"Avrupa Birliği ile Katılım Müzakereleri Süreci" Seminerinden

            11.07.2005

Toplumsal konularda bilgilenme açısından önemli gelişmeler var. Son zamanlarda en çok sözü edilen AB ile birlikte sivil toplum örgütlerini de tanımaya başladık. Finansının nasıl karşılandığı tam olarak bilinmemekle birlikte bilim adamlarımızın toplumu aydınlatmak amaçlı programlarla Anadolu’yu adım adım dolaşmaları çok güzel. Bu alanda emeği geçenlere teşekkürler.

Halkın da her geçen gün biraz daha fazla ilgi göstermeye başladığı bu konularda, organizatörlerin de dikkat etmesi gereken hususlar var. Bunların en önemlisi zaman! Düzenlenen programlarda her nedense zamana hiçmi hiç önem verilmiyor. Salonu dolduran davetlilerin de programlarının olabileceği hiçmi hiç düşünülmüyor. En son örneği bu toplantı. Davetiyeler de 13.00’de başlayacağı belirtilen toplantı bir saat rötarla başlıyorsa salon neden boş demeye kimsenin hakkı olmamalı.

"Müzakerelere Doğu Türkiye-AB ilişkileri" başlığı ile ilk söz İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Sn. Can Baydarol’da; "Ne olacak bu AB’nin hali? Toplumda olumlu olumsuz düşünceler oluşmaya başladı. 10 yıl sonra AB kalacak mı? Yıl 1945, soğuk savaş dediğimiz dönem. Nato- Birleşmiş Milletler- AB entegrasyonu yapılaşma süreci. Berlin duvarının yıkılmasıyla yeni bir dünya düzeninin başlaması. 11 Eylül ABD ikiz kulelerin bombalanmasıyla farklı görüşlerin belirmesi. Rusyaya karşı bir kalkan yapmak üzere sahada yerimizi almamız ve hep ofsaytta bırakılmamız. Aday statüsüne sahip olup da müzakereye alınmayan bir ülke konumuna gelmek. ABD’nin büyük Ortadoğu projesi. Türkiye’nin genç nüfusu var eğitilmesi gerek." dedi.

Avrupa Birliğine girebilme koşulları gündeme geldiğinde ülkemizin coğrafi konumu ve Avrupa’nın ihtiyar nüfusuna karşın genç nüfusumuzun olduğundan söz ediliyor. Bu genç nüfusun eğitilmesinin de önemi vurgulanıyor. Bizim aklımıza da takılan eğitim düzeyimizin AB standartlarına uygun olup olmadığı. Bu standardı yakaladığımızda eğitimli gençlere serbest dolaşım hakkının verilip verilmeyeceği. Bu durumdan hiç söz edilmiyor...

İkinci konuşmacı "AB ile katılım müzakereleri nedir?" Konu başlığı ile iktisadî kalkınma Vakfı Genel Sekreteri Dr. Sn. Şebnem Karauçak idi.

"-Müzakerelerin iki boyutu var. Siyasî boyut - Teknik boyut. Bu sistemi kim yürütecek anlaşılır değil. Aday ülkenin idari yapılanmasında müzakere heyeti başkanı, baş müzakerecimiz, müzakere sürecinin koordinasyonu, müzakere heyeti, çalışma gurupları müzakere sürecine toplumsal katılım, şeffaflık gibi. Tarama süreci nedir? Tarama süreci 1-2 yıllık bir dönemi kapsar. Tarama süreci ve fiili müzakereler paralel yürütülür. Müzakere pozisyonu nedir? Geçiş dönemi ve istisnalar, AB’nin esnek olduğu alanlar. 10 yeni üye ve geçiş dönemleri, istisnalar. Müzakere pozisyonu. Onay süreci, fiili müzakereler.Zor başlıklar tarım-çevre. Bu alanlarda AB’nin getirdiği koruma önlemleri. İşçilerin serbest dolaşımı. Çiftçilere sağlanacak doğrudan destek. 2004 yılında % 25, 2005 % 30,-20-06’da %35 ve 2013’de bütün ülkeler eşit hale gelecek. Denetleyeceğim diyor kendi ülkesinin dışında ihracat yapamaz hale düşmek var. AB’ye geçiş dönemi almak çok da önemli bir marifet değil. Önemli olan AB’ye girebilme koşullarının yerine getirilmesidir" dedi.

Bu yazı toplam 767 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.