Ateşle dans edenlerin sevgisi

            23.09.2004

Ateş dendiğinde yangın, yangın dendiğinde akla gelen ilk isimdir İtfaiye.

Her olayın bir günü olup kutlanırken düştü aklıma İtfaiye Günü. Hem maddi hem manevi milli servetin koruyucusu can emniyetini, güvencesi, kurtarıcısı olan İtfaiyenin de kendine özgü bir günleri olmalıydı sevinçlerini dışa vuracak. Değerlerinin önemlerinin vurgulanacağı, hatırlanacakları, varlıklarından söz edecekleri günlerinin olması onların da hakkıydı hak olmasına da, nedense onlar bu haklarını kullanamıyorlar.

İtfaiye Teşkilatı içinde olanlarda bilgi olmalı, kullanma yeteneği olmalı, seri olmalı, güven olmalı, sevgi ve saygı olmalı. İtfaiye kendi içinde sevgiyle kenetlenmiş kale gibi güçlü olmalı. Onların da birbirleriyle koordinasyon kurabilecekleri pilot bölgeleri olmalı. Haberleşme ağı güçlü bilgilenmede destek sağlayabilen kurtarmada biraraya gelmelerinde koordinatörlük görevlerinin planlayıcısı konumunda pilot bölgeleri olmalı.

Her birimde olduğu gibi İtfaiyenin de görev, yetki ve sorumluluklarını belirleyen yasalara uygun bir şablonu olmalı. İstendiğinde çim sulayan, istendiğinde kanalizasyon yataklarını temizleyen, istendiğinde fosseptik temizleyen değil, yangından korunmayı öğreten, yangını söndüren, yangında can emniyetini sağlayan, her tür canlıyı kurtaran, kazalarda zor durumlarda ilkyardımı yapabilen, dumanın ve gazların özelliklerini bilen, ilkyardım konusunda bilgi deneyimli ekipten oluşması gerek. Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Bu kadar önemli işlevi olan İtfaiye teşkilatlarına bir bakalım. Günümüzde İtfaiyeler Belediye hizmetleri içinde bulunan Müdürlük halinde görevlerini yürütürler. Belediye bütçesi güçlü ise ve de Belediye Başkanı özel ilgi duyuyorsa, eğitiminden araç gerecine ve persone-line kadar her tür ihtiyacı karşılanmış vaziyette göreve hazır bulundurulur. Ya bunun tersi bütçeniz uygun değilse, kırık dökük araç-gereç noksan personelle görev yapma şansınız var mı? Kafamızı kaldırıp ilçelerimize ve ekonomik gücü yerinde olmayan Belediyelerimizdeki teşkilatlara bakalım.Fazla açıklamaya gerek kalmadan gerçekleri herkes görecektir.

Aile reisleri olmayan öksüz evlat muamelesi yapılması istenmeyen kuruluşlar olarak, tanımlayamayacağımız İtfaiye teşkilatlarımıza sahip çıkalım, onlara yardımcı olalım, güçlenmelerini sağlayalım. Onlar da vatan bekçisi ordumuz gibi milli servetin yanıp yıkılmadan gelecek kuşaklara devrini sağlayacak teşkilatlarımız.

Her kurumda gündeme getirilip uygulamaya konan pilot bölge uygulamaları İtfaiye için de oluşturulmalı. Pilot bölgeler aracılığı ile hizmet planlamaları yapılmalı. İtfaiye Teşkilatı içinde kendi araç gereçleri için bakım onarım üniteleri kurulmalı. Toplumu bilgilendirmek üzere eğitim birimleri oluşturulmalı. İtfaiyenin kuruluş, görev, eğitim ve denetim esaslarına ait yönetmelikte, yangınlara müahale ederek söndürmek, can kurtarmak, ilkyardım hizmetlerini yürütmek, su baskınlarına müdahale etmek, zararsız hale getirmek, afetler sonunda oluşan enkaz ve çöküntüler altında can ve mal kurtarma çalışmalarına katılmak, inceleme ve denetleme işlemlerini sağlıklı bir şekilde yapabilecek hale getirelim.

Bu yazı toplam 804 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.