Ayen: "Artık esnafa kız vermiyorlar"

Ayen: "Artık esnafa kız vermiyorlar"

Bolu Bakkalcılar, Şekerciler ve Bayiler Odası Başkanı Selahattin Ayen, AKP Hükümetinin esnafa sahip çıkmadığını söyledi. Büyük marketlerin şehir dışına alınması gerektiğini vurgulayan Ayen; “Önceden memura kız verilmezdi,

Bolu Bakkalcılar, Şekerciler ve Bayiler Odası Başkanı Selahattin Ayen, AKP Hükümetinin esnafa sahip çıkmadığını söyledi. Büyük marketlerin şehir dışına alınması gerektiğini vurgulayan Ayen; “Önceden memura kız verilmezdi, şimdi esnafa kız vermiyorlar” dedi.

Selahattin Ayen, esnaf için yaptıkları çalışmaları Bolu Gündem'e açıkladı. Ayen, AKP hükümetinin esnafla değil, büyük patronlarla ilgilendiklerini söyledi ve mecliste lobileşmenin olduğunu iddia etti.

57. hükümetten bu yana esnaflarla ilgili birçok çalışmanın yapıldığına değinen Selahattin Ayen, şuana kadar bir gelişmenin olmadığını, bundan sonrası için de umutlarının kalmadığını vurguladı. Ayen, “Büyük marketlerin mecliste lobisi var, hatta Başbakanın baş Danışmanı da bu büyük marketlerden birinin sahibi. Uzun zamandır uğraşıyoruz ama bir türlü hala büyük marketleri şehir dışına çıkartamadık. AB sürecinde olan bu çalışmayla hükümet bizleri oyalamaktadır” dedi.

Ayen, “Büyük bir kangren”

Hükümeti samimi bulmadığını söyleyen Selahattin Ayen, “Sosyal bir yara açmamak gerekiyor. Esnafımızın bu durumla büyük bir kangren oldu. Bakkallarımız büyük marketlerden daha fazla vergi veriyor. Baktığınızda büyük marketlerin vergi levhalarını göremezsiniz, gizlerler. Ama bakkallarımızda bu levhaları görürsünüz. Adaletsizlik almış başını gidiyor.”

Esnafın birçoğunun Bağ-Kur primlerini dahi ödeyemediğinin önemini vurgulayan Ayen, fakir fukaranın yanında olduğunu söyleyen AKP hükümetinin bu durumu görmezden gelmesini anlayamadığını vurgulayarak, “Emekli maaşlarından %33 yılbaşında kesilecek. Bu kesinti Milletvekilleri haricinde olacak. Bunun adı demokrasi değil. Kanunlar her ferde uygulanmalıdır. Asiller olarak vekiller tarafından soyuluyoruz” diyerek, adaletsizliğin düzeltilmesinden yana da bir umudunun olmadığını sözlerine ekledi.

Türkiye'de ekonomik sistemin temelinin esnaflar olduğunun önemine değinen Ayen, “Esnaflarımız 3 gün kepek kapatmasıyla ülkede nasıl bir kaosun olacağını hayal edemiyorum. Hükümet ancak bu durumda esnafın öneminin anlayacaktır” diyerek küçük esnafın büyük marketler tarafından ezdirilmemesi gerektiğini söyledi.

“Esnafa kız vermiyorlar”

Selahattin Ayen, yerel yönetimlerin küçük esnaftan her şeyi istediğini, fakat büyük marketlerin kapılarının bile çalınmadığını söyledi. Bolu ve çevresinde 10 bini aşkın esnafın olduğunu, vatandaşın gerçek hizmeti bu esnaflardan aldığına değinen Ayen, “Küçük esnaf müşterisine sahip çıkmak için mücadele etmeli. Hizmetlerinin kalitesini attırmalı. Dükkânlarının görünümüne önem vermeli. Elinden geldiği kadarıyla uzun vadede satış yapmalıdır” diyerek, esnafın büyük marketler karşısında bu şartlarda durabileceğini söyledi.

Ayen, çok büyük uğraşlar sonunda hafta sonu çalışma ruhsatı zammını kaldırdıklarını, fakat ilan, levha ve reklâm harçlarını engelleyemediklerini söyledi. Esnafların durumunu esprili bir dille anlatan Selahattin Ayen, “Eskiden memura kız vermiyorlardı. Şimdi ise esnafa kız vermiyorlar” diyerek esnafın durumunu gözler önüne sererek sözlerini tamamladı.

06.12.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.