Bahar geldi

            15.04.2005

Uzun kış mevsiminin ardından Bahar geldi. Tabiat yeniden canlanmaya başladı. Herşey kendini yeniliyor. Biz insanlar bu yenilenmeyi iyi takip etmeli, bizler de kendi kendimizi yenilemeliyiz...!

Mevsim geçişleri insanlarda değişik tepkileşmelere yol açıyor. Özellikle ilkbahara girişte bedende bir yorgunluk hissi oluşuyor. Uzmanlar yaşamın tüm evrelerinde düzenli spor tavsiye ediyor, düzenli beslenme tavsiye ediyor. Bizler toplum olarak alıştığımız gibi yaşamayı, bize önerilen BİLİMSEL yöntemlere tercih ediyoruz....!

Baharla birlikte insanlar sokaklarda, caddelerde daha çok dolaşacak. Kırlarda pikniğe gidecek...! Ama alışkanlıklarını yine devam ettirecek. Kışın kar örtüsü ile bembeyaz olmuş ve pisliklerin temizlendiği KIRLARI, ORMANLARI yine PİSLİK YUVASI haline getireceğiz.

Kardelen Sineması önüne yapılmış PARKTA oturma grupları var. Her birinin etrafı kuruyemiş kabuklarıyla ÖBEK ÖBEK sigara izmaritleri dolu, kağıtlar vb.... Peki bu alanı kimler kullanıyor....? Özellikle üniversiteli olmak üzere gençler ve Bolu halkı kullanıyor. Biz pisletelim başkası temizler mantığı çok yanlış. Caddelerde çöp kutuları var. Olmasa bile çöplerimizi bir torbaya koyabiliriz. Ama bunu en kültürlüsü de yapıyor, en kültürsüzü de. ASLINDA BİRBİRİMİZDEN ÇOK FARKIMIZ YOK. Birisi üniversite bitirmiş, öteki hayat okulunu. Birisi Bolu pazarından giyiniyor, öbürü BUTİKTEN ama yaptığı şey aynı ise ben kültürlüyüm demesinin ne anlamı ne önemi var.

Belediye ve Çevre Bakanlığı yaptırımları uygulamaya koymalı:Çağın gereğini yapmayanlara temizliği ceza karşılığı öğretmeliyiz.

Suyumuz kirleniyor, havamız kirleniyor, atmosferde delik oluştu. Depremler başka felaketleri tetikliyor. Gittikçe dünyamızı yok ediyor ve kaybediyoruz.

En kötü olanı ise İNSANLIĞIMIZI kaybediyoruz. Her türlü PİSLİK insanoğlunca İCAT ediliyor. Ruhumuz kirlenmiş farkında değiliz...!

İlkbahar biz insanlarda da yenilenmeye yol açmalı: Kendimize, çevremize saygılı ve sevgili olmalıyız. Toplumsal dayanışmamızı artırarak birbirimizin eksiklerini, kusurlarını ihtiyaçlarını bir dayanışma RUHU içinde gidermeliyiz. Barış ve sevgi doğsun.

Toplumsal KİRLENME (Adaletsizlik, Hakkı olmayanı hak görme , yalan, hırsızlık, iftira, dedikodu, gasp, yetim hakkı yeme, çevreye ve kendine karşı duyarsızlık) arttıkça artıyor. Üzerimize ÇIĞ gibi geliyor. Altından kurtulmak ancak tesadüflere bağlıdır. Kurtulan varsa onun da geçirdiği şok normal insan olmasını engellemektedir.

Bahardaki bu güzel uyanış : Bireyler olarak hepimizi olumlu yönde etkilesin. Ailemizi, arkadaşımızı, komşumuzu, sokağımızı, beldemizi, şehrimizi, milletimizi ve tüm insanlığı kuşatsın....

Güzel günlere....

Bu yazı toplam 1289 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.