BAİBÜ'DE İletişim Şenliği

BAİBÜ'DE İletişim Şenliği

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ), İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü ilk mezunlarını verdi. Şenlik havasında geçen mezuniyet töreninde mezun olan öğrenciler BAİBÜ İletişim Fakültesi tarihine ilk mezunlar olarak adlarını yazdırdı.

foto-galeri-20190501120557.jpg

2015 yılında Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı olarak kurulan İletişim Fakültesi’nde 4 yıldır eğitim gören 35 öğrenci, 2018 – 2019 eğitim öğretim yılı sonunda mezuniyetlerine kavuştu. Mezuniyet öncesi BAİBÜ İzzet Baysal Kültür Merkezi’nde kurulan mezuniyet sergisinde, gazetecilik bölümü öğrencilerinin çeşitli grafik ve dergi çalışmaları ilgi odağı oldu. BAİBÜ mavi salonda gerçekleşen mezuniyet törenine çok fazla katılım gerçekleşti.

Mezun olan öğrenciler, meslekleri, aileleri ve öğretim üyeleri hakkında hazırladıkları video kolaj çalışmalarıyla katılımcılara keyifli anlar yaşattılar. Gösteri sonrası öğrenciler sahnede yerini alırken, bölüm birincisi Sevgi Pilgi’nin konuşmasının ardından sahneye çıkan Gazetecilik Bölüm Başkanı Doçent Doktor Selami Özsoy, “bugün gazetecilik bölümü adına en mutlu ve en heyecanlı günlerden birini yaşıyoruz. Öncelikle bugün karşınızda mezuniyet cübbeleriyle duran pırıl pırıl gençleri yetiştiren siz değerli aileleri tebrik etmek istiyorum. Onlarla ne kadar gurur duysanız azdır. Bu gençlerle çalışma fırsatı verdiğiniz için sizlere minnettarız. Sevgili mezunlarımız hatırlayacağınız gibi 2015 Eylül ayında bölümümüzün açılış törenini gerçekleştirdik. Aradan dört yıl geçti. Artık meslektaşımız oldunuz. Bölümümüzün ilk mezunları olarak da tarihe geçtiniz. Sizleri mezuniyet başarınızdan dolayı kutluyorum. Gelecek kaygısı tüm yeni mezunlar gibi sizleri de sarıyor. Unutmayın ki bu kaygının en etkili ilacı kendinize yapacağınız yatırımdır. Her alanda olduğu gibi işini iyi yapan donanımlı, liyakat sahibi, kendi çıkarını değil ülkenin çıkarını düşünen, milli ve manevi değerlere bağlı meslek insanlarına gazetecilik mesleğinde de her zaman ihtiyaç vardır. Gazetecilik diğer mesleklere nazaran geliri çok da fazla olmayan, fedakarlık isteyen, ancak doğru yapıldığında saygınlık kazandıran ve manevi tatmini çok yüksek olan bir meslektir. Gazeteciliğin zor, zor olduğu kadar da sorumluluk gerektiren bir meslek olduğunu dört yıl boyunca derslere konu ettik. Vereceğimiz diploma bu sorumluluğunuzu iyi şekilde yerine getireceğinize olan inancımızın ifadesidir. Gazetecilik aslında bir peygamber mesleğidir. Peygamberimizin bir sıfatı da “Muhbir-i Sadık”tır. Yani kendisine gelen ilahi mesajı, eğmeden, bükmeden, kelimesi kelimesine bütün insanlara iletmiştir. Bu yönüyle benim vazifem doğruya önem vermektir. Ben doğruyu söylemeye memurum diyen Muhbir-i Sadık” belki de en çok bizim rehberimiz olmalıdır. Değerli arkadaşlarım alacağınız diplomada yazan İzzet Baysal ismi bizim için olduğu gibi sizin için de çok özel bir kalite standardını ifade ediyor.  İzzet Baysal, iş hayatı boyunca hak yemeyip hakkını da yedirtmeyerek başarılı olmuş bir iş adamı ve hayatı boyunca kazandıklarını hiçbir karşılık beklemeden gençliğe devletine bağışlamış büyük bir hayırseverdir. Sizden tek beklentisi, bizim de beklediğimiz gibi iyi insan olmanızdır. Başlangıcını bugün yaptığımız bu uzun hayat yolculuğunda sizlere başarılar diliyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun” ifadelerini kullandı.

“Benim gözümde birer Adem ve Havva’sınız”

İletişim Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Muhsin Halis ise, “Sizler bugün 4 yıl önceki durumda değilsiniz. 4 yıllık bir eğitim sonucunda yeteneklerinizi ve kendinizi geliştirdiniz. Daha nitelikli insanlar olarak topluma değer katmaya hazır hale geldiniz. Bu nedenle sizler üzerinize bir sorumluluk alarak topluma hizmet etmek üzere aramızdan ayrılacaksınız. Benim gözümde her biriniz, beyler Adem hanımlar birer Havva’sınız. Adem ile Havva hikayesini hepiniz biliyorsunuz. Bu cennetten kovuluşunuzun bir hikayesidir. Bu anlamda sizler de bu üniversite adını verdiğimiz cennetten yavaş yavaş dünyaya inmek adına serüveninizi tamlıyorsunuz. Yeni serüven başlayacak sizin için. Bu yeni serüvende sizlere başarılar dileyeceğiz. Dünyaya indiğinizde, Adem ile Havva’nın yaptığı gibi sizi görmediğiniz şeyler karşılayacak. Gerçek dünyada işler çok daha farklı yürümektedir. Hayatı bir matematik gibi düşünün. Denklemleriniz var, kısıtlarınız var. Problemler var ve bunlarla baş başa hayatınızı sürdürmeye çalışacaksınız. Bu problemlerin her birini çözmek mümkün değildir. Karşılaştığınız her problem, yaşamın büyük resminin bir parçasıdır. Bu problemleri çözerken kendi haritalarınızı çizeceksiniz. Unutmayın ki başkalarının çizdiği haritalar onların gideceği yolu gösterir. Sizler kendi haritalarınızı çizerek yolunuza devam etmek zorundasınız. Daha dün başladığınız 4 yıllık eğitim süreci bugün bitti. Zaman çabuk akıyor. Bu zamanın hızlı akışının içerisinde sizler çeşitli hedefler belirleyeceksiniz ve bu hedeflere doğru giderken aslında bu hedeflerinde sürekli yer değiştirdiğini göreceksiniz. Çeşitli mücadeleler sizi bekliyor. Bunlarla başa çıkmak konusunda ilkelerinizi, değerlerinizden ihlal etmeyin. Ve şuna asla izin vermeyin. Zamanınızı başkasının hayatını yaşayarak geçirmeyin. Allah’ın size verdiği aklı doğru kullanın.  Başkalarının ürettiği gürültünün kendi vicdanınızın sesini boğmasına asla müsaade etmeyin. Kendi yolunuzu kendiniz çizin. Yeteneklerinize güvenin ve geliştirin. Bu çerçevede azmi elden bırakmayın. Adil ve dürüst olun, sebatkar olun. Son olarak sizden ricam şudur hikmet ve erdem arayışınız daim olsun. Yolunuz ve bahtınız açık olsun. Allah’a emanet olun” şeklinde konuştu.

Ardından diploma törenine geçilirken, birçok öğrenci diplomalarını ilimizde çeşitli basın kuruluşlarında görev yapan gazetecilerin elinden aldı. Diplomalarını alan BAİBÜ Gazetecilik Bölümü mezunları, öğretim üyeleri  ile birlikte “gazetecilik yemini” ettiler. Yemin ardından mezuniyetlerinin heyecanıyla keplerini havaya atan öğrenciler mesleklerine ilk adımı atmış oldular.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum