Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; "Param yok, bahanem de"

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; "Param yok, bahanem de"

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, 2005 yılında projelendirilerek temeli atılan “Çöplük Katı Atık Düzenleme ve Depolama Alanı”nı ve son gelişmelerini yerinde anlattı. Yılmaz yapılan her hizmetin maddi imkanlar en iyi şe

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, 2005 yılında projelendirilerek temeli atılan “Çöplük Katı Atık Düzenleme ve Depolama Alanı”nı ve son gelişmelerini yerinde anlattı. Yılmaz yapılan her hizmetin maddi imkanlar en iyi şekilde kullanılarak yapılmaya çalışıldığının altını çizerek; “Param yok. ama bahanem de. Çalışmak ve en iyi şekilde imkanları değerlendirerek hizmet vermek zorundayız” dedi.

Bolu Belediyesi'nin 2005 yılı içerisinde projesini bitirip, çalışmalarını başlattığı çöp alanının son durumu hakkında Bolu Gündem'e yerinde bilgiler veren Alaaddin Yılmaz, Bolu'nun tam ortasında bulunan, Vahşi Çöp Depolama Merkezi’nin yerini, 2005 yılında projelendirilen ve temeli atılan “Çöplük Katı Atık Düzenleme ve Depolama Alanı”nın alacağını ve Belediye çöplüğünün üzeri kapatılarak ortadan kaldırılacağını söyledi. Belediyelerin ayrı bütçeleri olduğunu ve onu en iyi şekilde değerlendirmek zorunda olduklarını vurgulayan Yılmaz; “Uzun yılların ihtiyaçlarını karşılayacak projeler gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda da fazladan harcayacak paramız yok. İmkanlarımızı en iyi şekilde akıllıca kullanıyoruz. Paramız yok ama bahanemiz de yok. Hizmet vermek zorundayız” şeklinde açıklama yaptı.

Eski çöplük mesire yeri olacak

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, şehircilik açısından büyük sorunlardan biri olan çöp toplama ve depolama işlemlerinin artık Bolu için bir sorun olmaktan çıkacağını söyledi. Yılmaz; “Şehir çöplerinin depolandığı alanlar tehlikelidir. Biriken metan gazı zamanla sıkışarak patlayabilir. Bunu engellemek için gazın boşalmasını sağlayacak borularla bu tehlikeyi önlemeye çalışıyoruz. Merkeze çok yakın bir yerde olan şehir çöplüğü, kurulan Katı Atık Düzenleme ve Depolama Alanı ile işlevsiz kalacak. Bu alanın kullanılmaya başlamasından sonra, eski çöplüğün üzerini kapatacağız ve mesire yeri haline getireceğiz” diye konuştu.

İşleri hızlandırıyoruz

Çöplük Katı Atık Düzenleme ve Depolama alanındaki son durumu anlatan Başkan Yılmaz, alanın üst kısmındaki arazinin de kamulaştırıldığını belirterek, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kış boyunca çalışmaların sürdüğünü belirten Yılmaz şunları söyledi; “Birinci kısımdaki (lot), çukurların dolgu işleminin ve arazi şevlendirme işi (rampa, eğim) çalışmalarının kaba işlemleri bitti. Tüm imkanlarımızı kullanarak işleri hızlandırmaya çalışıyoruz. Kış aylarında süren çalışmalar müteahhit firmaya kolaylık sağladı, işin kabası tamamlandı. Çöplerden sızan suların zemine serilen jeo membranlar vasıtasıyla drenaj borularıyla belirli havuzlarda toplanması işlemleri yapılacak. Ve daha sonra, kademe kademe biriktirilen çöplerin üstünü toprak malzeme ile kapatacağız. Yapılan bu işlemler sırasında da paramızı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Ne belediyenin, ne de vatandaşın cebinden fazladan para çıkmadan işleri sürdürüyoruz.”

Bolu'nun çöpü kalmayacak

Alaaddin Yılmaz, eski çöplük alanında çöpleri ayıran ve paketleyen vatandaşları işaret ederek, çalıştıkları ortamın sağlık koşullarına aykırı olduğunun altını çizdi. Yılmaz; “Katı atıkların geri dönüşümünü sağlamak için çöpler kağıt, plastik ve cam olarak bu vatandaşlar tarafından ayrılıyor. Çalışma koşulları son derece sağlıksız. Hijyen olması mümkün değil. Yaz gelince koku dayanılmaz olacak. Çöplük Katı Atık Düzenleme ve Depolama Alanına çöpler ayrıştırılmış olarak geldiğinde, bu sorun da ortadan kalkacak. Burada da iş vatandaşlara düşecek. Çöplerini cinslerine göre ayırıp, bu alana ulaşması sağlanacak. Vatandaşlarımızın bu alışkanlığı kazanmalarında ve öneminin anlatılmasında basının desteği de çok önemli. O aşamadan sonra kalan atıklar da lotda üstü kapatılarak hiçbir tehlike ya da kirlilik oluşturmadan kaldırılmış olacak. Birinci lot Bolu'nun 7-8 yıllık çöpünü depolayacak kapasitede. İkinci lotta çöp biriktirilmeye başlandığında,farklı bir sistemle çöpler Türkiye'de belli merkezlerde toplanabilir. Yani Bolu'nun çöpü olmayacak” dedi.

05.05.2006

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.