Avrupa'ya uyuşturucu trafiği bizim üzerimizden yapılıyor

Avrupa'ya uyuşturucu trafiği bizim üzerimizden yapılıyor

Valilik Yedigöller Toplantı Salonu'nda yapılan "5. İl Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Kurulu” ve daire amirleri toplantısında, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Faruk Demir, Avrupa'ya yapılan uyuşturucu trafiğinin ilimiz üzerinden yapıldığını söyledi.

Yapılan toplantıya Vali Halil İbrahim Akpınar başkanlık etti. Toplantıya daire müdürleri katıldı. Bağımlılığa karşı mücadele yöntemleri hakkında ilk sunumu İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Sosyal Hastalıklar Şube Müdürü ve Eğitim Şube Müdürü Dr. Meltem Çağlar yaptı. Çağlar yaptığı sunumda, “12 Aralık.2007 Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan katılımıyla kamuoyuna “Ulusal Tütün Kontrol Programı Eylem Planı 20082012” sunulmuştur. 03 Ocak 2008'de TBMM'de 5727 Sayılı ” Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” kabul edilmiştir. 19 Mayıs 2008 5727'nin Kamunun kamuya açık kapalı alanları ile ilgili hükümleri yürürlüğe girmiştir. Denetim Ekipleri kurulmuş ve 70 bin mekân denetlenmiştir. 114 kişi, 113 işletmeye, 2 toplu taşıma aracına ceza uygulanmıştır. 19 Temmuz 2009 5727'nin Özel Hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde tütün ürünlerinin tüketilmemesi ile ilgili hükmü yürürlüğe girmiştir. 2006 2008 arası Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) sonuçlarına göre; Ülkemizde sigara kullanma oranı %2.1 azalmıştır. Sigara tüketim oranı %33.4'ten %31.3'e inmiştir. Sigara içenlerin %7'si sigarayı bırakmıştır. Sigara bırakma eğilimi gençlerde daha yaygındır” dedi.

TEK KÖTÜ GÖRÜNTÜ İZZET BAYSAL CADDESİ ÜZERİNDE ELİNDE SİGARA SOKAKTA DOLAŞAN İNSANLAR

Çağlar'ın sunumunun ardından konuyla ilgili değerlendirme yapan Vali Halil İbrahim Akpınar, “Bence sigara tüketiminin yoğun olduğu yerlerde yasaklar iyi uygulanıyor. Ama bazı işyerlerinin patronları kendilerine ait bürolarında bu yasağa uymuyorlar. Bir yerin birim amiri ve patronu sigara tiryakisi ise eğer bu yasağa uyulmayabiliyor. Bazı yerlerde bu konuda tolerans uygulanır şeklinde bir algı vardı ama bu yasak çok güzel bir şekilde uygulanıyor. İnsanlar da buna alışıyor. Medeni ülkelerde insanlar her istediği şeyi her yerde yapamıyor. Sigara da her istenilen yerde kullanılabilecek bir madde değil. İldeki belki tek kötü görüntü İzzet Baysal Caddesi üzerinde elinde sigara sokakta dolaşan insanlar oluyor. Buna da bir çare bulmak lazım. Caddeyi de mi yasaklasak bilmiyorum. Sigara dumanlarının arasında yürümek gibi bir durum oluyor maalesef. Böyle bir sıkıntı var” dedi.

UYUŞTURUCU TRAFİĞİ OTOBANDAN VE D100 KARAYOLUNDAN YAPILIYOR

Toplantının devamında İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Faruk Demir, Bolu bağımlılık yapıcı maddelerle mücadele 20092010 yerel eylem planı hakkında sunum yaptı. Demir yaptığı sunumda, “Afganistan ve İran üzerinden gelen uyuşturucu madde ülkemizden transit geçerek İstanbul üzerinden Avrupa'ya gönderilmektedir. İstanbul İli üzerinden Avrupa'ya gönderilen uyuşturucu maddenin büyük bir bölümü İlimiz jandarma ve polis sorumluluk bölgesinde bulunan otobandan ve D100 karayolundan geçmektedir. Bu sebeple uyuşturucu kaçakçılarının transit geçişleri esnasında ilimizde yaşayan insanlarla bir şekilde temas etmeleri, uyuşturucu kaçakçılığının ilimizde de uç verme ihtimalini kuvvetlendirmektedir” dedi.

YAKALANANLAR AYNI SUÇTAN SABIKALI, GELİR SEVİYESİ DÜŞÜK VE İLKOKUL MEZUNU

Demir sunumunun devamında, “İlimiz 20.000 üniversite öğrencisinin öğrenim gördüğü, barındığı, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşıladığı bir üniversite şehri olduğundan ve ilimizde bulunan üniversite öğrencileri uyuşturucu şebekelerinin hedefi haline gelebileceğinden, öğrencilerin barındığı ve sosyal ilişkilerini sağladığı mekanların denetlenmesi ve konu ile ilgili istihbari ve operasyonel faaliyetlere ağırlık verilmesinin faydalı olacağı değerlendirilmektedir. Ayrıca Bolu Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından 2006, 2007 ve 2008 yıllarında, il Merkezinde düzenlenen planlı narkotik sokak operasyonlarında yakalanan toplam 152 şüpheli baz alınarak, yapılan tespitlerde; genel itibarla il merkezinde uyuşturucu madde satışı ve temini için tercih edildiği, yakalanan şahısların büyük çoğunluğunun aynı suçtan sabıkalı, gelir seviyesi düşük ve ilkokul mezunu olduğu tespit edilmiştir” dedi.

ÖĞRENCİLERE YÖNELİK EĞİTİM FAALİYETLERİMİZ VAR

Konuyla ilgili muhabirimizin sorduğu “Sigara ve uyuşturucu madde kullanımına genellikle lise çağlarında başlanıyor. Bu konuda Milli Eğitim Müdürlüğü'nün aldığı herhangi bir tedbir var mı? Lisede okuyan öğrencileri bu tür kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için ne tür çalışmalar yapılıyor?” sorusuna, toplantıya katılan İl Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer şu şekilde cevap verdi: “Tütün ve tütün mamulleri ile ilgili oluşturulmuş bir kurul var. O kurulda ilgili şube müdür arkadaşımız görev yapıyor. Bu konuda oluşturulmuş komisyonlar var. Bütün birimler kontrol ediliyor. Öğrencilere yönelik eğitim faaliyetlerimiz var.”HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.