Bayram namazı saat kaçta kılınacak?

Bayram namazı saat kaçta kılınacak?

Ramazan ayının son gününü geçirdiğimiz Arefe gününde insanları tatlı bir bayram telaşı sardı. Ramazan Bayramıyla ilgili akıllarda çeşitli soru işaretleri de yer alıyor.

 

Bayramda kaç gün tatil olacağı ve ilimizde bayram namazının saat kaçta kılınacağı gibi soruların cevabı haberimizde.

6 Mayıs itibariyle başlayan 11 ayın sultanı Ramazan’ın artık son gününe girdik. Ramazan ayının sona ermesiyle beraber yaşanan bayram heyecanı vatandaşların aklına çeşitli soruları da getiriyor. Bayram tatiline çıkacak birçok kişinin en çok merak ettiği konulardan biri ise bayram tatilinin kaç gün olacağı. Ayrıca bayram namazının saat kaçta kılınacağı da merak edilenler arasında.

BAYRAM TATİLİ KAÇ GÜN?

4 Haziran Salı günü başlayacak Ramazan Bayramında, hükümetten yapılan açıklamaya göre 1 Haziran Cumartesi günü başlayan tatil 9 Haziran Pazar günü sona erecek. Yani 10 Haziran 2019 Pazartesi günü memurlar ve diğer çalışanlar yeniden işbaşı yapmış olacaklar. Senelik izin alarak tatil süresini uzatan kişilerse senelik izinlerinin bittiği dönemde görevlerine devam edecek.

BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

İlimizde merkezinde bayram namazı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sitesinde yer alan bilgiye göre 6.04’te kılınacak. Bayram namazı Dörtdivan’da 6.02’de, Gerede’de 6.01’de, Göynük’te 6.08’de, Kıbrıscık’ta 6.03’te, Mengen’de 6.01’de, Mudurnu’da 6.06’da, Seben’de 6.05’te ve Yeniçağa’da 6.02’de kılınacak.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı namazları ikişer rekâttır ve kılınışları aynıdır.

Bayram namazları cemaatle kılınır. Namaz vakti girince, ezan ve kamet getirilmeksizin imam-hatip, Ramazan veya Kurban bayramı namazına niyet eder. Cemaat de aynı şekilde bayram namazını kılmak üzere mevcut imam-hatibe uymaya niyet eder.

İmam, "Allâhü ekber" diyerek tekbir alır ve ellerini bağlar. Cemaat de aynı şekilde tekbir getirip ellerini bağlar. İmam ve cemaat içlerinden "Sübhâneke" duasını okur. Sonra İmam ve cemaat, "Allâhü ekber" diyerek tekbir alır, eller kulaklar hizasına kadar kaldırılıp yana bırakılır. Sonra aynı şekilde "Allâhü ekber" diyerek bir tekbir daha alınır ve eller yine yana bırakılır. Üçüncü kere "Allâhü ekber" diyerek tekbir alınır ve bu sefer eller bağlanır. Tekbirler arasında üç defa "sübhanellâhi’l-azîm" diyecek kadar beklenir. Bundan sonra cemaat susup bekler. İmam, gizlice eûzü-besmele çeker, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur, sonra rükû ve secdeler yapılır ve ikinci rekâta kalkılır. İkinci rekâtta imam, gizlice besmele çeker, "Fatiha" ve "zamm-ı sûre"yi yine sesli olarak okur. Ardından imam ve cemaat, "Allâhü ekber" diyerek tekbir alır, eller kulaklar hizasına kadar kaldırılıp yana bırakılır. Peşinden aynı şekilde "Allâhü ekber" diyerek bir tekbir daha getirilip eller yine yana bırakılır. Sonra aynı şekilde üçüncü bir tekbir daha alınır ve eller yine yana salınır. İlk rekâtta olduğu gibi ikinci rekâtta da tekbirler arasında üç defa "sübhânellahi’l-azîm" diyecek kadar beklenir. Üçüncü tekbirin akabinde "Allâhü ekber" diyerek rükûa varılır. Tıpkı birinci rekâtta olduğu gibi rükû ve secdeler tamamlanır. İkinci secdeden sonra oturulur. "Tahiyyât", "Salli" "Bârik", "Rabbenâ âtinâ" ve "Rabbena’ğfirlî" duaları okunur. Sağa ve sola selam verilerek namazdan çıkılır.

Buna göre bayram namazlarının her iki rekâtında, diğer namazlara göre fazladan üçer tekbir getirilmiş olur ki bunlara "zevâid tekbirleri" denir. Bu tekbirleri getirmek vaciptir.

Şafiî mezhebine göre her iki rekâtta da Fatiha sûresinden önce olmak üzere, birinci rekâtta yedi, ikinci rekâtta beş tekbir alınır.

Selam verildikten sonra İmam-hatip minbere çıkıp bir hutbe okur. Bu hutbe Cuma hutbesinde olduğu gibi iki kısımdan oluşur. Hutbeye "Allâhu ekber, Allâhu ekber, lâ ilâhe illallâhu vellâhu ekber, Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd" diye tekbir getirilerek başlanır. Cemaat de tekbire katılır.

İmam-hatip, bayram hutbelerinde genel olarak bayramın birleştirici özelliğinden bahseder. İslâm kardeşliği, yardımlaşma gibi konulara değinir. Ayrıca, Ramazan bayramı hutbesinde, zekât ve sadaka ibadetleri; Kurban bayramı hutbesinde ise Kurban ibadeti ve teşrik tekbirleri hakkında bilgiler verir.

"Teşrik tekbirleri"; Kurban Bayramı arefesinde sabah namazından başlayıp bayramın dördüncü günü ikindi namazı sonrasına kadar yirmi üç vakitte farz namazların ardından getirilen tekbirlerdir. Bu tekbirler vaciptir.

Teşrik tekbirleri; "Allâhü ekber, Allâhü ekber, lâ ilâhe illallâhu vellahu ekber, Allâhü ekber ve lillahi’l-hamd" cümlelerinden oluşur.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum