BAYGIN: HİÇBİR ZAMAN HALKA TEPEDEN BAKMADIM

BAYGIN: HİÇBİR ZAMAN HALKA TEPEDEN BAKMADIM

Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın, 3 dönemdir görevde olmasının sırrını “Hiçbir zaman halka tepeden bakmadım”diyerek açıkladı.

Bolu'da Bolu Belediyesi dâhil 13 yerel yönetici var. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ı yerel basında sıkça yer alması nedeni ile yeteri kadar tanıyoruz, biliyoruz. Peki diğer belediye başkanlarımız? Onlar hakkında neler biliyoruz? İlçe ve belde belediye başkanlarımız yöreleri için, genelde ise Bolu için çaba sarf ediyorlar. Peki, başkanların projeleri ne? Yaşadıkları sıkıntıları neler

Yaşadıkları ilçenin ve beldenin sorunlarının ne kadarını Bolu milletvekilleri ile paylaşabiliyorlar? Yaptıkları görevden ötürü ne gibi açmazlarla karşı karşıyalar. Bunları bilelim öğrenelim ve okuyucularımızla paylaşım istedik. İlk görüştüğümüz Belediye başkanı, Bolu'nun en büyük ilçesi Gerede'nin Belediye Başkanı Ömer Baygın. Ömer Başkan'ın mesajları ne?

Gerede Bolu'nun en büyük ilçesi, benim de memleketim. Ömer Baygın yaklaşık 3 dönemdir Gerede'de Belediye Başkanlığı görevini sürdürüyor. Baygın'la Gerede'nin sorunlarını, geleceğe ilişkin projelerini konuştuk. Baygın sorduğum bütün sorulara açık yüreklilikle cevap verdi.

3 dönemdir Belediye Başkanlığı yapıyorsunuz. 3 dönem ardı ardına Belediye Başkanlığı yapmak her kula nasip olmaz herhalde… Gerede halkı sizi neden 3 dönemdir tercih ediyor?

Tabi bu sorunun esas muhatabı halkımız, bu soruyu halkımıza sormak lazım. Bizim açımızdan baktığınızda bir kere halkın içinde bir insanım. Eczacılık mesleğinden geliyorum. Halkla sürekli iç içeyiz. Hiçbir zaman halka tepeden bakmadım. Gerçekçi vaatlerde bulunmaya çalıştık. Vaatlerimizin büyük çoğunluğunu gerçekleştirdik. Yapamadıklarımızı da neden yapamadığımızı açık yüreklilikle ortaya koyduk. Şeffaf açık yürekli bir çalışma sergiledik. Önceliklerimizi halka birlikte belirlerdik. Sonuç olarak gerçekten mesai mefhumu gözetmeden çalışıyoruz. Bizim için gece gündüz, hafta sonu diye bir kavram yok. Elimizden geldiği kadar gücümüzün üzerinde çalıştık. Herhalde tercih etmelerinin özeti bu olsa gerek. Bu konuda halkıma ne kadar teşekkür etsem azdır. Çünkü bu güne kadar söylediklerimizi dört dörtlük yaptık desem yalan olur. Bu da zaten mümkün değil. Ama samimiyetimizi ve iyi niyetimizi her zaman ortaya koyduk. Mesela seçimlerde herkes kaldırımlarımızı yapın dedi. Ama ben dedim ki 'Doğalgaz gelecek doğalgaz gelince kaldırımlarımız yine bozulacak. Ben kıt imkânlarla bu harcamayı yapmayacağım.' Doğalgazdan sonra bu çalışmayı yapacağım. Kaldırımları yapmayacağım dedim. Açık yüreklilikle söyledim ve o kötü görüntüyle seçime girdik. Normalde seçim öncesi bu tip çalışmalar yapılır. Doğalgaz gelince bir daha bozulur ve yapılır. Ben buna hayır dedim paramız o kadar çok değil dedim. Tasarruflu olmak lazım dedim. Bu mevkiler halka tepeden bakılacak mevkiler değil. Halk varsa biz varız. Halk tercih ederse biz varız. Yoksa halka rağmen bizim bir şey yapabilmemiz mümkün değil. Dolayısıyla ben eczacıyım. Esnaflıktan geliyorum. Halkımızın bize verdiği 3 dönemlik bir nöbeti tutuyoruz. Sonra dönüp mesleğimi devam edeceğim. Halka yüksekten bakmak gibi bir lüksüm kesinlikle yok, olamaz da. Yerimizi biliyoruz. Konumumuzu biliyoruz. Sonuç itibariyle tekrar yerimize döneceğiz. Halkımızın bize verdiği bir emaneti en iyi şekilde taşımak zorundayız.

Ben kendim Geredeli olduğum için de biliyorum Gerede insanı sözünü pek esirgemez. Sizin sokakta bir vatandaş kolunuza girip ya da karşınıza geçip 'Başkan bak sen şu sözü verdin ama yapmadın' diyor mu?

Tabi diyor. Gayet doğal bir şekilde söylüyor. Bizde niçin yapamadığımızı anlatıyoruz. Yaptığımızda da 'Allah razı olsun' diyor. İnsanlarla diyaloglarımızı maske takarak yapmıyoruz. İçtenlikle yapıyoruz. Biz halkın verdiği nöbeti en iyi şekilde tutmaya çalışıyoruz. Görevimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bu makamların ebedi makamlar olmadığını biliyorum. Bunu her zaman da
söylüyorum.

Kent merkezinde Gerede'nin belki de en önemli sorunlarından birini gidermişsiniz devasa bir hal pazarı yapılmış. Bu tip yapılaşmalar devam edecek mi? Bu tip projeler var mı

Gerede'de 11 yıldır görevdeyim. Arkadaşlarımızla birlikte Gerede'ye çok ciddi hizmetler yaptık. Yapmaya da devam ediyoruz. Kapalı pazaryerimiz Türkiye'de eşi olmayan güzellikte ve fonksiyonda bir yapı. Bunu iddialı olarak söyleyebilirim. Bu yapı esnafımıza ve halkımıza büyük kolaylıklar sağladı. Bu çalışmanın dışında ilçemizde iki önemli su projesi gerçekleştirdik. İlçemizin su sorununu çözdük. Kanalizasyonla ilgili ilçemizde kanalizasyonu olmayan yerleri tamamladık. Deri sanayi bizim için çok önemli. Deri sanayinin arıtma tesisini Deri OSB ile tamamladık ki bu çok önemli bir çevre hizmetidir. Binlerce ton sıcak asfalt kullandık. Binlerce metrekare yol kaldırım yaptık. İlçemizde hiç aile parkı yoktu. 10 tane aile parkı yaptık. Tabi ben son iki dönemdir iktidar partisinin belediye başkanı olduğum için hem belediyenin asli görevlerini, hem de kamunun yapması gerekenlerin takibini ve programa aldırılmasını da sağlamaya çalıştık. Bu aşamada devlet hastanemiz başlamıştı. Bu konuda elbette ben yaptım demiyorum, yanlış olmasın ama bir Belediye Başkanı bir yerel yönetici olarak kentin ihtiyaçlarının tamamını dikkate almak, takip etmek, bunları sonuçlandırmak bizim asli görevlerimizden bir tanesi. Devlet Hastanemizi tamamladık. Huzurevi binamız bitti. Çok yakında açılışı gerçekleşecek. Şehir tribünlerimiz, sayın bakanlarımızdan aldığımız desteklerle inşaatı devam ediyor. Eğitim alanında çok ciddi çalışmalarımız oldu. Gerede ölçeğindeki hiçbir ilçede olmayan 600 yataklı üniversite Kredi Yurtlar Kurumu'nun yurdunu arsa temininden proje programına alınmasından bu güne kadar getirilişinde emeğimiz var. Benim görevde olduğum süre içersinde 14 tane eğitim tesisi kazandırdık ilçemize. Bu çalışmaların gerçekleştirilmesinde belediye meclis üyesi arkadaşlarımızdan tutun, belediye çalışanlarına, sivil toplum kuruluşlarda bulunan arkadaşlarımıza, odalarda çalışma yapan arkadaşlarımıza kadar bu konuda ciddi katkı sağlayanlar oldu. Bu yaptıklarımız bizi iki kere yaşadığımız sınavda Gerede halkı bize geçer oy verdi. Dolaysıyla bu konuda kendimizi müsterih hissediyoruz. Geçmişin hakkını alnımızın akıyla verdiğimizi düşünüyoruz.

Gelecek dönemde ne tür çalışmalar yapacaksınız? Gerede halkına bu dönem içinde ne tür vaatlerde bulundunuz?

Halkımıza dört etaplı kentsel dönüşüm projesi vaat ettik. Birinci etabını İnşallah bir ay içinde ihaleye çıkartacağız. Harabe şeklinde olan bir alanı vatandaşlarımızla uzlaşarak onları mutlu ederek, yıllardır anlaşamayan insanları belediye aracılığı ile anlaştırarak bir çalışma gerçekleştireceğiz. Kentin eskiyen dokusunu yenileyerek, harabe olmuş ama veraset nedeniyle anlaşılmayan metruk harabe yerlere çözüm bulunabilmesi için biz devreye girdik. Bu konuda herkesi uzlaştırdık. Projelerimiz de bitti, bir aya kadar inşallah ihaleye çıkacağız. Arasta meselesi Gerede'nin 25 yıldır gündemindendir. Arasta bölgesini çözceğiz dedik. İnşallah yeni arasta projesi koyduk adını ve YAP dedik. Yapacağız inşallah. Eski hükümet binamızın olduğu yere yeni bir belediye binası ya da belediye sarayı yapacağız. Daha sonra içinde bulunduğumuz belediye binası ve belediye iş merkezi atıl halde. Bu alanı yıkıp depreme dayanaklı bir yapı yapacağız. Şehrimize de çok ciddi katkıları olacak. Bir kere Hacı Emin Caddesi dediğimiz şehrin ortasındaki bu cadde çok dar. Bu binayı yaparken binayı yapmaya geriden başlayacağız ve caddeyi genişleteceğiz. Dolayısıyla Büyük Cami'nin olduğu yerde büyük bir kent meydanı çıkacak, bu bizim için çok önemli. İnşallah bunu üçüncü etap olarak yapacağız. Hayvan pazarımızı şehrin dışına alacağız. 2010 yılı içerinde inşallah bu projemizi gerçekleştireceğiz. 2011 yılında mezbahanemizi şehrin dışına taşıyacağız. Sokak hayvanları için yeni yönetmeliğe uygun barınak yapacağız. Gerede evi ve butik otel adı altında eski Gerede konaklarının görünümüne sahip küçük bir butik otel yapacağız. Görüntü Gerede konak görüntüsü olacak. Yap işlet devret modeliyle hemen ihaleye çıkartacağız. Bütün hazırlıklarımız tamam. Bu konuda yatırımcı bekliyoruz. Projemizi uygun şekilde yapacak, şehrin içinde inşaat malzemesi satan vatandaşlarımızı 2010 yılı içerside şehrin dışına taşıyacağız. Tahsis işlemlerini gerçekleştireceğiz. 2011 yılı içersinde Karayolları ile müşterek yürüttüğümüz 2 tane önemli işimiz olacak. Gerede şehir merkezinden Ankara istikametine gitmek isteyenler, yeni yapılan kavşaktan dolayı biraz sıkıntı çekiyorlar. O nedenle bir araç üst geçidi projesi yaptık. Karayolları ihaleye çıkacak. Bu sene inşallah gerçekleştireceğiz. 40 yıldır şehir merkezinde olan Karayolları bakım evi arsası belediyeye aittir.
O bakımevinin şehir dışına taşınmasını istiyoruz. Çünkü tam şehir içinde kaldı. Bu noktada görüşmelerimizi tamamladık. Yeni bir alan belirledik. O alana Karayolları Bakımevi'ni nakledeceğiz. Şuan Karayollarının kullandığı alan belediyemizin olacak. Biz de orayı yine halkımızın istifade edeceği bir amaçla kullanacağız.

Röportajımız devam edecek.

13.04.2010


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.