Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Bankalarda paranız nasıl eriyor?

            01.06.2005

Bunca yıl ticarette uğraştığım halde bilmediğim ve belki de pek çoğumuzun da bilmediği veya dikkatimizden kaçan bankalardaki vadesiz hesaplarda hesap işletim ücreti adı altında paramızın eridiğine şahit oldum.

Oyakbank, Türkiye’nin en büyük ve güçlü bankalarından biri. Sevdiğim, takdir ettiğim, tecrübeli bir de müdürü var, Zeki Peker.

O bankada 2002 yılında yatırdığım vadesiz 640 milyon liramı 2005 yılında çekmek istediğimde gördüm ki her ay 2.100.000.-TL hesabımdan para çekilmiş.

640 milyon olmuş 596 milyon.

Hesap hareket görmediği için ben bunu farkedebildim. Bu nedir diye sorduğumda, hesap işletim ücreti olarak kesiyoruz dediler.

İnanın bu durumu ilk defa öğrendim; vadesiz hesap da olsa bankaların cüzi bir faiz verdiğini biliyordum. Ama; hesap işletim ücreti olarak verdikleri cüzi faizin iki katını geriye aldıklarını yeni öğrendim.

Ve hiç kimseye ses etmeden paşa paşa 596 milyonu aldım ve çıktım.

Tanıdığım diğer bankalara sordum, soruşturdum meğer bütün bankalarda durum aynıymış. Olay benim meselem olmaktan çıktı.

Paranızı vadesiz yatırdığınız için banka karlı üstelik yüksek faiz de vermiyor, bir de hesap işletim ücreti olarak da paranızı eritiyor.

Sebebi; tahmin ediyorum, paranızın bekçiliğini yapıyor, peki vadeli yatırdığınız paranın bekçiliğini yapmıyor mu?

Siz siz olun çok kısa da olsa paranızı vadeli yatırın.

* * *

Ben bunları düşünürken, televizyon kanallarında Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün bangır bangır bu konuyu işlemez mi! Sinan Aygün’ü tanırım, merhabalığımız da var, kendisi kredi kartlarının faizleriyle epey mücadele etti.

Tesadüf bu ya şimdi de hesap işletim ücreti konusunun ne kadar yanlış olduğunu, Türkiye genelindeki vadesiz hesaplardan hesap işletim ücreti olarak çekilen bu trilyonlarca liranın, bankaların hesabına geçtiğini anlatmaya çalışıyor.

* * *

Bana göre Bolu Ticaret ve Sanayi Odamıza da bir görev düşüyor. Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün bu konuları işliyor.

Bizim de Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanımız var, Umut Oran. Ülkemizde tanınmış bir işadamı, medyanın kendisiyle yakından ilgilendiği bu genç ve dinamik başkan ile Yönetim Kurulu Başkanı Sabahattin Yamaner ve Meclis bu konu üzerinde dursalar ve Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün’e destek olsalar diye düşünüyorum.

Bu yazı toplam 1233 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.