Aşurenin tadı neden olmuyor? -1-

            31.01.2005

Günü geldiğinde İslam aleminin hemen her evinde hububat, kuruyemiş, pekmez veya şekerle yapılan aşureyi hemen herkes bilir. Ayrı ayrı tadı ve pişme özelliği olan ürünleri bir kapta hazırlayıp, damak tadıyla yenir hale getirmek, gerçekten büyük bir ustalıktır.

Zaman zaman düşünürüm. Demokrasi uygulamaları da, aşure yapmak kadar beceri isteyen, hoşgörü, anlayış, sabır, saygı, güven içinde düşünce, davranış ve anlayışların kırıp dökmeden tartışılarak doğruların bulunması olmalı.

Demokrasilerde toplumların haklarını, bireylerden oluşan sivil toplum veya Demokratik kitle örgütleri dediğimiz kurumlar dile getirirler.

Halk adına görev yapan kuruluşlarda, görev üstlenen yönetimlerin siyasi görüşleri dikkate alınmadan, değişik görüşlerden oluşan tabanın, kar ve zararı düşünülerek çalışma programları hazırlanır. Tabanın görüşünü yansıtan bu programlar, demokratik platformlarda tartışılıp değerlendirilir.

İleri toplumlarda, böylesi sivil toplum örgütlerinden oluşan kent konseylerinde olaylar, incelenip, önem sırasına göre yönetimin üst kademelerine götürülerek işlemlerin takipçisi olunduğu bilinen gerçeklerdendir.

Bu işleyişin en güzel örneğini, oluşturulan İl Kurultay çalışmalarında çok net gördük. Birçok sorunun bu kanalla çözüme ulaştırıldığını tüm Bolu insanı yaşadı.

Yerel seçimler sonrası ne hikmetse, İl Kurultay çalışmaları, yerini beyin fırtınası olarak adlandırılan, kendi alanlarındaki yetenekleri tartışılmayan insanlarımızın değerlendirmelerine bıraktı.

Çoğu zaman Bolu, ülke geneline göre değerlendirildiğinde, göç olmayan il konumunda görülmüştür. Yörenin kültürel değerleri, örf ve adetlerinin özünde bir bozulma söz konusu olmazken, ortak değerlerimizin korunmasında, haklarımızın savunulmasında, kulağa hoş gelen çok sesli koroyu bir türlü oluşturamıyoruz. Neden?!.

Aynı genetik yapıya sahip tohumu, aynı toprağın değişik alanlarına saçarak elde ettiğimiz üründen, ne zaman aşure yapmaya kalksak, aynı damak tadını alamıyoruz. Neden?!.

Aynı kültürün mayası ile yoğrulmuş hamurdan, istediğimiz lezzette tad alacağımız ekmeği, bir türlü pişiremiyoruz. Neden?!.

Başkalarına imrenip, onların elde ettiği başarıları konuşurken, her konudaki istasyonda treni gelirken değil de, giderken görüyoruz. Neden?!.

Homojen bir yapıya sahip olduğunu iddia ettiğimiz Bolu insanını aksi kutuplardaki gibi birbirinden uzaklaştıran güç, ne istediğimizi bilmeme midir?!. Hakları savunulacak demokratik örgütlenme zihniyetinden midir?. Siyaseten oluşan görüş farklılıkları nedeniyle bir fotoğrafta yerimizi alamayışımızdan mıdır?!.

Kendi üstünlüğümüzün efelemesiyle ben kimliğinden çıkıp, biz olamayışımızdan mıdır?!.

Aşırı kanaatkar olup, nasıl olsa birileri bizim adımıza ismimizi görüyor tembelliğinden midir?!.

Yoksa gerçekten fert başına düşen milli hasılamızın yüksekliğinden keyfimiz yerinde tuzumuzun kuruluğundan mıdır?

Bu yazı toplam 673 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.