Başarısızlık nedenleri bilimsel araştırmada

            03.10.2005

Yıllardır kavgası yapılır. Neden başarı çıtasını yükseltemiyoruz? Böylesi tartışmalarda hep işin kolayına kaçarak öğretmeni, öğrenciyi, veli ve siyasetçiyi suçlarız. Bu konuda mekanın ve donatımın da etkisi olmasına karşın, rahmetle andığımız İzzet Baysal’ın yaptığ ı yatırımlar sayesinde pek de gündeme gelmez. Hatta bu konu başarılı olmaya en geçerli destek olarak gösterilir.

Başarısızlığa etki eden faktörlerin içinde sistem değişiklikleri deseniz. Olamaz! Çünkü; genelde uygulanan sistem değişikliğinin dışında değiliz. Kaliteli öğretmenimiz yok deseniz! Yurt genelinde öğretmen dağılımındaki sistem neyse bizde de aynısı. Veli ve öğrencinin ilgisizliği dense! Bunun gerçekten araştırılması gerek. Bu konuda sallama birşey söylenmesi yanlış olur. Bilim burada devreye girmeli. Kadro yetersizliğinden deniyorsa başarılı yerlerle karşılaştırması ciddi anlam da yapılmalı.

Bunların dışında siyaset ve siyasetin de etkili olduğu güvensizlik! Bu konu da ciddi anlamda yansız yönsüz araştırmalı. Eh orada da öncelikli bir ayrıcalığımızın olacağını sanmıyorum. Çünkü biz birbirimize benzeriz...

Gerisi bizi aşan bilimsellik araştırmalarında saklı olabilir. Her ne kusur olursa olsun, başarı için başarılı olunacağına inanmış olunması gerek. Başarı için inanmanın güvenli ortam gerek. Dayanışmada paylaşmada ben yerine biz düşüncesinin oluşması gerek. En önemlisi de hizmet alanların da, verenlerin de birbirleriyle barışık olması gerek.

Öğrencilerimizi teknolojik yeniliklerde önde giden özel teşebbüs işletmelerinin menfaatlerine alet etmeden bilişim olanaklarından okullarımızda yararlanmalarına imkanlarına kavuşturulması gerek. (Atari-internet gibi).

Aklımıza takılan bir başka konu var. Araştırmayı yapacak öğretim görevlerinin yeni ders programları, yeni sistem hakkında ne kadar ilgilendikleri. Önce bu yeniliklerin ne getirdiği, sonra öğrencilerimizin bu sistemden en iyi şekilde nasıl yararlanılacağı çok iyi araştırılmalı.

Bu konuda kullanılacak deneklerin çok iyi seçilmesi, saha çalışmalarının tarafsız gözlenmesi önemli. Araştırmada görevli öğretim görevlilerinin fakültelerinde öğretmen yetiştirilmesinde uyguladığı metodlar yeni sistemlerle örtüşmüyorsa alınacak sonuç ne kadar işe yarar sorularını düşüncelerden söküp atmak zor.

Tüm işlemler ne kadar zor olursa olsun işim içinden sağlıklı çıkabilmek için olsa olsa metodunun yerini bilimin alması sevindirici.

Başarılı dileklerimle kolay gelsin diyorum.

Bu yazı toplam 864 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.