"Avrupa Birliği ile Katılım Müzakereleri Süreci" Seminerinden -1-

            08.07.2005

Hani coşkudan sarhoş olduğumuz anlarda, hep bir ağızdan tezahürat yapıyoruz. "Avrupa, Avrupa duy sesimizi. Bu gelen Türklerin ayak sesleri." Bu tezahürat oralarda duyuluyor mu bilemiyorum? Duyulan, duymaya çalışılan bir ses var ki, çeşitli yorumlarla telaffuz edilip, yeni ortaklığın ne olup ne olmadığı hakkında yapılan bilgilendirme toplantıları.

AB ile müzakere tarihi yaklaştıkça, yeni ortaklık koşullarının ne olacağı, nasıl olacağı, hangi alanda ne getirip, ne götüreceği konusunda, kurum kuruluş ve vatandaşını hazır kıta tutabilmek için vakıflar, odalar, dernekler, sivil toplum kuruluşları üyelerini Anadolu’yu adım adım gezerek bilgilendirmeye çalışıyorlar.

İşte bunlardan birisi daha. Bolu Ticaret ve Sanayi Odamızın organizasyonunda, "İktisadi Kalkınma Vakfı" tarafından verilen seminer. Katılımcılar:

İktisadi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Davut Ökütçü, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Umut Oran. Bolu Belediye Başkanı Sn. Alaaddin Yılmaz. Bolu Valisi Sn. Ali Serindağ açılış konuşmacıları.

İktisadi Kalkınma Vakfı Genel Sekreteri Sn. Şebnem Karauçak-seminer yöneticisi. İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Sn. Can Baydarol. Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Ekonomik ve Mali İşler Daire Başkanı Sn. Dr. İnci Ataç ve Sn. Şükran Yazıcı katıldılar.

Seminerin ilk konuşmacısı Sn. Davut Ökütcü, "Anadolu’da yaptığımız toplantıların programında 2006 yılında Bolu vardı. Bugün burada oluşumuz, Umut Oran sayesindedir. Sn. Oran’ın ısrarı üzerine buradayız" diyerek başladı konuşmasına. Ve devamla, "Siyasi reformların gerçekleşmesi üzerine çalışmaların başladığını, önümüzdeki sürecin çok önemli olduğunu, önemli bi diğer konunun idari yapılaşma olduğunu, bu süreçte sivil toplum örgütleri nerede yer alacaktır, onun da belirlenmesi gerektir. Hukukta yeni olan ve türlü bahanelerle geri döndürülmesi mümkün olmayan bir süreç başlamıştır" dedi.

Umut Oran; Bolu ile AB arasındaki ilişkiyi anlatacağını söyledi. AB’nin dünyanın en büyük ihracatçısı konumunda olduğunu, dünyanın %46 yabancı sermayesinin AB’den gittiğini, AB’nin Libzon’da bir hedef çizdiğini, AB-ABD Japonya’nın ekonomilerinin büyümelerine göre hedef seçtiğini.

AB’de skoret oyuncunun Türkiye olması gerekirken, birliğin içinde olmadığını, Türkiye’nin AB için çok önemli bir araç olduğunu, sistemin kayıtdışılık gibi bir noksanlarının olduğunu söyledi. Bolu ile ilgili olarak; "Kentin turizm potansiyeli, doğa güzellikleridir. Bu gücü kullanamadığımız inancındayım" dedi.

Marka olmak konusunda, Davos dediğimiz zaman akla toplantılar, kongreler geliyor. Kapalı dağ yolu olan bir kent akla geliyor. Bolu muhafazakar bir kent olarak anlatılıyor.

Turizm sektöründe 8 milyon kişi istihdam ediliyor. Turizm her geçen gün büyüyor. % 90 küçük boy işletmeler, çeşitli projelerle yararlanacaktır. Artık Bolu olarak, bir marka olmak zorundayız. Bolu’yu gidilen gelinen bir kent olmaktan çıkarmak durumundayız.

Alaaddin Yılmaz: "AB’ye katılımda siyasi ve ekonomik olduğu gibi işin toplumsal boyutu da olmalı. Türkiye, yeterince vakit kaybetmiştir."

Vali Ali Serindağ: "Ulusal birliğin önemli konularından birisinde daha sizlerle beraber olmaktan mutluyum. AB’ye giriş, 45 yıllık bir geçmişe dayanır. 1999’da yeniden kıymet kazanmıştır. Hepimizin bildiği AB Anayasası’na referandumla hayır denmesi (Fransa-Hollanda), çeşitli yorumları getirmiştir. Bolu iki büyük kentin tam ortasında, Tabiat ve Kültür varlıklarıyla değerleri barındıran yerdir. Bu değerlerden el ele tutarak, yararlanmamız gerek. Bolu, Turizm açısından, gerektiği şekilde yararlanmamaktadır. Turizm+sanayi+çevreyi tahrip etmeyen tesislerle birlikte, organik tarım üzerinde durulması gerek" dedi ve seminer için konuklar yerlerini aldı.

Bu yazı toplam 711 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.