BELEDİYE BAŞKANI ALAADDİN YILMAZ; "Hayale kapılmak istemiyorum"

BELEDİYE BAŞKANI ALAADDİN YILMAZ; "Hayale kapılmak istemiyorum"

Belediyelerin gelirlerinin artması için hükümetin yeni vergiler getirmeye hazırlanması konusunda görüşlerini aldığımız Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, "Daha kanun çıkmadan hayale kapılmak istemiyorum ama, eminim bu düzenlemel

Belediyelerin gelirlerinin artması için hükümetin yeni vergiler getirmeye hazırlanması konusunda görüşlerini aldığımız Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, "Daha kanun çıkmadan hayale kapılmak istemiyorum ama, eminim bu düzenlemelerle bize daha iyi kapılar açılır" dedi.

Hükümetin Belediyeler ile İl Özel İdarelerinin mali yapılarını güçlendirmek için harekete geçmesi ile ilgili konuşan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, bu konunun henüz kesinlik kazanmadığını ve kanun çıkmadan hayale kapılmak istemediğini ifade ederek; "Çok güzel sonuçlar getirebilecek bir uygulama bu. Bize çok daha iyi kapılar açılabilir" dedi.

BORÇLARIMIZI ÖDESEK YETER

Bu dönemlerde tüm Belediyelerin çok büyük sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, "Tüm Belediyelerde olduğu gibi bizim de birçok konuda sıkıntımız var. Sigorta, vergi gibi borçlarımız ve üzerine eklenen faizler bizleri çok zorluyor. Yapılması planlanan yeni uygulama ile borçlarımızı ödesek yeter" şeklinde konuştu.

BİZ ÇOK DAHA İYİSİNİ YAPARIZ

Herkesin ayakları üzerinde durabilmesi gerektiğine dikkat çeken Yılmaz, "Türkiye için iyi sonuçlar doğuracak bu uygulama ile, biz çok daha iyisini yapabiliriz" dedi.

GELİRLER HALKIN CEBİNDEN ÇIKACAK

Belediye gelirlerini artırmak amacı ile Başbakanlıkta çalışması yürütülen taslağa göre, hükümet gelirlerin bir kısmını halkın cebinden çıkaracak.

Taslakta, Belediye sınırları içinde yaşayanlara elektrik ve gaz tüketimi, yangın sigortası, haberleşme, konaklama vergisi getirilmesi öngörülüyor, mevcut vergi ve harçlar da artırılıyor.

VERGİDEN PAY ALACAKLAR

Taslakta ayrıca çeşitli vergi ve gelirlerden Belediye ve İl Özel İdarelerine pay verilmesi üzerinde de duruluyor. Bu konudaki alternatiflerden birini de Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) yüzde 60’ının yerel yönetimlere aktarılması oluşturuyor. MTV gelirinin yüzde 65’inin büyükşehir, yüzde 35’inin ise ilçe belediyelerine ödenmesi öneriliyor. Ancak ekonomi yönetimi, bütçe gelirlerinde azalmaya yol açabileceği endişesi ile bu düzenlemeye sıcak bakmıyor.

Belediyelerin yeni gelir kapıları Haberleşme vergisi

Sabit telefon, telsiz, teleks, faks ve data, sabit telefon kartı ve jeton ile yapılan haberleşmelerden yüzde 5 vergi alınacak.

Eğlence vergisi

Biletle girilen konser, at yarışı, sirk, lunapark gibi eğlence yerlerinden yüzde 10, toto, loto, sayısal ve benzeri şans oyunlarından yüzde 5, müşterek bahislerden yüzde 20, bar, pavyon, gazino, gece kulübü, taverna, diskotek gibi eğlence yerleri için 15 YTL, atari ve internet salonlarından 4 YTL, bunların dışında kalan eğlence yerlerinden 15 YTL.

İlan ve Reklam vergisi

Ulusal radyo ve Tv’lerle gazetelerde yayınlanan-dağıtılan her türlü ilan ve reklam bedelinin yüzde 3’ü. Bölgesel yayınlardaki reklam bedelinin yüzde 2’si.

Her çeşit levha, yazı ve resim gibi reklamların metrekaresinden yıllık 100 YTL. Işıklı veya projeksiyonlu reklamlardan 100 ile 200 YTL.

Elektrik ve gaz vergisi

Tüketiciden, satış bedeli üzerinden havagazı, doğalgaz ve likit petrol gazında yüzde 1, elektrikte yüzde 5 vergi alınacak.

Yangın vergisi

Taşınır ve taşınmazlar için yapılan yangın sigortaları dolayısıyla alınan primler, yangın sigortası vergisine tabi olacak. Sigorta şirketi, primin yüzde 10’unu vergi olarak ödeyecek.

Konaklama vergisi

Otel, motel, tatil köyü, pansiyon gibi tesislerdeki yatak ücretinin yüzde 5’i kadar vergi ödenecek.

Çöp vergisi

Konutlara ait çevre temizlik vergisi, su tüketim miktarı esas alınmak üzere metreküp başına büyük şirketlerde 30 Ykr, diğer yerlerde 20 Ykr olarak Belediyelere aktarılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.