Aşurenin tadı neden olmuyor? -2-

            01.02.2005

Demokratik yollardan haklarımızı, tek yumruk olamadığımız için mi alamıyoruz dediğimizde, gelişmelerin fotoğrafını kare kare çok iyi incelemek gerektiğine inanıyorum.

Belki de demokratik kitle örgütleri olarak varolan gücümüzü ayrı ayrı kuvvet kolları olarak tutma inadımız nedeniyle bir bileşkede toplanamıyoruz olmamızdan, gerçek gücümüzü gösteremiyoruz.

Traktörün egemen olduğu tarımda, öküzün işlevinin ne olduğunu çiftçimizin bir bölümü unutmuş olabilir. Arabaya koşulan, ya da çift sürerken birbiriyle uyumlu olmayan öküzler, çektikleri yükü ileriye doğru götürmek için güçlerini birleştirmek yerine, ayaklarını yanlara doğru zorlayarak lüzumsuz güç harcarlar. Bunun adına "yan kovmak" denir.

Sivil toplum örgütleri olarak sanki bunu yapıyoruz. Hedef belli olmasına karşın gücümüzü hep ters yönde zorluyoruz. Bunun nedeni, siyasi rozetimizi yakamızdan söküp atmamız mıdır? Sivil toplum örgütü dediğimiz Dernek, Vakıf, Oda, Kooperatif, Sendika gibi kuruluşları kendi amaçları dışında, siyaset basamağı olarak kullanmak istiyor olmamız mıdır?

Bu ve benzeri soruların yanıtlarını siyasi düşüncenin şartlanmışlığından arınarak, sosyal konumları, ekonomik yapıları düşünülmeden içinde soluklandığımız bu il ve insanları için neleri yapabiliriz konusunda tarafsız olduğumuzu söylemek olası değil.

Şu çıkarılan teşvik yasasında, ilimiz yatırımcısının girdiği çıkmazdan kurtulmak için yapılan yoğun çalışmalarında, sanki merdivenin bir ayağı hep kısa tutuluyor gibi. Kamuoyundaki izlenim o ki; bu konudaki sorumlulukları tartışılmaz Ticaret Sanayi Odamızı, Bolu Sanayici ve İş Adamları Derneklerimiz, Esnaf ve Sanatkarlar Odamız, sanki birbirlerine küs. Birbirine çelme takar konumunda. Yapılan tüm toplantılarda dedim ki, dediydi tartışmaları hedefe yaklaşmaktan alıkoyan davranışlar olarak göze batıyor.

Bu konudaki konsensusün sağlanmasında, basınımızın da görevi olmalı. Bu konuda ilin yönetimindeki piramitin tepe noktasında bulunan yöneticilerimizin de, ayrı bir işlevi olmalı. Her ne kadar onların bir ayağı devlet yönetimi düzleminde ise de, diğer ayağı devleti oluşturan halkın düzleminde. Böylesine etkinliği olan kuruluşları, belli hakların elde edilmesinde yan yana olmalarını gerektirecek katalizör görevinin yapılması gerektiğine inanıyorum. Geniş katılımlı platformlarla bu konsensusün sağlanacağına inanıyorum. Birbirimizi yok farzetmekle sağlıklı sonuçlara ulaşacağımızı sanmıyorum. Başarı sağlamayı düşünüyorsak, birbirimizin elinden tutalım. Aksi halde ağız tadıyla aşure yemek nasip olmayacak.

Bu yazı toplam 735 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.