“ASKIDA EKMEK” Kampanyası’na Özsoy’dan yorum; Askıdan ekmek vereceğinize iş verin

“ASKIDA EKMEK” Kampanyası’na Özsoy’dan yorum; Askıdan ekmek vereceğinize iş verin

CHP Merkez İlçe Başkanı Cemal Özsoy, başlatılan “Askıda ekmek” kampanyasını değerlendirirken; “Yoksulluk kimsenin alnına yazılmış kader değildir. TV kanallarından yardım yapılacağı siyasilerce ilan edilmesi, yoksulun gururunu incitir. Sizler

CHP Merkez İlçe Başkanı Cemal Özsoy, başlatılan “Askıda ekmek” kampanyasını değerlendirirken; “Yoksulluk kimsenin alnına yazılmış kader değildir. TV kanallarından yardım yapılacağı siyasilerce ilan edilmesi, yoksulun gururunu incitir. Sizler vatandaşlarımıza askıdan bir somun ekmek vermek yerine, vatandaşınıza somunu alacak iş bulmak zorundasınız” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Başkanı Cemal Özsoy, yaptığı yazılı açıklamada, BESOB ve Lokantacılar Odası tarafından başlatılan, belediyenin fırıncıların desteklediği sosyal yardımlaşma anlamına gelen “Askıda ekmek” kampanyasını siyasi bir yaklaşımla değerlendirdi

Özsoy'un açıklaması şöyle: “Tabanında Ali Dibo, tavanında Dubai Kuleleri, Yasin El Kadının kefilleri, 2,5 milyon Dolara gemi alan çocukları, ülkeyi pazarlayanları bulunan AKP, uyguladığı ekonomi politikalarıyla zengini daha zengin yoksulu daha yoksul hale getirdiler. 20 milyon insan akşam yatağa aç giriyor. Asgari ücretliyi, emekliyi bile Ramazan aylarında fitre alabilir dedirttirecek konuma soktular. Sonunda fırınlardan bir somun ekmek alamayan yoksul insanlarımız için askıda ekmek uygulamasına başladılar."

SUÇ HALKI YOKSULLAŞTIRAN AKP'NİN SUÇUDUR

“Bu ülkenin insanın neden bir somun ekmeğe muhtaç olduğunu irdelemeyenler, askıda bir Ramazan pidesini yoksullara dağıtacaklarını gazete ve TV'de şaşalı bir şekilde dile getirmektedirler. Bu utanılası durum yoksul halkımızın suçu değil, halkımızın her gün biraz daha yoksullaşmasına sebep olan AKP hükümetinin suçudur. Yoksula yapılacak yardım, gizli yapılır. Yoksulluk kimsenin alnına yazılmış kader değildir. TV kanallarından yardım yapılacağı siyasilerce ilan edilmesi, yoksulun onurunu ve gururunu incitir. Sizler vatandaşlarımıza askıdan bir somun ekmek vermek yerine, vatandaşınıza bir somunu alacak iş bulmak zorundasınız. O toplu kalabalıklara 1 pide almak için giremeyen, yoksulluğunu ve derdini içine gömen onurlu ve gururlu yoksul insanlarımızın olduğunu da unutmayın.”

AKP BUNU BİLEREK YAPIYOR

Ülkenin yabancılar tarafından soyulduğunu, yoksulluğun giderek arttığını öne süren Cemal Özsoy, AKP hükümetinin bu ekonomik politikaları ülkeyi istediği yere götürmek için bilerek yürüttüğünü söyledi Özsoy; “Sattınız, sattınız, babalar gibi sattınız. Ülkede satacak bir şey bırakmadınız. Şimdi de ırmakları, gölleri, deniz yüzeylerini satmaya çalışıyorsunuz. Her şeyi satmanıza rağmen 200 milyar dolarlık borcumuzu 450 milyar dolarlara çıkardınız. Türkiye'yi sıcak para cennetine çevirdiniz. Piyasaların %75'ine sahip olan, yatırım yapmayan, sadece yüksek faizden kar alıp yurt dışına kaynak aktaran sıcak paracılara fırsat vermeye, vergi bile almamaya ne zamana kadar devam edeceksiniz? Ülke yabancılar tarafından soyuluyor, yoksulluk artıyor. AKP, bu ekonomik modelleri ülkeyi istediği yere götürmek için bilerek yapıyor. AKP toplumda kendine muhtaç olan, hükümete el açan alternatif bir toplum yaratmaya çalışmaktadır. Gerek terör gerekse tarımda yaşanan çöküntü, insanlarımızı daha iyi bir iş ve aş beklentisiyle büyük kentlere göçe zorlamıştır. Büyük kentlerimizin varoşlarında sıkışan halkımız maalesef aş ve iş beklentilerini karşılayamamışlardır. Bu beklentilerini karşılayamayan halkımız varoşlarda daha da yoksullaşarak verilecek yardımlara muhtaç hale gelmişlerdir.”

KENDİNE MUHTAÇ DURUMDA TUTUYOR Kİ…

Özsoy, AKP iktidarının yoksullaşan bu yığınların sorunlarına kalıcı ve sürekli çözüm bulmak yerine, devamlı kendine muhtaç durumda tutmak için; ücretsiz sağlık hizmeti veren hastaneler ve sağlık ocakları, öğrencilere devamlı artan sayıda burs sağlama, dini eğitim veren kuruluşları artırma ve yaygınlaştırma, aş evleri açma, hayır kuruluşlarını genişletme, erzak torbaları dağıtma, kömür, odun, al-tın, giyecek, cep harçlığı, kırtasiye ve kitap dağıtma yardımlarıyla, muhtaç halk yığınları yaratmayı benimsemiş bir modeli bilerek uyguladığını iddia ederek; “Bu model Türkiye'nin yüz akı değil, ileride telafisi mümkün olmayan, toplumu cemaatleştirmeye giden bir modeldir ve bilerek böyle yapılmaktadır. AKP'nin bu çarpık gidişin arkasında, ABD, AB emperyalizmi vardır. ABD'nin, AB'nin, IMF ve Dünya Bankası'nın ülkemizde senaryosu önceden yazılmış bir modelidir. AKP hükümeti tam bir teslimiyetçi anlayışla bu tehlikeli oyunu oynamaktadır. Türk Halkı yıllardır ulusalcılığıyla, vatanseverliğiyle emperyalizme karşı göğsünü siper etmiş olmasına rağmen, bugün bir somun ekmeğe muhtaç hale getirilmiştir.”

CHP MÜCADELESİNE DEVAM EDECEKTİR

“Bundan utanması gereken; yoksullaşan kesimler değildir” diyen Özsoy son olarak şunları söyledi, “Bundan utanması gereken; bu ülkeyi bu hale getiren beş yıllık AKP iktidarlarıdır. Bundan utanması gereken; emperyalist güçlerle işbirliği yapan, ülkenin öz kaynaklarıyla göbeklenip karnını kaşıyan yerli işbirlikçilerdir. Herkese iş, herkese aş, herkese insanca yaşam sağlanıncaya kadar, CHP, Tam Bağımsız Türkiye mücadelesine devam edecektir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.