Baz istasyonları bilmecesi

            28.01.2005

Teknolojik gelişmeler, kullanıcıları için büyük kolaylıklar getirdiği kadar riskleri de beraberinde geliyor. Bunlardan birisi de, tartışması halen devam etmekte olan Baz istasyonlarıdır.

Günümüzde, cinsiyet ayırt etmeksizin zengin fakir, yediden yetmişe herkeste bulunan cep telefonlarının işlevini yapabilmesi için, Baz istasyonuna gereksinimi var. Şurası bir gerçek, vericinin olmadığı yerlerde cep telefonu sadece cepte ağırlık yapan bir cisim.

Dünyanın her tarafında çok hızlı olarak kullanım alanına giren cep telefonlarının sağlıklı çalışabilmesi için ne yapılıyorsa, doğaldır ki; ülkemizde de aynı yöntemler uygulanacaktır. Durum böyle iken, düşüncelerimizde şekillenen rant elde etme hırsı nedeniyle spekülasyonlara neden olan, "Sağlımızı etkiliyor" savıyla tartışmasını gündemden düşüremiyoruz. Nerede yeni Baz istasyonu kurulacak, orada tartışma ve karmaşa başlıyor. Son olarak, Sümer Mahallesi’nde cami minaresine takılmak istenen Baz istasyonu nedeniyle yaşananları hemen herkes gördü.

Bu olaylar sonucunda il çevre kurulunun istemiyle Valiliğimiz, gerekli duyarlılığı göstererek Telekominikasyon Kurumu Ankara Bölge Müdürlüğü’nden gelen bir yetkili ile konu hakkında Bolu halkını bilgilendirmek üzere Ticaret ve Sanayi Odasında bir toplantı düzenledi.

Telekominikasyonda konunun uzmanı teknisyen Salim Sezgin, Baz istasyonlarının hemen her evde bulunan Radyo, Televizyonların yaydığı elektromanyetik dalgalardan daha az olduğunu, teknik anlamda dünyadaki uygulamalardan örneklerle anlattı. Rakamsal olarak Televizyonun 4000 Wat, Radyonun 2000 Wat, Baz istasyonunun ise 10 ila 30 Wat olduğunu, bazı kurumlarımızın kullandığı telsizlerin, evlerimizdeki büyük küçük elektrikli ev aletlerinin de insan sağlığını etkilemeyecek şekilde elektromanyetik dalgalar yaydığını, Baz istasyonlarından daha çok üzerimizde taşıdığımız cep telefonlarının sağlığımızı etkilediğini ifade etti. Cep telefonumuzu kullanma anında aranan numaranın Baz istasyonuna elektromanyetik dalgalar olarak girdiğini, numaranın bulunmasından sonra geriye döndüğünü işte bu işlemin olduğu başlangıç süresinde yüklü manyetik alan oluşması nedeniyle ilk arama anında kulağa götürülmesinin zararlı olabileceği hatırlatmasını yaptı.

Telekominikasyonun çıkardığı yönetmelik doğrultusunda Baz istasyonu kurulması anında "Geçici Güvenlik Sertifikasının" olup olmadığının araştırılmasının yeterli olduğu, kurulmuş bir Baz istasyonunun sağlıklı olup olmadığının araştırılması için kendilerine müracaat edilebileceğini söyledi.

İnsanların kafası karışık. Hep lafla avutulmuş olmanın güvensizliği var. Yapılan bilgilendirmeler teknik anlamda olduğundan vatandaş anlamakta zorlanıyor. Vatandaş istiyor ki; asıllı asılsız çıkarılan dedikodular, insan sağlığı üzerineyse, devletin en yetkili sağlık teşkilatının temsilcisi de çıkıp desin ki; teknik özelliklerini dinlediğiniz bu istasyonların sağlığa zararı yoktur!

Bu söylenmediği sürece insanları inandırmak zorlaşıyor.

Vali Yardımcımız Sn. İsmail Eroğlu’nun açtığı parantezler içinde Baz istasyonlarının cep telefonlarından daha az zararlı olduğu. Dünyanın her tarafında kullanılan sistemin teknik anlamda bizde de kullanıldığını. Kaygı duyulan Baz istasyonlarında ölçüm yapılabileceğini. Her yedi aboneye bir Baz istasyonunun kurulması gerektiğini daha net olarak anladık.

Birbirinden ayrılmaz ikizler gibi, cep telefonu, Baz istasyonu olmadan çalışmaz! Bu böyle biline. Çernobil olaylarından sonra ekrana yansıyanları gören bu insanların kaygılarını da anlamak gerek. Valiliğimizin, bu konudaki duyarlılığına teşekkürler.

Bu yazı toplam 904 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.