BAŞBAKAN NE DİYOR, BAŞKAN NE YAPIYOR? Ortamı gereksiz yere germe Başkan

BAŞBAKAN NE DİYOR, BAŞKAN NE YAPIYOR? Ortamı gereksiz yere germe Başkan

22 Temmuz seçimlerinden galibiyetle ayrılan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın halka ilk hitabı, “Bize oy vermeyenlerin de tercihine saygılıyım. Bizim kapımız herkese açık” şeklinde sıcak, halkı kucaklayan bir mesajdı.

22 Temmuz seçimlerinden galibiyetle ayrılan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın halka ilk hitabı, “Bize oy vermeyenlerin de tercihine saygılıyım. Bizim kapımız herkese açık” şeklinde sıcak, halkı kucaklayan bir mesajdı.

HABER&YORUM: BOLU GÜNDEM

Bolu'da ise tam tersi bir durum ortaya çıktı. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, yanına BOSİAD Başkanı Adnan Daylan ve MHP eski İl Başkanı Mansur Şen gibi isimleri de alarak, kendisine muhalif gördüğü insanların işyerlerinin önüne masa attırıp, gereksiz yere ortamı geriyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ezici bir üstünlükle kazandığı seçimlerin hemen arkasından, bu galibiyeti hazmetmiş, ona oy veren vermeyen herkesi kucaklayan, gerilim ortamından uzak, uzlaşmacı bir görüntü verdi Başbakan Tayyip Erdoğan..

Belki de herkesi rahatlatan, seçimde büsbütün sertleşen ortamı rahatlatan bir açıklamaydı bu…

BOLU'DA TAM TERSİ GÖRÜNTÜLER

Başbakanın bu uzlaşmacı tavrının tam tersi Bolu'da meydana geldi. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın, belki de zafer sarhoşluğuyla, bir belediye başkanına yakışmayacak hareketler içine girmesini, doğrusu ne AK Parti yönetimi, ne de Bolu'da yaşayan insanlar, hoş karşılayabilir.

Düşünün, bir seçimi büyük bir zaferle kazanıyorsunuz, genel başkanınız uzlaşmacı bir görüntü veriyor ve siz, size muhalif olanlara nispet yapmaya kalkıyorsunuz.

OLAY NASIL BAŞLADI?

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz son birkaç gündür kendisine muhalefet eden esnafa yaptığını, Detay Gazetesi yazarı ve Köroğlu Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı İmdat Arslan'a da yapmaya kalktı.

Yanına BOSİAD Başkanı Adnan Daylan ve MHP eski İl Başkanı Mansur Şen'i de alan Yılmaz, Mado dondurmalarından çıkarttığı masa ve sandalyeleri İmdat Arslan'ın işyerinin önüne koydurarak kahve keyfi yaptı.

Bu olay basında geniş yankı buldu.

OYUN BOZULDU

Ertesi gün tekrar aynı sahne kurulurken, bu defa Köroğlu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süha Alparslan, gazete sahipleri, köşe yazarları ve muhabirler başkanın kurdurduğu masaya oturdular.

Başkan Yılmaz ve beraberinde yine Adnan Daylan olmak üzere, İmdat Arslan'ın işyerinin önüne geldiklerinde, kaldırıma kurdurduğu masada gazetecilerin oturduğunu gördü.

Bu defa üç metre ilerideki banka oturan Yılmaz, yanına yine sandalye ve masa getirtti.

ZABITANIN TACİZİ

İzzet Baysal caddesi birden ana-baba gününe döndü. Bir tarafta polis güvenlik önlemi alırken, bir tarafta da meraklı vatandaşlar toplanıyordu.

Kendisine masa ve sandalye çıkarttıran Yılmaz, dondurma ve baklava keyfini kaldırımın üstünde sürdürürken, bu defa zabıta üç metre kenarında bulunan gazetecilerin yanına gelerek, oradan kalkmalarını ve yasak olduğunu söyledi.

Zabıtanın bu tacizine tepki gösteren Cemiyet Başkanı Süha Alparslan bir de konuşma yaptı.

“KINIYORUZ”

Alparslan yaptığı konuşmada, basın özgürlüğünün kaldırıldığı bu özel ve önemli günde bu davranışı kınadıklarını belirterek, “22 Temmuz seçimlerinde galibiyetle ayrılan AKP ve AKP'nin belediye başkanı, seçim sürecinde kendisine ve partisine muhalif olan gazetecilerin, kurum ve kişilerin bulundukları mağazaların, parti binalarının önünde gerekli gereksiz çay ve kahve içerek yanına BOSİAD Başkanı Adnan Daylan'ı alarak şov yapıyor. Halk dilinde olayı yorumlamak istersek eşgınak tapıyor. Bu anlamda böyle davranışlarını kınıyoruz. İşgal ettiği koltuğu vakurluğuna ve önemine göre davranmasını bekliyoruz. Yanlıştır, abeste iştigaldir” dedi.

MADO'DAN “KALKIN”

Belediye Başkanına masa kuran Cahit Çıngı'nın sahibi olduğu Mado dondurma dükkanının Müdürü Orhan Kaya, kurduğu masaya gazeteciler oturunca, rahatsız oldu. Kaya, gazetecilerin masa ve sandalyelerini vermelerini, müşterilerin ayakta kaldığını, kavga eder bir edayla söylemesi de, gazetecilerin tepkisini aldı. Gazeteciler, Orhan Kaya'nın üç metre ilerde oturan Başkana da aynı muameleyi yapmasını isteyerek, oturdukları yerden kalkmadılar.

CHP eski İl Başkanı Cahit Çıngı'nın işyerinin bu şekilde bir tavır içine girmesi ise herkes tarafından yadırgandı.

ŞEN OLAYI GÖRÜNCE BEKLEMEDİ

Belki de aynı sahne ortaya konacaktı. Ama bu defa oyun bozulmuştu.

Olay yerine bir süre sonra siyah bir araba yanaştı. Arabanın içinden Mansur Şen ve Hüseyin Çavuşoğlu indi. Şen, bir gün önceki manzarayla karşılaşacağını beklerken, ortalığın tozduman olduğunu fark etti.

Alaaddin Yılmaz ve Adnan Daylan'ın yanına kadar gelen Şen, ellerini sıkarak oturmamayı tercih etti. Her zaman kapılarını çaldığı gazetecileri de görmezden gelen Mansur Şen, siyah arabaya binerek olay yerinden uzaklaştı.

ALKIŞLARLA YOLCU ETTİLER

Başkan Yılmaz'ın canı büsbütün sıkılmıştı. Belli etmemeye çalışıyordu ama onu tanıyanlar ne kadar strese girdiğini görebiliyorlardı.

Ve aynı stresle oturduğu yerden kalkan Yılmaz ve beraberindekileri bu defa gazeteciler alkışlarla yolcu ettiler.

YAKIŞTI MI BAŞKAN?

Şimdi bu bütün olanlar yakıştı mı sana Başkan?

Sen tam 3.5 senedir Bolumuz'un Belediye Başkanısın.

Sen tüm Bolu'nun Belediye Başkanısın.

Seni sevenin de, sevmeyenin de başkanısın.

Senin aynı Başbakanımız gibi herkesi kucaklaman ve uzlaşmacı olman gerekmiyor mu?

Senin bu insanlarla oturup Bolumuz'un sorunlarına çözüm araman gerekmiyor mu?

Bu insanlar senden bir özür bekliyor Sayın Başkan

DAYLAN VE ŞEN'E GELİNCE

Öte yandan, BOSİAD Başkanı Adnan Daylan'a ve MHP milletvekili adayı Mansur Şen'e söyleyecek söz bulmakta inanın zorlanıyoruz.

Ve şimdilik susuyoruz.

Ama eminiz onlar bizim ne demek istediğimizi anladılar..

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.