BANKALARIMIZ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ..!

            29.07.2005

Halk arasında banka demek güven, emniyet,garanti demekti. Liberal ekonomilerde Sermaye piyasasını düzenleyen en önemli kurumlardan birisi BANKACILIKTIR. Eğer bankacılık sisteminiz sağlam temellere dayalı kurulmuşsa: Ekonomimizin en önemli ayağı olan MEVDUAT, KREDİ, SİGORTACILIK sisteminiz ve ona bağlı TİCARETİNİZ gelişir istikrara kavuşur.

Ülkemizde her konuda kurumsallaşma sıkıntısı yaşanmaktadır. Kurumlar Kurulmadan gerekli hukuku ve Ticari alt yapısı hazırlanması gerekirken; Göç yolda düzülür mantığı ile hareket edilmekte sistemdeki açıklardan kötü niyetli kişiler faydalanıp TALAN, HORTUM gerçekleştirmektedirler.

Özellik 1983 den sonra serbest piyasa koşullarını oluşturmak adına çok hatalar yapılmıştır. ÖZAL döneminde bankacılıkta ilk hortumlamalar, hayali, ihracat ve BANKER faciası ile EKONOMİ dolayısıyla millet büyük yara almıştır. Daha sonra M.YILMAZ VE TANSU ÇİLLER dönemlerinde Banka kurmanın kolaylaştırılması Banka mevduatlarının Devlet garantisine alınması,Yurt Dışında açtırılan OFŞOR (Döviz Hesapları) hesaplarının ve banka faaliyetlerinin denetlenmemesi sonucu 11 bankanın içi boşaltılmış 80 milyar dolar para TALAN edilmiştir. Ülkemiz hala bu HORTUMLAMANIN acısını yaşıyor. Dünya bankası ve IMF'nin güdümünden çıkamıyor.

Devlet kurumlarının iyi yönetilmemesi. Devletinde ihale ve satın almalarla soyulması sonucunda gerek iç, gerekse dış borcumuz arttıkça artıyor. Mevcut hükümet işbaşına geldiğinde 199 milyar Dolar olan borcumuzun 322 milyar Dolara çıktığı belirtiliyor. Bankacılıkla ilgili son 57, 58, 59 hükümetler döneminde yapılan düzenlemeler dahi yeterli olmamıştır. Özel Finans kuruluşlarıyla ilgili düzenlemelerde hala eksiklik olduğu belirtiliyor.

ÜLKEMİZ BANKA ZENGİNİ

Türkiye'de 2004 yılı sonu itibarıyla 48 bankamız var. Bu bankaların toplam 6056 şubesi var. Yabancı Sermayeli banka sayısı 13, hızla bankalarımız da diğer büyük ekonomik kuruluşlarımız gibi el değiştirerek yabancı sermayenin eline geçiyor. Yabancı sermaye yeni yatırım yapmak yerine verimli çalışan kar eden sektörlere ilgi duyuyor. O sektörü alıyor. Yeni sıfır yatırım yapmıyor.

Ülkemizin nüfusuna oranlandığında her 11773 kişi ye bir banka şubesi düşüyor. En çok Banka şubesinin bulunduğu ilçe Ankara'nın ÇANKAYA ilçesi (264 şube) . şube sayısına göre Ziraat Bankası, İş Bankası, Halk Bankası, Akbank, Vakıflar, Yapı Kredi, Oyak Bank, Garanti Bankası ve diğerleri gelmekte.

PARA (MEVDUAT) İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR'DE

Türkiye'nin nüfusunun % 26 sına sahip üç ilimizde; Ülkemizin tamamında toplanan mevduatın %67 si toplanıyor. Verilen kredilerin de % 63 ü bu üç ilde kullandırılıyor. Kişi başına en çok mevduat rakamı 8.4 bin YTL ile ANKARA, İSTANBUL 7.5 bin YTL, İZMİR 3.1 bin YTL. Kişi başına mevduat en düşük olduğu üç ilde sırasıyla Hakkari 143 YTL, Ağrı 153 YTL, Siirt 177 YTL.

Ekonominin çarklarının iyi işlemesi temel ekonomi kuruluşlarının iyi çalıştırılmasına bağlıdır. Eğer Borsanız, Bankanız, Devlet Bürokrasiniz, Diğer kurum ve kuruluşlarınız iyi çalışıyorsa, çalıştırılıyorsa, Ülkedeki ve Dünyadaki ihtiyaçlara göre yapılandırılabiliyorsa sonuç muhakkak ki iyi olacaktır. Ülkemizde bankalar hala çok yüksek faiz uygulamaları (Kredi Kartı, Ticari kredi) ile ve Bankacılık işlemlerinden aldıkları FAHİŞ komisyonlarla kar etmektedirler. Çoğu Bankanın öz kaynakları Dünya ölçülerine göre yetersizdir. Faaliyet alanları ve Şubelerinin yetersizliğini de eklediğimizde : Ülkemiz için 48 Banka çok fazladır. Bankalar İMAJ yenileme adına çok ŞATAFATLI BİNA ve BÜROLAR da çalışmaktadır. Oysa personel kalitesini artırma , Teknik alt yapıyı geliştirme gayretleri, Personelin özlük haklarını iyileştirme çalışmaları büro yenileme hızı ile karşılaştırıldığında yetersiz kalmaktadır.

Herşeye rağmen son yıllarda Bankacılık alanında olumlu gelişmeler olmaya devam ediyor. 1840 yıllarında kurulmuş PTT: Bankacılık alanında mevduat, kredi verme hariç, tüm muhabirlik hizmetlerini 2300 ONLİNE (OTOMASYON) açık iş yerinde vererek halkımıza büyük hizmet ve maliyet kolaylığı sağlıyor. Her geçen gün hizmet kalitesini ve çeşidini artırmaya devam ediyor.

BANKA GİBİ BANKA

Bankalarımızın gelecekte; Geçmişte oluğu gibi gerçekten banka gibi banka hüviyetiyle çalışmasını, çalıştırılmasını bekliyoruz. Umuyoruz . bankaların kredi arpalığı, Hortum yeri, istihdam alanı olarak görülmemesini diliyorum.

Bu yazı toplam 1287 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.