut ve Belediye Başkan Vekili İsmail Yamantürk'ün halkın bayramını kutlaması ile başladı. Program, Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesi ile devam etti.

DEVLET YÖNETİMİ BİR ZÜMRENİN ELİNE BIRAKILAMAZ

Vali H. İbrahim Akpınar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın anlam ve önemini belirten konuşmasında, “Cumhuriyet, başta devlet başkanı olmak üzere, devletin temel organlarının belli aralıklarla yenilenen seçimlerle göreve getirildiği bir yönetim biçimidir. Cumhuriyet'te egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Halk kendi kendisini yönetme yetkisini, temsilcileri aracılığıyla kullanır. Bu yönetimde halkın seçme ve seçilme hakkı vardır. Devlet yönetimi, sınıfların, kişilerin ailelerin, bir zümrenin eline bırakılamaz. Yöneticiler veraset yoluyla makamlarını sürdürmezler. Büyük Önder Atatürk'ün ifadesi ile, cumhuriyet fazilettir. Ne mutlu bize ki milletimiz, birlik ve beraberlik içerisinde Cumhuriyetimizi bütün değer ve kurumlarıyla özümsemiş, Türkiye'yi çağdaş dünya devletleri içinde hak ettiği saygın konuma yükseltmek için gerekli olan iradeyi her zaman ortaya koymuştur” dedi.

DEMOKRATİK HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ GARANTİ ALTINA ALAN BİR DÖNEME GİRİYORUZ

Akpınar konuşmasının devamında şunları söyledi: “Devraldığımız bu değerli mirası, aynı yüksek ruh ve şuurla her geçen gün daha da güçlendirerek Türkiye'yi, Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyetlerin ötesine taşımalıyız. Cumhuriyetimizin kuruluş ideali olan bu hedefe, bugün her zamankinden daha yakınız. Bugün ülkemiz, etrafımızda yaşanan bütün olumsuz gelişmelere, küresel ekonomik krizlere rağmen, demokratik gelişme ve ekonomik kalkınmasını birlikte sağlayarak, bölgesine istikrar ve refah ihraç eden bir ülke haline gelmiştir. Avrupa Birliği yolundaki bir ülke olarak, evrensel hukuk kurallarını sağlayan, demokratik hak ve özgürlükleri garanti altına alan, vatandaşımızın etnik kökeni, dini inancı, mezhebi, düşüncesi vb. farklılıklarının zenginlik olarak değerlendirildiği bir döneme giriyoruz.”

ŞEHİTLERİMİZİ SAYGIYLA ANIYORUM

Akpınar açıklamasının sonunda, “Bizi aydınlık geleceğimize taşıyan bu inançla, Cumhuriyetimizin 86. kuruluş yıldönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum. Bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal Savaşımızın bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” ifadelerine yer verdi.

HALKOYUNLARI İLGİYLE İZLENDİ

Ortaöğretim ve İlköğretim Okulları adına öğrenciler tarafından şiirler okundu. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Halkoyunları Ekibi'nin gösterilerinin ardından, Belediye Bandosu eşliğinde öğrenciler tarafından Merasim Geçişi yapıldı. Daha sonra vatandaşların yoğun coşkusu eşliğinde 2'nci Komando Tugayı Tören Kıt'ası geçişinin ardından askeri araçlar, Muharip Gaziler, Kurum, Kuruluş, Meslek Odaları ve Derneklere ait araçların geçişi ile sona erdi.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.