Bayram coşkunuz daim olsun

Nefsimizi terbiye ettiğimiz iyi ahlaklı olmaya özen gösterdiğimiz, haramı, helali daha bir özenle birbirinden ayırdığımız, yardımı ve yardımlaşmayı öne çıkarıp sevgiye yol verdiğimiz mübarek Ramazanı uğurladık.

    On bir ayın sultanı dediğimiz Ramazan mükafatını bayramla taçlandırıp ayrıldı içimizden. Bayram mutluluk sevinç. Bayram sevginin meyveye dönüşmesi. Bayram hoşgörü zenginliği, dargınlıkların, kırgınlıkların iflası. Bayram güven duygusunun gelişip serpilmesi, saygının yaygınlaşmasıdır. Peki bütün bu güzellikler bir ayın içinde mi saklı kalmalı, bu aya mı özgü olmalı? İslam ahlakıyla ahlaklanması gereken insanlara ne oluyor da kalan on bir ayda olumsuzluklara daha çok yol veriyorlar?

    Ramazan ayında iftar çadırları kurup karınlarını doyurduğumuz bu insanlar kalan on bir ayda nerelerde nasıl doyurulacaklar? Mübarek Ramazan yerini ahlaksıza, çapulcuya, vurducu, kırdıcıya, kapkaççıya bıraktıysa yandık...

    Eğer böyle ise yandı gülüm keten helva. Taşıma su ile değirmen dönmeyeceğine göre Ramazan ayının bu güzelliğini yılın bütününe yaygınlaştırabileceğimiz için bu insanlara kendi alın terleriyle çalışıp aşlarını temin edecekleri işlerin olması gerekir. İnsanları başkasının eline bakacak şekilde asalak hale getirmek istemiyorsak, insanları kendi kazandıklarıyla mutlu etmek istiyorsak iş alanları yaratmak görevimiz olmalı.

    Başkasının eline bakmadan bayramı yaşamak kadar güzel ne olabilir ki. İşimiz olduğundan kendimize güvenimiz, kendimize saygımız olur. Kendine güveni olan insanlar yaratıcı üreten ve üretken olur.

    Umarız yapılan özelleştirmelerin sonucunda arzu edilen iş alanları açılır. Umarız dikilmesi düşünülen gökdelenler gibi fakir fukaranın başı göklere erer mutlu ve huzurlu olurlar.

    Umut fakirin ekmeği. Bu ekmek Kaf Dağı’nın ardında da olsa insanlar umutla bekliyor. Bayramların güzelliği gelecek için de umudumuz olacaktır. Bu güzelliğin hiç kaybolmamış olması en büyük dileğimizdir.

    Her bayramda söylenir; hani nerede o eski bayramlar diye. Yılların getirdiği yenilikle, teknolojik gelişmedeki yeni buluşlar. İletişim ağındaki modernizasyon insanları artık kapı kapı dolaştırmıyor. Mektubun, telgrafın yerini mesajlar aldı. İki sözcükle veriyorlar bayram mesajını. Çocuklar rağbet etmiyor atlı karıncalara, dönme dolaplara. Onların merakı bilgisayar oyunlarında.

    Ramazan bayramı herşeyin tatlıya bağlandığı güzelliklerin olduğu günler. Sevginin yürekten yüreğe dalga dalga yayıldığı günler.

    Küçük büyük herkesin birbirine saygı gösterip değer verdiği günler. Umarım bu güzellikler ramazan sonrasında da devam eder. Gelin hep birlikte bu güzellikleri yaşatmak için el ele geleceğe koşalım.

    Nice bayramlara sağlık içinde olaşmak dileğimle.

07.11.2005

Bu yazı toplam 658 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.