Batı Karadeniz Turizm Değerlendirmesi-2

            20.04.2004

Sofraya birlikte oturmadığımız süreçte çorbaya kimin, nasıl kaşık salladığını bilme şansımız yok. İllerin kalkınmışlığında birlikte hareket edilmesi isteniyorsa, biraraya gelerek yapacağımız işler için elde mevcut özkaynaklarımızın bilinmesi gerekiyor. İşte bu düşüncenin gerçekleşmesi için; Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Safranbolu Meslek Yüksek Okulu’nun düzenlediği, “Batı Karadeniz Bölgesi, Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi Sempozyumu”na Bolu’dan AİBÜ Prof.Dr. Sn. Nevzat Yosmaoğlu, Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı’ndan Sn. Nevzat Anlıtan, Mudurnu Belediyesi Fen İşleri’nden Sn. Ahmet Öztürk, Gerede Belediyesi Fen İşleri’nden Sn. İbrahim Çotak, Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden Müdür Yardımcısı Sn. Yılmaz Erdoğan ve Bolu Belediyesi adına ben katıldım.

Toplantıda bundan böyle Batı Karadeniz Bölgesi olarak oluşturulan mozaik tabloda Bolu’nun görünümü yanında zincirin diğer halkalarını oluşturan illerimizin tarih, kültür ve doğal varlıkları hakkında bilgi edindik. Sempozyumda ilimizin konuya olan duyarlılığı tüm oturumlarda dikkate alındığı gibi, ilin turizmdeki yeri, önemi, sahip olduğu doğal varlıklar tüm ayrıntılarıyla sinevizyon gösteriminde AİBÜ Prof.Dr. Sn. Nevzat Yosmaoğlu tarafından katılımcılara anlatıldı. Oturumlarda konuşmacılara tanınan sürenin dışında sorduğumuz sorularla da Bolu’nun gündemde kalması sağlandı.

Sempozyumda dünya mirası olarak kalan Safranbolu evlerine olan ilginin azalmaya başladığı, tarih mirası evlerin alternatifi başka değerlerin ortaya çıkarılmasından sözedildi. Batı Karadeniz’de turizm potansiyelinin değerlendirilmesinde Bolu’nun bölgeye açılan kapısı olduğu, doğa varlıklarının bölge bütünlüğünde paket turlarla tanıtımının yapılmasından söz edildi. Paket tur düzenlemesinde tur acentalarıyla diyalog içine girilmesi gerektiği, tur operatörlerine turistlere gezdirilmesi gereken yerlerin daha önceden gezdirilmesinde yarar olduğu Türkiye Seyahat Acentaları Birliği İstanbul Avrupa Birliği Yürütme Kurulu Başkanı Sn. Mustafa Özdoğan tarafından ısrarla vurgulandı.

Tarih, kültür mirasının turistlere sunulabilmesi için korunmasının gerektiği vurgulandı. Yapılan araştırmalara ait görüntülerde koruma altında bulunması gereken yerlerin nasıl özel işler için kullanıldığı gözler önüne serildi.

Bölge toplantısında kongre turizmine yönelik düşüncelerini her platformda tekrarlayan Sn. Valimizin görüşüne alternatif olarak Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Rektörünün de ısrarla bahsetmiş olması dikkatlerden kaçmadı. Konunun önemi kamuoyuna bir kez daha önemle duyurulur.

Kazanılan her karış toprağın altından çok değişik medeniyetlerin izine rastlanan bölgede kültür değerlerinin birlikte turizme sunulması için güzel bir başlangıç. Umuyorum sonu gelir.

Bu yazı toplam 768 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.