"Avrupa Birliği ile Katılım Müzakereleri Süreci" seminerinden -3-

            12.07.2005

Seminerin üçüncü konuşmacısı "Türkiye’nin Müzakere Hazırlıkları" başlığıyla Sn. Şükran yazıcıydı.

- "3 Ekim’e kadar neler yapılıyor. Neler yapılması gerek? Bugüne kadar yürütülen çalışmalar alt komite çalışmaları - İlerleme veri taban, ulusal veri taban çalışmaları -Tercüme.

4 yıl boyunca bu veri tabanları oluşturulmaya başlandı. Tercüme çalışmaları devam edecek. Mevzuat uyuşmazlığı uygulanması, anlaşılması konusundaki çalışmalar.

Tarama süreci: Yazılı uygulamalarla karşılıklı görüşme. Bu başlıktaki mevzuatı kabul ediyor musunuz? sorusuna evet demek zorundasınız. Bu mevzuatı uygulayacak kapasiteniz var mı? Bu konuda bazı engellerin geleceğini biliyoruz.

Ön koşullar: Ekonomik kriterler - Gümrük birliği - Müktesebat uyumu gibi 12 başlıkta müzakerelere başlanacağı belli - Müzakerelere; Bilim ve Araştırma - Eğitim ve kültür - Girişimcilik ve sanayi sektörü.

Zorlanmamız gereken alanlar: İşçilerin serbest dolaşımı. Tarım-Çevre - Bölgesel politika - Yapısal fonlar - Mali ve bütçesel işler.

AB topluluğunun % 50’si tarım yapıyor. Gıda kanunumuz var ama ne yazık ki topluluğa uymuyor. Gıda işletmelerimize büyük işler düşüyor. Bu işletmelerin büyük sorumlulukları var. Hijyenik durum çok titiz takip ediliyor. Hayvancılıkta veteriner mecburiyeti; Şap kontrol altına alınamıyorsa ihracat mümkün değil. Bitki tohumları korunması, kalitesi, sertifikasyonu önemli. Bitki ilaçlarının kullanımı önemli. Tarıma ait fonların % 90’nı garanti fonundan, kalanı yönlendirme fonundan. Önce kurumsal yapıyı oluşturmamız gerek. Arazi kayıt sistemi. Gelirlerin kayıtları. Hayvan sayılarının tespiti. Ekim alanının %5 kadarını ekim dışı bırakma zorunluluğu. Toplulukta son derece karmaşık bir sistem desteği var. Kırsal kalkınma -Ortak tarımı destekleme, kırsal girişimi teşvik etmek. Organik tarım çok önemli.Yumurta paketleme,hava kirliliği ulaştırma ve enerji, Topluluğa katıldığımız süreç belli olmadıkça, sorunların tespiti zor" dedi.

Ve son konuşmacı "AB’nin Türkiye’ye sağladığı olanaklar" başlığında, Avrupa birliği Genel Sekreterliği Ekonomik ve Mali İşler Daire Başkanı Dr. İnci Ataç.

"AB den Türkiye’ye yapılan mali yardımlar para değildir. Bunlar uyum için sağlanan kaynaklardır.

AB Mali Yardımları: Katılım öncesi mali yardımlar (Hibeler)-Avrupa Yatırım bankası kredileri-Toplunluk programları-Hibelerin kullanımı-Mali yardımlar, sadece uyum çalışmaları için kullanılıyor. Tüm projeler kabulünden sonra AB tarafından bitime kadar izleniyor. 2005 yılına kadar olan proje çalışmalarının hepsi tamamlandı. 2005 yılı için 45 projeye 300 milyon yuro verildi. 2005 yılından itibaren katı atık ve su projelerine imkan sağlanır.

Çerçeve projeler, Mikro projeler toplumu ilgilendiriyor. Bunların içinde, sivil toplum kuruluşları, aktif içgüdü istihdamı. Mesleki Teknik Öğretimi güçlendirme projeleri var. Bolu’nun yararlanacağı bir bölgesel çağrı projesi yok" diyerek konuşmasını noktaladı.

Daha sonra soru cevaplara geçildi. Sorular genelde, projeler üzerinde yoğunlaştı. Leonarda da Winci proje kapsamı içinde, Mesleki Teknik Eğitim kuruluşları-Kobiler-Yerel İdareler-Kamu kuruluşları-Sivil toplum kuruluşları vardır. Bu kuruluşların proje hazırlamalarında sıkıntıları gündeme getirildi.

Bu konuda Danışmanlık şirketlerinin devreye girdiği çok paralar istendiği dile getirildi.

Verilen yanıtlarda herkesin taşın altına elini sokması gerektiği ifade edildi. Halbuki bu tür seminerlerde bilgilendirmenin ana teması, üst düzey yönetimlerin müzakerelerdeki tutum ve davranışlarının akademik ifadelerle anlatılması yerine, proje konusunda rehberlik yapılması üzerine olmalı diye düşünüyorum.

Emeği geçenlere sebep olanlara teşekkürler.

Bu yazı toplam 693 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.