AYEN ŞOV YAPTI

AYEN ŞOV YAPTI

Bolu Bakkallar Şekerciler ve Bayiler Odası'nın 21. Olağan Kongresi'ne, mevcut başkan ve başkan adayı olan Selahattin Ayen'in şovu damgasını vurdu. Kongre sonucunda yapılan oylama sonucu, Selahattin Ayen 141 oy alarak yeniden başkanlığa seçildi.

Dün İl Kültür Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda, Bolu Bakkallar Şekerciler ve Bayiler Odası'nın 21. Olağan Kongresi yapıldı. Bir saat gecikmeli başlayan toplantıya, protokolden fazla katılım olmadı. Kongreye Vali Yardımcısı İsmail Atasoy, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Yamantürk, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Emin Semercioğlu, CHP İl Başkanı Tanju Özcan, MHP İl Başkanı Sabri Şatıroğlu, oda temsilcileri, oda üyeleri ve misafirler katıldı. BESOP Başkanı Nihat Alpat Öztürk, Çaycuma'da bir başka kongreyi yönettiğinden dolayı bu kongreye katılamadı. Divan Kurulu'nun belirlenmesinden sonra, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasına geçildi.

HERKESE TÜRK BAYRAĞI DAĞITILDI

Ayen'in ekibi İstiklal Marşı öncesi tüm salona Türk bayrağı dağıttı. İstiklal Marşı okunurken herkes bayrakları havaya kaldırdı. Açılış konuşmasını yapan Selahatin Ayen, bakkalların ve küçük esnafın yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. Ayen şunları söyledi: “Bakkallar şu an unutulmuş durumda. Sosyal güvencesi yok, büyük sermayelerle rekabet etmek zorunda bırakılıyor. Buradan hükümete sesleniyorum. Bakkallar sosyal patlamanın önüne geçerek, ülkeyi büyük bir faciadan kurtarıyor. Cebinde parası ve kredi kartı olmayan vatandaş yine bakkallardan veresiye alarak kendini frenliyor. AVM yasasının bir an önce çıkarılması gerekiyor. Yerel yöneticilere de görev düşüyor. Sokak aralarında bile artık zincir marketler var. Buna artık bir son verilmeli.”

2009 YILI HESAPLARINDA GERGİNLİK YAŞANDI

Bilanço ve Hesap raporları okunurken, 2005 ile 2009 yıllarına ait gelir gider rakamları açıklandı. 2009 yılına kadar her şey normalken 2009 yılı gelir gider tablosu açıklanıp da 25 bin TL'lik açık çıkması, bazı üyelerin itirazıyla karşılaştı. 2009 yılına ait gelir 56 bin 366 TL iken, 2009 yılına ait gider 82.237 TL çıktı. Bir grup üye bunun açıklanması gerektiği yönünde itiraz etti, ama Ayen taraftarı bir başka grup itiraz eden grubu susturdu. Yapılan oylama sonucu okunan rapor 63 kabul ve 28 ret oyuyla kabul edildi.

8 YILLIK BU HANEDANLIĞA SON VERELİM

Oda için başkan adayı olan Cahit Esen bir konuşma yaptı. Esen yaptığı konuşmada, odayı ve mevcut yönetimini sert bir dille eleştirerek, “Bolu'ya zincir marketler girerken odamız nerdeydi? Şimdi bu saatten sonra yasayı bekliyorlar, bu saate kadar neden bekledin? Bizim böyle boş vaatlere karnımız tok. Bizi milyon dolarlık sermayeyle rekabet etmek zorunda bırakanlar biraz düşünsün. Emirdağ, Amasra ve Bartın'da tek bir zincir market yok. Biz neden yapamadık? BAŞTEK A.Ş. şu an kimlere hizmet ediyor? 3 bin 800 hissesi olan firmanın şu an tek bir hissesi yok. Nerde bu hisseler? Arkadaşlar gelin birlik olalım ve 8 yıllık bu hanedanlığa son verelim” dedi.

OY DEĞİL ÇALIŞMA FIRSATI İSTİYORUM

Diğer bir aday olan İbrahim Korkmaz da adaylığı hakkında açıklama yaptı. Çok çalışıp dürüstlükten şaşmayacaklarını belirten Korkmaz şunları söyledi: “Odamız daha aktif olacak, sorunlara daha çabuk çözüm bulacak. Etkinlik düzenleyip aramızdaki dostluk bağını güçlendireceğiz. Sizden oy değil, birlikte çalışma fırsatı istiyorum.”

YETKİMİZ VAR DA KULLANMADIK MI?

En son söz alan başkan adayı Selahattin Ayen, kendisine yöneltilen eleştirilere sert cevap verdi. Oda olarak her koşulda üyelerinin yanında olduklarını söyleyen Ayen, “Biz zincir marketlere karşı sokakta eylem yaparken siz neredeydiniz? Bazı yerlerde zincir mağaza yokmuş. İşte size belgeleri. Emirdağ'da 4 tane, Bartın'da 6 adet zincir mağaza var” dedi. Bu sırada Bolu'da kaç tane olduğunu soran bir üyeye Ayen şöyle cevap verdi: “Bunu söylemekten hicap duyuyorum, ama ilimizde 30 tane zincir mağaza var. Bunun için yetkimiz vardı da kullanmadık mı? Bir oda olarak ne yapabiliriz? Biz oda olarak her zaman sizin yanınızda olduk. Hangi üyemi aidatını ödemediği için icraya verdim? Siz benim canımsınız. zaten sıkıntılarınız var. Eğer bir tanenizi bile icraya verirsem hemen istifa ederim. BAŞTEK Bolu'nun medarı iftiharıdır. 3 binin üzerine esnafa hizmet veriyor ve vermeye devam edecek. Önümüzdeki dönemde sizlerin hizmetkarı olmaya devam edeceğim.”

HEDİYE ÇEKİLİŞİ YAPILDI

Selahattin Ayen oda üyeleri arasında çekiliş yaparak talihlilere hediyelerini dağıttı. Kimi bin adet ekmek kazanırken, kimi 100 adet ayran, kimi de bir karton sigara gibi değişik hediyeler kazandı. Hediye çekilişine katılmak için oda üyeleri sıraya girerek bir kutu içine atılmış sakız paketlerini çekti.

BAKKALLARIN OSCARLARI DAĞITILDI

Plaket töreni yapıldıktan sonra Selahattin Ayen bu yıl ilk defa yapacakları ödül törenini anlattı. Bakkalların Oscarları olarak nitelediği ödülleri Örnek Bakkal ödülü ile Metin Kazan (Yüksel Gıda Pazarı), Yılın Tekel Shop Ödülü'nü Mehmet Özdemir (Memos), Yılın Girişimci Ödülünü Kurabiyecizade adına Genel Müdür Cem Hakdağ ve Türk Sanat Müziği Ödülü'nü ise Mehmet Nuh Karamanoğlu aldı. Karamanoğlu bir de Türk Sanat Müziği parçası söyleyerek solandakilere hoş vakit geçirdi. Kongre sonunda yapılan seçimde adayların aldığı oylar şöyle: Selahattin Ayen 141, Cahit Esen 78 ve İbrahim Korkmaz 77 oy.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.