Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz sessizliğini bozdu; "Tazminatlarını ödeyeceğiz"

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz sessizliğini bozdu; "Tazminatlarını ödeyeceğiz"

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, belediyede işten çıkarılan işçilerin işe iadesine ilişkin mahkeme kararıyla ilgili olarak, "Mahkemenin kararından sonra iki alternatif ortaya çıktı. Bunlardan biri işçileri tekrar işe başlatmak

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, belediyede işten çıkarılan işçilerin işe iadesine ilişkin mahkeme kararıyla ilgili olarak, "Mahkemenin kararından sonra iki alternatif ortaya çıktı. Bunlardan biri işçileri tekrar işe başlatmak, diğeri ise işçilerin tazminatlarını ödeyerek işlerine son vermek. Biz ikinci alternatifi kullanacağız" dedi.

Bolu Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz, işçilerle ilgili konuda sessizliğini bozdu. Yılmaz, "Göreve başladığımda Bolu Belediyesi'nin gelirinin yüzde 88'i personel harcamalarına gidiyordu. Göreve başladıktan sonra işçi sendikası ile personel sorununun çözümü için yaptığımız görüşmeler sonuç vermeyince, işçileri işten çıkarmak zorunda kaldık. Bu kararı verirken hukuk dışı bir işlem yapmamak için ‘Son giren ilk çıkar’ prensibi doğrultusunda işçileri işten çıkardık. Mahkemenin işten çıkardığımız işçilerle ilgili böyle bir karar vereceğini bilseydim işçileri işten çıkarmazdım. Onların yerine daha verimsiz olduğunu düşündüğümüz işçileri işten çıkarırdık. Mahkemenin kararından sonra iki alternatif ortaya çıktı. Bunlardan biri işçileri tekrar işe başlatmak, diğeri ise işçilerin tazminatlarını ödeyerek işlerine son vermek. Biz ikinci alternatifi kullanacağız. Yeni Belediye Kanunu'na göre, belediyelerin giderlerinin personel giderleri, toplam giderin yüzde 30'unu geçmeyecek."

DOĞALGAZ İHALESİ

Seçimlerden önce söz verdikleri projeleri aşama aşama hayata geçirmeye başladıklarını ifade eden Yılmaz, "Bolu'ya gelecek doğalgazın ihalesi, Nisan 2005'te yapılacak. İhalesi yapıldıktan sonra doğalgaz Düzce güzergahından Bolu'ya getirilecek. Bolu Dağı'nın bu çalışmaya engel olacağını düşünmüyorum. Bolu'nun temizlik sorununu en kısa sürede çözüme kavuşturacağımıza inanıyorum" şeklinde açıklamalarda bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.