Bak sen şu uyanıklara

Bak sen şu uyanıklara

‘Akıllı kentler, mutlu insanlar’ sloganıyla yola çıkan E-Kent Bolu’da büyük mağduriyetler oluşturmaya devam ediyor. İlimizde toplu ulaşımda kullanılan dijital kartların alındığı E-Kent bakın ne yapıyor.

 

Yılbaşından bu yana liselerden yeni mezun olacak öğrencilere indirimli (öğrenci) kart vermeyen E-Kent, gerekçe olarak gençlere üç ay içerisinde okullarından mezun olmalarını gösteriyor. Öğrencilerin üniversite sınavına gireceklerini ve ön lisans ya da lisans eğitimine devam edeceklerini söylemesi üzerine ise e-kent gişe memuru şok bir cevap veriyor, “ya üniversiteyi kazanamazsan!”

İlimizde 2015 yılında dönemin Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından uygulamaya konan yeni ulaşım sistemi ile birlikte Bolu Belediyesi Özel Halk Otobüslerinde nakit ücret yerine dijital kartlar kullanılmaya başlandı. Bu dijital kartlar ise Çalık Holdingin sahibi olduğu Aktif Bank üzerinden E-Kent isimli firma tarafından vatandaşlara belli bir ücret karşılığında sağlanmaya başlandı. Bolu Kartların temin edildiği E-Kent’e geçtiğimiz günlerde giden bir öğrenci velisi ise büyük bir şok yaşadı. Bu eğitim-öğretim dönemi sonunda kızı liseden mezun olacak veli, kızı için Öğrenci Kart almak istedi. Ancak E-Kent Kart İşlem Merkezinde bulunan görevli verilen kartın Haziran ayının 15’inde Üniversiteyi kazanma garantisi olmadığı sebebiyle iptal olacağını söylemesi üzerine veli, uygulamanın saçmalık olduğunu,  liseden mezun olan bir öğrencinin öğrencilik vasfını yitirmeyeceğini belirterek görevliye tepki gösterdi. Yaşanan olayın sosyal medyada paylaşılması üzerine birçok kişi E-Kent firmasının saçma uygulamalarının yıl başından bu yana devam ettiği eleştirisinde bulundu.

GEREKENİ YAPMAK ÖZCAN’A DÜŞER

Konuyla ilgili olarak bazı vatandaşlar ise tepkilerini şu şekilde dile getirdiler: “İlimizde toplu ulaşımda kullanılan Bolu Kartlar, öğrenciler için indirimli, sivil vatandaşlar için ise tam olarak ücret karşılığında E-Kent Kart İşlem Merkezinden temin ediliyor. Kartlar 1 yıllık kullanım sonucunda yine ücret karşılığında tam veya indirimli olarak yenileniyor. Genç bir kimse liseden mezun olmakla nasıl öğrenci vasfını yitirebilir? Eğitim hayatına devam edecek bir öğrenciye indirimli kart vermemek gibi bir uygulama son derece yanlıştır. Bu konuda gerekeni yapmak Bolu Belediyesi’ne, Belediye Başkanı Tanju Özcan’a düşer. Geçmiş dönemde Bolu Belediyesinden sağlanan imkanla Bolu’nun, Bolu halkının başına bela edilen E-Kent’e bir an önce dur denilmelidir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
15 Yorum