Ayvaz elektrikli araç yenileniyor

Ayvaz elektrikli araç yenileniyor

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) makine ve elektrik-elektronik mühendisliği öğrencileri tarafından ilk olarak 2017 yılında yapılan Ayvaz elektrikli araç, 5 yıl içerisinde birçok yarışmada ödül aldı.

Ayvaz ismi verilen elektromobil, yenilenen ekiple birlikte daha büyük başarılara imza atabilmek için ilimizde ki iş adamlarının da desteğini bekliyor. Son olarak bu yıl 21-26 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen ve 2 milyon kişinin ziyaret ettiği TEKNOFEST’te yarışan Ayvaz elektromobil, 110 takım içerisinden seçilen 24 takım arasında yer aldı ve genel sıralamada 13’üncü oldu.

AYVAZ GELECEĞİN BİLİM İNSANLARININ ELİNDE YENİLENİYOR

TÜBİTAK’ın üniversitelerarası gerçekleştirdiği elektrikli araç yarışlarına katılmak için 2017 yılında hayata geçirilen ve aradan geçen 5 yılda aldığı ödüllerle Bolu’yu gururlandıran Ayvaz Elektromobil, yeni ekibiyle birlikte daha da büyük başarılara imza atmak için yenileniyor. Tübitak Efficiency Challenge Electric Vehicle yarışmasına katılmak amacıyla Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi bünyesinde 2017 yılında Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ile Makina Mühendisliği başta olmak üzere Mühendislik Fakültesi öğrencileri ile birlikte 25 kişilik bir ekip tarafından üretilen Ayvaz Elektromobil, ilk yılında 2017-2018 tanıtım yaygınlaştırma ödülü ve özel kurul ödülü’nü kazanarak Bolu’muzu gururlandırdı.

TEKNOFEST’TE BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Aradan geçen her yıl öğrencilerin hummalı çalışmalarıyla geliştirilen Ayvaz Elektromobil, 2018 yılından itibaren her yıl Eylül ayında düzenlenen ve Türkiye’nin milli teknoloji üretimini artırmayı hedefleyen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST kapsamındaki yarışma ve etkinliklerde ilimizi başarıyla temsil ediyor. Son olarak bu yıl 21-26 Eylül 2021 tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen 2 milyon kişinin ziyaret ettiği TEKNOFEST’te yarışan Ayvaz elektromobil, 110 takım içerisinden seçilen 24 takım arasında yer aldı ve genel sıralamada verimlilik, teknik ve görsel tasarım, proje tanıtımı ve sponsorluk gibi kulvarlarda 13’üncü oldu.

EKİP TAMAMEN YENİLENDİ

5 yıllık bir geçmişe sahip Ayvaz Elektromobil başarılarına bir yenisini daha eklemek ve ilimizi uluslararası yarışmalarda da temsil etmek adına yeni ekibiyle birlikte yenileniyor. Bu yıl, Ayvaz Elektromobil ekibinin Akademik Danışmanı, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Rıfkı Terzioğlu, Takım Kaptanı Serhat Ekinci ve Yardımcısı Berkcan İleri, Teknoloji Bilim ve Proje Öğrenci Topluluğu Başkanı Damla Demirbilek, Ayvaz Elektromobil’de yapılması hedeflenen yenilikleri açıkladı.

ARTIK YARIŞABİLEN BİR AYVAZ VAR

Ayvaz elektromobil ekibine geçen yıl dahil olan ve bu yıl takım kaptanı seçilen Elektrik Ve Elektronik Mühendisliği Bölümü dördüncü sınıf öğrencisi Serhat Ekinci, proje kapsamında neler yaptıklarını ve neler yapacakları hakkında açıklamalarda bulundu. Ekinci; “2017-2018 senesinde ilk başta yürürlüğe geçirilen Ayvaz elektromobil de ilk hedef normal bir arabanın genel görünümünden, sürüşünden ve aerodinamiğinden kopmadan ortaya verimli elektromobil çıkarmaktı. Biz bu yüzden süre gelen süreçte diğer üniversitelerdeki arabalara kıyasla daha ağır bir araba yaptık. Ama buna rağmen özverili çalışmalar neticesinde katıldığımız yarışmalarda ilimizi gururlandıran tanıtım yaygınlaştırma ödülü ve özel kurul ödüllerini aldık. Bu seneki geldiğimiz konumda ise artık arabamızın gücünden eminiz ve artık yarışan bir arabamız var. O yüzden bu seneki hedefimiz yarışan bu arabamızın bütün bileşenlerini hafifletip tur başına daha az enerji yiyen bir araba yapmak verimlilik kulvarında özellikle sürüşe müsait bir araba yapmak” dedi.

AMAÇ ULUSLARARASI YARIŞMALARA KATILMAK

Ayvaz elektromobil projesi ekibine bu yıl akademik danışman olarak atanan Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Rıfkı Terzioğlu ise, ekiple birlikte yönetim ve organizasyon ve sponsorluklar konusunda yapılması hedeflenen yenilikler hakkında bilgiler verdi. Terzioğlu; “ Ayvaz elektromobil aradan geçen 5 yıllık sürenin ardından TÜBİTAK başta olmak üzere, 2 milyon kişinin ziyaret ettiği TEKNOFEST’te dikkatleri üzerine çeken bir otomobil haline geldi. Bizde bunun farkında olarak takımımla birlikte bu yıl Ayvaz Elektromobil’in uluslararası platformlarda da yer alabilmesi için yönetim ve organizasyon ve sponsorluklar konusunda hedeflerimizi belirledik. Takımın akademik danışmanı olarak takım içerisindeki arkadaşlarımızın uzman oldukları alanlara göre görev dağılımlarını yaparak, daha verimli insan kullanarak arkadaşlarımızı iş hayatına hazırlamak ve daha uluslararası mühendislik seviyesine getirmek için yönetimsel anlamada böyle bir örnek teşkil etmek için çalışıyorum. Bu nokta da bir ar-ge takımı kurmayı düşünüyorum. Bu takımımız bütün TEKNOFEST ve diğer yarışlara katılan araçları inceleyecek, teknik raporlarını analiz edecek ve Ayvaz Elektromobil’in geliştirilmesinde yapılacak çalışmaları belirleyecek. Kısacası bu sene daha profesyonel bir şekilde çalışacağız” ifadelerine yer verdi.

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum