Bayram kapsamına giremeyenler

             19.01.2005

Hemen her bayramda, "Nerede o eski bayramlar?" diye söze girilir. Belki de, teknolojinin gelişmişliği günümüzün çok gerisinde kalmış olması nedeniyle, insanlar birbirini, sadece komşu ve akrabaları düzeyinde gözlemleyip, fikir sahibi oluyorlardı. Sanki, kimin tenceresinde et, "kimin tenceresinde et, kimin tenceresinde dert kaynıyor?" bilebilmek, dar çevrede daha kolay oluyordu.

Bayram dışı ilişkilerde de kimlerin ne olup olmadığı bilindiği için, rutin olarak yapılan yardımların dışında, Ramazan ve Kurban Bayramları’nda yapılan yardımlaşma ile sanki, uzunca bir süre gereksinimi duyulan ihtiyaçlar karşılanıyormuş gibiydi.

Özellikle çocuklar için her aranılan şeyin bulunamaması nedeniyle, özel itinalarla seçilerek alınanların belleklerde bıraktığı izler, halen daha canlılığını muhafaza ediyor. Onun için eski bayramların anımsanması, tadı ve anısından vazgeçilemiyor.

Günümüzde teknoloji gelişti. İletişim her an elimizin altında. Bir kez elektronik kumandaya dokunmakla evimizde. Şimdi izlediklerimizi, eskinin yokluklarıyla kıyasladığımızda, öyle sanıldığı gibi çok da fark yok. Çevremize bir bakalım; "Zor oyunu bozarmış" sözünü doğrulayan hırsızlıklar, gasplar, emeksiz kazanç, vurgunlar, soygunlar. Bunların birçoğu işsizliğin eseri, bir kısmı da ahlaksızlığın. Böylesi çirkinlikleri izledikçe, bayramların getirdiği paylaşımdan, yardımlaşmadan, sevgiden, şükürden söz etmek çok zor. Cami önlerinde hergün artan dilencilerin sayıları azalmadıkça, bayram coşkusunun kapsamı içine giremeyenlerin sayıları, sanki her yıl daha da artıyor gibi. Dengelerin bu kadar hızlı bozulduğunu gördükçe, "Bayramların tadı nasıl olur?" un yanıtını bulamıyorum.

Ramazanlarda fakirler için kurulan iftar çadırlarının, sayılarını azaltıp sosyal dengeyi kurduğumuzda, bayramların daha bir coşkulu olacağına inanıyorum.

Bu yazı toplam 787 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.