Aslından vekiline açık mektup

Sayın Milletvekillerimiz, elektronik bilgi çağında mektup da ne oluyor? İletişim; mesajla da olabilirdi diyebilirsiniz. Ancak; insanlarımız, yoğun bir çalışma temposunda ayrı ayrı mesajla zamanınızı çalmak yerine, baba usulü tercihle mektubu uygun buldular, bağışlayın.

Ortalıkta dolaşan söylemlerden kafası karışan insanlar, neyin ne kadar doğru olduğunu doğru adreste öğrenmek istiyorlar.

Kültür ve Turizm bakanlığımızın yurt genelinde sıcak su kaynaklarından yararlanarak termal turizmini canlandırma çalışmalarının olduğu biliniyor. Basından alınan bilgiler doğrultusunda, bakanlığın bu konuda “Termal Turizm Kentleri Proje” çalışmalarını başlattığını öğreniyor seviniyoruz. Seviniyoruz çünkü Bolu, ne sanayi ne de tarımda istediğini bulamamış tüm umudunu doğa nimetlerini pazarlayacağı Turizme bağlamıştır. Doğa turizminin içinde deniz hariç, olması gereken her şeyimiz var. Bu varlık içinde en önemli kaynak, tüm dünyada hareketlenen jeotermal için bizim de sıcak su rezervimizin yeter konumda oluşudur.

Birçok konuda yavaş hareket etme özelliğimiz sık sık vurgulansa da, aklın yolu bir mantığından hareket eden yöneticilerimiz Karacasu bölgesinde il özel idaresine, Karacasu belediyesine, sağlık bakanlığına (bizim verdiğimiz) ait olanlardan oluşan yaklaşık 130 bin metre karelik arazi Termal turizm için rezerv olarak tescillenmiştir. Bütün bunlardan detayıyla sizlerin de haberiniz var.

Sevincimizin en büyük nedeni, Bolu da bu konuda sağlıklı yapılan bir ön çalışmanın olmasıdır. Felek bu kez yüzümüze güldü derken, sizlerinde çok iyi bildiği çeşitli teşviklerde devre dışı bırakılan Bolu, gene basından alınan bilgiler doğrultusunda baypas edilmiş.

Sanki birileri bizi olumsuz yönde gözetliyor gibi. Artık ilimize özgü yayla mevlitlerimiz bitti. Birileri gibi uzaktan gözetlemek yerine aramıza katılın. Gelişmeleri birlikte değerlendirip birlikte hareket edelim. Artık dün olduğu gibi bizi başkaları yönetiyor mantığı yok. Üç noktada yere basan, Bolu temsilcileri olarak bizlerinde, kendi ayaklarımız üstünde sağlıkla kalabilmemizi sağlamak için birlik olalım, dayanışma içinde güç oluşturalım. Zaman yakadaki rozete göre sempati dağıtma zamanı değil. Doğruların bulunmasında empati uygulamaya başlayalım. Doğru noktalara doğru düşünceleri odaklayıp güçlü bir nefesle sesimizi duyuralım.

Şimdi Bolu insanı soruyor. Bolu insanı doğruları fısıltı şeklinde değil doğru kaynaktan öğrenmek istiyor.

1-Kültür ve turizm bakanlığının başlattığı Termal Turizmi Kentler Projesinde dikkate alınan kriterler nedir?

2-Jeotermal potansiyele sahip olabilmek için aranan koşullar nedir?

3-Bolu'da daha önce yapılan sıcak su kaynaklarına ait çalışmalarda MTA'nın raporları olduğu biliniyor olmasına karşın, başka ne tür bilgiler istenmektedir?

4-İstenen yeni bilgiler varsa bunlar hangi birimlerden hangi teknik kriterler dikkate alınarak istenmiştir. Ve bu bilgilerle ilgili çalışmaların sonucu nedir?

Sözün kısası özet olarak Bolu proje kapsamına neden alınmamıştır? Halk bunu merak ediyor. Umarın halkın bu merakını giderecek ilgi vekillerimizce gösterilir ve gerekli bilgilendirme yapılır. Başarı dileklerimizle.

11.08.2006 

Bu yazı toplam 677 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.