Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Başkanlık sistemi mi?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kısa bir süre kaldı, süre daraldıkça Cumhurbaşkanı kim olacak senaryoları konuşulup yazılmaya başlandı.

Benim de senaryom şu;

Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan azımsanmayacak bir çoğunlukla iktidarda. Birkaç takviye ile neredeyse anayasayı dahi değiştirecek çoğunluğa sahip.

Aday olduğu takdirde Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmaması için hiçbir neden yok.

Partiden de aday olması için teşvik var, destekleniyor. Cumhurbaşkanlığı makamına Recep Tayip Erdoğan'ın seçilmesi için Adalet ve Kalkınma Partisi içinde de yanıp tutuşanlar çoğunlukta. Mutlaka Cumhurbaşkanlığı makamı da Adalet ve Kalkınma Partisi’nin olmalı diyorlar.

Pek çok kanunların çıkmasına Cumhurbaşkanı engel değil mi?

Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa, parti içinde bazı kişilerin ve kesimlerin önü açılmayacak mı?

Muhalifler istedikleri kadar atlasın zıplasın istemezük... diye bağırsın çağırsın Recep Tayyip Erdoğan güle oynaya Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanır ve Cumhurbaşkanı olur, buna hazırlanın.

Haa... ondan sonra ne olur, önemli olan da bu.

Onu orada rahatsız etmek için muhalefet muazzam bir kampanya başlatır, nasıl merhum Turgut Özal'ı Cumhurbaşkanı olunca Süleyman Demirel hırpalamaya çalışmıştı, Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı olunca diğer partiler saldırıya geçti.

Çankaya'nın şişmanı gibi birbirlerine isimler takılarak yıpratılmaya çalışıldı.

Liderleri partinin başından gitmiş Cumhurbaşkanı olmuş, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne yeni bir lider seçilmiş, acaba seçilen parti başkanı karizmatik Erdoğan kadar muvaffak olabilecek mi? Parti zayıflamayacak mı?

Bu da risk.

Recep Tayyip Erdoğan bütün bunları görüyor, Cumhurbaşkanı olsa dahi dizginleri elinden bırakmamak için süratle başkanlık sistemini getirecektir.

Yani Amerika’da ve diğer başkanlık sistemi ile idare edilen ülkelerdeki gibi tek söz ve erk gene Erdoğan'ın elinde olacaktır. Turgut Özal'ın ve Süleyman Demirel'in düştüğü hatalara düşmeyecektir. Şimdiki sistemde olduğu gibi Cumhurbaşkanlığı yapmayacaktır.

Önünde bu iki sivil Cumhurbaşkanı örneklerini gören R.T.Erdoğan, Özal ve Demirel'in de isteyip yapamadığı başkanlık sistemini Türkiye'ye getirecektir.

Aksi halde ne olur? İktidarda olmanın verdiği tahribatla zayıflayan Adalet ve Kalkınma Partisi lidersiz kalınca daha da zayıflayabilir. Abdullah Gül yerini doldurabilir mi? Bilinmez !

Şuan da bile bir seçim olsa koalisyon çıkacak gibi görünüyor.

Türkiye’de partiler ve sivil kurumlar kurumsallaşamadığı için kitleleri liderler sürüklüyor, halk liderlerine göre oy veriyor.

Netice : Cumhurbaşkanlıkları döneminde Turgut Özal ve Anap, Süleyman Demirel ve DYP örneklerini gören Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hayatta Adalet ve Kalkınma Partisinin başından ayrılmaz. Cumhurbaşkanı seçilir seçilmez hemen başkanlık sistemini getirecektir.

Merhum Turgut Özal da, Süleyman Demirel de başkanlık sistemi istememişler miydi?

23.08.2006

Bu yazı toplam 1204 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.