BAYRAM BİTTİ... 2005 GÜNDEMİNE BAK

            28.01.2005

Yılbaşı, peşinden Kurban Bayramı derken yeni yılda neredeyse bir ayı geride bıraktık. MEDYAMIZ her bayramda kurban kesilsin mi, kesilmesin mi tartışması açarak işin özüne inmek yerine; magazin havası yaratarak İNANÇLARIMIZI sulandırmaktadır. Kurban niçin kesilir, nasıl kesilir, hijyen şartları nasıl olmalı vatandaşa kim bu konuda yardımcı olacak? Bu hususlara cevap olacak programlar yapmaları gerekirken; Çirkinlikleri, aykırılıkları gösterdiklerinde işlerin düzeleceği gibi yanlış çarpık bir yolu izlemektedir. Efendim yol güzergahları kan ve pislik deryası olmuş, dereler kan akmış..! Boğaz kana bulanmış; bunları gösteriyor. Kimin elinden hangi boğa kaçmış ve ne yaramazlıklar yapmış hep bunları gösteriyor. İstanbul 12.000.000 insanın yaşadığı betona teslim olmuş bir MEGA KÖY burada insanlar bu ibadetlerini en sağlıklı bir şekilde nasıl yerine getirecek, bunu kim planlayacak? Nerede kesim yapılacak, zaten kurban pahalı, kesim için de ciddi miktarda para verilirse vatandaş nasıl bu ibadetini yapacak..? Bu konuları ciddi, seviyeli, tutarlı bir anlayışla işlemek yerine; inançları alaya alarak, hayvan haklarına gönderme yaparak anlatmak size ve topluma ne kazandırıyor? Siz paralarınızı bu toplumdan kazandığınıza göre; sorumluluğunuz insanımıza dosdoğru yolun ne olduğunu göstermek değil midir?..

Kapitalist sistem herşeyi ufalıyor. Toz haline getiriyor. Bayramlar, özel günler bu sistemin un ufak ettiği günler haline geldi. Bayram demek: Kırgınlığın, dargınlığın son bulduğu toplumsal dayanışmanın en yüksek seviyeye çıktığı özel gün demektir. Bu anlamda bayram kutlayan kalmadı. Geleneklerimiz; akraba, eş, dost ziyaretlerimiz gün geçtikçe kayboluyor. İnsanımız terk ettiği her inancı, her geleneği, göreneği karşılığında daha fazla YALNIZLIĞA ve BENCİLLİĞE itiliyor. Annesini, babasını ziyaret etmeyen, halini hatırını sormayan evlatlar, komşusu kimdir bilmeyen komşular çoğalıyor. Toplumun temeli GLOBAL KAPİTALİZMLE DİNAMİTLENİYOR. Esas önemli olan bence budur. Toplumumuzu ayakta tutan MAYA bozuluyor..!

Herşeye rağmen anlamına uygun bayramı kutlayanları ve 100.000’lerce hacımızın hacılığını tebrik ediyorum. Kutlamayanlara da; anlayış diliyorum..! Saygılı olmaya davet ediyorum.

2005 YILI ÜLKEMİZ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ

Siyaseten istikrarı yakalamış olmak dışında, ülkemizi bekleyen önemli sorunlar 2005 gündeminde duruyor. Dış politikada, IRAK’taki yapılanmanın etkileri PKK’nın faaliyetleri, KIBRIS sorununu ve buna bağlı yürütülecek 3 EKİM 2005 AB görüşme süreci, Ege sorunları, Ermeni Soykırımı ile ilgili baskılar. Azerbaycan-Ermenistan ihtilafı. Komşularımızla olan münasebetlerimiz.

Ülkedeki azınlık yaratma çabalarının (Kürt ve Alevi) iç ve dış siyaset etkileri.

2005 yılında ödenecek 120 milyar dolar iç ve dış borcun etkileri. Gelir dağılımındaki bozukluk. %20-22’leri bulan işsizlik sorunu. Bölgesel kalkınma farkları. Devletin yeniden yapılandırılmasının etkileri. 2005 yılının seçim yılı olacağı yönünde işaretler. Seçim kanununun ne şekilde olacağı. Partiler Kanunu’nun ne şekilde olacağı, hatta Başkanlık sistemi konusu. Üniversitelerde uygulanan BAŞÖRTÜSÜ yasağının nasıl çözüleceği.

Dinler arası DİYALOG’dan bahsedenlerin HIRİSTİYANLIĞIN (MİSYONERLİK FAALİYETLERİ) ülkemizde yayılmasına gösterdikleri toleransı Müslümanlık için gösterememesi. Milli çıkarlarımızın uluslararası çıkar çevrelerine karşı iyi savunulmaması ve kavranmaması..! Hırsızlık, hortumculuk. Devlet imkanlarının peşkeş çekilmesinin HALA tam anlamıyla yok edilememesi. Liyakat sistemine göre BÜROKRASİ’nin oluşturulamaması, bunlar 2005 yılının en önemli gündemlerini oluşturuyor.

Bu gündemi millet dayanışmasıyla birlik-beraberlik içinde aşmak mümkündür. Sadece siyasi istikrar bu gündemi aşamamaktadır...

Milletin sesini herkes dinlemeli ve milli menfaatlere uygun bir çözümde birleşilmelidir.

Bu yazı toplam 1108 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.