Batı Karadeniz Turizm Değerlendirmesi-3

            21.04.2004

Safranbolu’da gerçekleştirilen Batı Karadeniz Bölgesi Turizm Potansiyelinin değerlendirilmesi sempozyumunda her uygulama ve istemin, ben yaptım oldu politikasına göre uygulanamayacağını, bu konunun uzmanlarından öğrenmiş olduk.

Örneğin yaylaların iklim özelliklerine göre turizme açılması konusu klimatizm.

Klimatizm konusunu belki de ilk defa duyuyorlardı salondaki katılımcılar. Yaylalarda turizme yönelik yatırımlar söz konusu olduğunda bir kısım verilere uyup uymadığının bilimsel olarak saptanması gerekiyormuş. Yaylanın yüksekliği, nem durumu, esen rüzgarın şiddeti, sıcaklık, soğukluk, elektriğin oluşu, suyun yakınlığı ve bolluğu, yağışların durumu vb. bilgilerin alınması ve uyulması gerektiği anlatıldı. Bu bilgiler belki de şimdiye kadar hiç dikkate aldığımız konular değildi.

Bir başka önemli konu da doğa güzelliği, tarihi ve kültür zenginliğinin yanında yabancıların hoşlandığı, beğenip almak istedikleri kendi standartlarına uygun el sanatlarının geliştirilmesiydi. Bu sayede insanları bulundukları yerlerde tutmanın sonucu kentlere olan göçün de önüne geçilmiş olacaktı. Demircilik, dericilik, ağaçişleri, çeşitli dokuma türleri, oyalar ve yiyecek türlerimizden hamur işleri, konserveler ile yerli kilim, halı dokuma ürünlerinin her çeşidi. Hem ham madde üretimine olan talebi artıracak, hem de el sanatlarına pazar bulunmasını sağlayacak.

Güçlü sağlık merkezlerinin bulunduğu yerlerde sağlık, fizyoterapi ve kaplıca kürlerine ait turizmi de hareketlendirecektir. Bütün bunlar için Batı Karadeniz’i oluşturan iller arasında kurulacak koordinasyonla paket turlar düzenlenerek, hem günübirlik hem de gecelemek koşullarıyla sürdürülebilir turizmin gelişmesine olanak sağlanacaktır. Bu sayede yöresel yemekler de gündeme gelecek, damak tadına yönelik yemeklerin tanıtımı işlemleri yapılacaktır.

Turizm potansiyelinden yararlanmak, yörede bilinmeyenleri ortaya çıkarıp bölgeye dışarıdan gelenlerin ilgisini çekecek şekilde insanlara sunabilmektir. Bu sunumda tarihi eserler, kültürel değerler, doğa güzellikleri, dağı, yaylası, gölü, göleti ile insanların ilgisini çekecek el ürünlerinden oluşan alışveriş merkezleri olabilir. İnsanların meraklı bir ecdadının yaptığı eserleri görmek. İki; değişik yöreleri görüp dinlenebilmek, üç; kendi yaşadığı yerlerde olmayan ürünleri alabilmek içindir.

Batı Karadeniz bölge toplantısından amaç; ortak değerlerin ortaya çıkarılması, iller arasında olmayan güzelliklerin düzenlenecek paket turlarla sıralı bir biçimde günübirlik ve gecelemeli olarak turistlere sunabilmektir.

Konuşmacıların birleştiği ortak nokta burada odaklandı. Organik tarım, kış sporları, sağlık olanaklarının sergilenmesi toplantının bir başka güzelliğiydi.

Bu yazı toplam 933 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.