Baz istasyonunuzdan Maliye'nin haberi var mı?

Baz istasyonunuzdan Maliye'nin haberi var mı?

Üçüncü nesil telefonların kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, sayıları giderek artan ve tepkilere yol açan baz istasyonları hakkında, Maliye araştırma yapacak. Baz istasyonu kirası elde eden kişi veya apartman yönetimlerinin, bu geliri Maliye'ye bildirip bildirmedikleri incelenecek.

Maliye, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan (BTK) apartman, arsa veya tarlasına baz istasyonu kurduranların listesini istedi. GSM operatörlerinin istasyonun yerine göre kişi veya kurumlara yıllık 5 ila 8 bin dolar arasında kira ödediğini belirten Maliye yetkilileri, “Bu gelirin mevzuat gereği Maliye'ye bildirilmesi gerekir. Eğer bildirilmemişse yasal işlem yapılır. Biz de bu işlemi yapabilmek için BTK'dan listeleri istedik. Kendi verilerimizle karşılaştırıp, gereğini yapacağız” dedi.

SAYILARI 9 KAT ARTTI

Üç GSM operatörünün her biri ayrı baz istasyonu kurduğu için, ülke genelinde on binlerce istasyon bulunuyor. İstasyonlar özellikle şehir merkezlerinde yoğunlaşıyor. 3. Nesil teknolojilerle birlikte ise baz istasyonu sayısının 9 kat oranında artacağı belirtilirken, Maliye'nin bu alandan ciddi oranda gelir elde edebileceği belirtiliyor.

PİŞMANIM DENİLEBİLİYOR

Gelir Vergisi Kanununun ilgili hükümleri uyarınca, kira gelirlerinin 'gayrımenkul sermaye iradı' olarak ilgili Vergi Dairesine beyan edilmesi gerekiyor. Mükellefin yasayı bilmiyordum demesi, vergiden muafiyet sağlamıyor. Ancak Vergi Dairesine giderek, 'pişmanım' diyebiliyor. Bu durumda pişmanlık hükümlerinden yararlanarak 'ceza' almaktan kurtuluyor.

10 LİRALIK CEZA 290 LİRA OLUYOR

Kişi veya apartman yönetimlerinin böyle bir gelir elde ettiğini Maliye'nin tespit etmesi durumunda ise, tahakkuk eden verginin bir katı oranında ceza kesiliyor. Bu durumda 3 yıl önce 100 lira ödemesi gereken kişiye 100 lira da 'ceza' kesiliyor. Ayrıca aylık yüzde 2,5 oranında gecikme zammı uygulanıyor. Böylece kişiden 100 lira için ceza ve gecikme zammıyla birlikte 290 lira talep ediliyor.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.