Bağlantı yapmak zorundalar

Bağlantı yapmak zorundalar

Bir süredir Abant'ta faaliyet gösteren otel ve turizm işletmeleri ile Bolu Belediyesi arasında süren tartışmaya, kolektör hattı tartışmasına Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan son noktayı koydu. İhsan Ağcan, belediye tarafından yapılan kolektör hattına otellerin bağlanmak zorunda olduğunu ifade etti.

İhsan Ağcan gazetemize yaptığı açıklamada, “Çevre Orman Bakanlığı'ndan gelen yazıya göre, Bolu Belediyesi tarafından yapılmış olan ve 4,8 Milyon TL'ye mal olan kolektör hattına bağlantı yapmanın mecburi olduğu ifade edilmiştir. Bakanlıktan gelen yazıyı Çevre Orman Müdürlüğümüz üst yazıyla Belediyemize ve söz konusu otellere bildirmiştir. Dolayısıyla kolektör hattına bedelini ödemek şartıyla bağlantı yapmak zorundalar. Daha önce Bolu Belediye meclisinde teknik bir ekiple yapılan incelemeler sonrasında bağlantı için gerekli bedel takdiri yapılmıştı. Bu hesaba göre de tahakkukları yapılmıştır. Söz konusu otellerimiz bu bedeli ödemek zorundadırlar.Kaldı ki biz oraya harcamış olduğumuz paranın dörtte birini orda bulunan otellerden talep ediyoruz. Bu bedelin tamamını talep etme hakkımız varken, Bolu'nun turizminin gelişmesi için bu bedeli dörtte bir oranına düşürdük.

İÇME SUYU HAVZAMIZI KİRLETMELERİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

Ağcan açıklamasının sonunda, “Şuana kadar 16 turizm tesisinden 13'ü, bizim belirttiğimiz şartlara uygun olarak anlaşma gerçekleştirdiler. Biz de kendilerine bu konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu gün Valilik'te yapılan toplantıda, İl Hıfzı Sıhha kurulundan da çevrenin kirletilmemesine müsaade edilmeyeceği yönünde bir karar çıktı. Gerek Çevre Orman Bakanlığı'ndan gelen yazı, gerek İl Çevre Orman Müdürlüğü'nden çıkan yazı ve bu gün Valilik İl Umumi Hıfzı Sıhha Kurulu'ndan çıkan kararla, turizm işletmeleri kolektör hattına bağlamak durumundalar. Bağlatmazlarsa gerek biz, gerek Çevre Orman Müdürlüğü çevreyi kirlettikleri için ceza yazmaya devam edeceğiz. İçme suyu havzamızı kirletmelerine kesinlikle Bolu Belediyesi olarak müsaade etmeyeceğiz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.