Başımızı sokacak yer bulabilmek

            08.09.2005

İnsanların karınları doyduktan sonra düşündükleri önemli konuların başında barınma sorunu gelir. Yaşlıların ağzından sıkça duyduğum sözcüklerden biri de, “Başımı sokacak kadar yerimiz olsa, ayaklarım dışarıda kalsa da gam yemem.”

Bu sözün anlamını, kiracı olarak yaşayanlarla yüksek öğrenimde çocuk okutanlar kadar bilenler sanırım çıkmaz. Giyim, kuşam, yeme, içme gibi kendi özel yaşantımızdaki birçok ihtiyacımızda kısıtlama yaparak bütçemizi planladığımız tek düşüncemiz çocuklarımızın geleceğidir. İlköğretimden başlayarak kademe kademe artan ihtiyaçlar, yüksek öğrenime gelindiğinde altından kalkılamayacak boyutlara ulaşır. Hele birde yuvadan ilk defa ayrılacaklar için tek sorun, nerede kalınacak sorusunda düğümlenir. Sınav kazanma sevincinin yerini, barınma karamsarlığı alır.

Günümüze göre, eskiden çok kısıtlı olan devletin sunduğu yurtlarda aranan, başımızı sokacak bir yerin bulunabilmiş olmasıydı. Altlı üstlü yatılacak ranza sisteminde 10 kişilik yerde 20 kişi kalacakmış. Banyosu varmış yokmuş. Sıcak suyu akıyormuş akmıyormuş. Ders çalışma koşulları rahatmış değilmiş kimin umurunda. Tek düşünce açıkta kalmamak... Toplumların dünya açılan pencereleri kapalı, üstüne üstlük bir de ekonomik kısıtlamalar varsa, “Bunu da bulamayanlar var kanaatkarlığıyla” hak olan birçok isteğe gem vurma baskısı. “Beğenmiyorsan buyur başının çaresine bak” dayatmasıyla ses kelimesi ve kadere rıza gösterip var olan kabullenme...

Zaman bu dur durak bilmiyor. Eskileri kendi çarkında övütüp yerine yenileri konuyor. Akıllar büyük düşünüyor, akıllar büyüdükçe dünya küçülüyor, komşuyu seyretmeye başlıyoruz odamızda. İnsanca yaşama, insan hakları, devletin vatandaşına devletine olan sorumlulukları. Değişen dünya koşullarında vatandaşa sunulan hizmetler, ilerleyen bilim ve gelişen teknolojiler, yaşam tarzını etkileyip değiştiriyor. Elbette ki bu değişim rüzgarlarında kapalı kapılar, pencereler açılıyor, sürat yarışına dönüşen bu maratonda ister istemez toplumlar ve toplumları yönetenler yerini alıp koşmaya başlıyor.

İşte bunlardan birisi, “Dün ah bir başımızı sokacak yer bulabilsek” diyenler bugün komşuda olan olanaklara kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor. Belki yeterli sayıda öğrenciyi barındırmıyor ama Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun ilimizde hizmete sunduğu yurt binası. Odasında 4 karyola, tuvaleti, banyosu ve kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde çalışma odası, geniş kafeterya ve yemek salonu, internet bağlantısı olan 20 bilgisayarlı oda ve masa tenisi, satranç oynanacak imkanları ile birçok sportif ve kültürel etkinliklerin yapılabileceği bir yurt binası. sanki yurt değil 3-4 yıldızlı lüks otel.

Yurtkur Bölge Müdürlüğü’nün ilimizdeki ranzalı ve karyolalı yurtları 1052 kız, 772 erkek öğrenci kapasiteli. Bunlardan yeni hizmete giren D1-D2 bloklarında 252'şer kişiden 504 kız ve erkek öğrenci karyolalı sistemden yararlanacak.

Yurtkur sadece barınma değil öğrencilerimize burslar ve öğrenim kredileri de veriyor.

Dileğimiz bu hizmetin yaygınlaşmasıdır. Bir başka ve çok önemli bir dileğimizde, öğrencilerimizin kendilerine sunulan hizmeti iyi değerlendirip kullandıkları eşyalara sahip çıkıp korunmalarıdır. Genelde kendini sözle savunmaktan aciz olan insanların başvurduğu yöntemlerle, müdüre ya da, ders hocasına kızıp kaldığı yurdun eşyasına zarar vermesin.

Bir dileğimde, dağınık olan yurtları işaret eden broşür ve el ilanları mutlaka yapılmıştır ama bir de ya Belediye meydanında, ya otobüs terminalinde ya da şu kayıt sıralarında Bilboardların bir ikisinde yurtları gösteren panolar yapılmasıdır.

Yeni binamız hayırlı olsun, sayıları çoğalsın.

Bu yazı toplam 694 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.