Baysal adını yaşatmak

            06.12.2004

Kimi insanlar vardır, ismi kazandığı zaferle bütünleşir, yıllardan yıllara taşınır.

Kimi insanlar vardır, bıraktığı eserlerle anılır. Kimi insanlar vardır, isimler, insanlık alemine yararlı buluşlara kazınır.

Kimi insanlar vardır, helal kazancını fakir fukara ile paylaşır, kimi insanlar vardır, yaptıklarının reklamından uzak, insanların gözlerinde gördüğü, sevinçten mutlu olup, huzur bulur...

Bütün bunlar ve benzeri tanımların dışında bile insan tanıdım, adı belleklerden hiç çıkmadan nesillerden nesillere taşınacak İzzet Baysal.

Çocukluğunda emsallerinden ayıran zeki davranışlarıyla, inandığını yapmadaki kararlılığıyla, iş hayatındaki sınır ötesi güçlü sermayelerle, mücadele hırsıyla, tüm olanaklarına karşın tasarrufa verdiğe özenle, yeme içmede israfa karşı gösterdiği tutumuyla, kefenin cebi yok söylemine ait düşüncesini sağlığında uygulayıp, tüm varlığını insanlık hizmetine sunabilen davranışlarıyla, örnek insan İzzet Baysal.

Tüm varlığını, devletine olan borcunu ödedikten sonra, vergisi ödenmiş kazancını, toplumun en önde gelen, iki temel ihtiyacı Eğitim ve Sağlık alanında harcadığında mutlu olan, bir büyük insan. Hayırların efsane ismi, İzzet Baysal. O, düşkünlerin sığınacağı sıcak yuva. O, insanların bilgilenebileceği, meslek edineceği okul. O, zengin fakir tüm aile çocuklarının ilimi, bilimi öğrenebilecekleri dünyada eşi, emsali olmayan bir üniversite. O, yalnız Bolu’nun değil, insanlık aleminin örnek alması gereken İzzet Baba...

Bir baba nasıl ki çocuklarının geleceği için çaba sarfederse, çocuklar da babalarının ismini yaşatabilmek için çalışır. İşte her 11 Mayıs’ta kutlanan şükran günlerinin temel felsefesinde yatan gerçek, kadınından erkeğine, gencinden yaşlısına, köylüsünden kentlisine Bolu’luların teşekkürde birleştiği gün anlayışıdır.

İzzet baysal adı, yurtlarda huzur bulan insanların duasında hep anılacaktır. İzzet Baysal adı, okullardan alınan diplomalarla tarih sayfalarında yerini alacaktır. İzzet Baysal adı, bilimsel araştırmalarda mutlaka geçecektir. İzzet Baysal adı, yaşam felsefesi, insanlık alemine bakışı, tutum ve davranış felsefesi incelenerek sayfa sayfa ders kitaplarında yerini alacak, genç beyinleri şekillendirecektir. Umarım bu çalışmalar, kurduğu üniversitesinde filizlenir, boy verir, meyveye dönüşür.

Son gelişmelerde gündeme oturan "Hatıra Pulu ve Milli Piyango çekilişi"nin temelinde yatan gerçek; Bolu insanının İzzet Baysal adını sınırların ötesine taşıma arzusunun bir sonucudur. Her iki olayın gerçekleşmesinde Valimiz Sn. Ali Serindağ’ın, Vali Yardımcısı Sn. Hüseyin Doğan’ın, üniversitemizin, İzzet Baysal Vakfı Koordinatörü Sn. Mustafa Yaman’ın, PTT Bölge Müdürümüz Sn. Kurban Bektaş’ın katkıları vardır. Kendilerine Bolu adına teşekkür ederiz.

Benim yaptığım Bolu insanının düşüncesine tercüman olup, kamuoyuna taşımak olmuştur. İşimiz bundan sonra başlıyor. Görevimiz PTT Genel Müdürlüğü tarafından bastırılacak olan 500 bin pulun sayısını artırıp dünyanın her tarafına gitmesini sağlamak olacaktır.

Günümüzde iletişim ağının elektronik ortamda olduğu gerçeği düşünüldüğünde, yazılı haberleşmede kullanılacak olan hatıra pulunun kullanımı bizlere bağlıdır. PTT Genel Müdürlüğü’nün bastıracağı 500 bin pul üzerine çıkmak bizlerin talebine bağlıdır. Onunda şu aşamada kaba taslak ortaya çıkması gerek..

Bu konuda bilgi, Vali Yardımcımız Sn. Hüseyin Doğan , Vakıf Koordinatörü Mustafa Yaman veya benden öğrenilebilir.

Bu arada bizleri Ankara’ya özel arabasıyla götürüp getiren Akpiliç sahibi Sn. Mustafa Aksoy’a da teşekkürler ediyorum.

Bu yazı toplam 814 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.