BELEDİYE BAŞKANI ALAADDİN YILMAZ; Yukarı Çarşı’nın misyonu yok

BELEDİYE BAŞKANI ALAADDİN YILMAZ; Yukarı Çarşı’nın misyonu yok

2008 yılının ilk Kent Konseyi Toplantısı yapıldı. Toplantıda öne çıkan konu turizm oldu. Toplantıda öne çıkan gündem maddelerinden biri de, turizme yönelik yapılan Arasta Çarşısı projesi oldu.

2008 yılının ilk Kent Konseyi Toplantısı yapıldı. Toplantıda öne çıkan konu turizm oldu. Toplantıda öne çıkan gündem maddelerinden biri de, turizme yönelik yapılan Arasta Çarşısı projesi oldu.

Yılın ilk Kent Konseyi toplantısı, dün Eski Nikah Salonu'nda gerçekleştirildi. Toplantıya Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AİBÜ Rektörü Atilla Kılıç, Milletvekili Fatih Metin, Bolu TSO Başkanı Türker Ateş, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer, İl Sağlık Müdürü Dursun Koç ve çok sayıda Meclis üyesi katıldı.

Belediye İmar Müdürü Yaşar Taşkıran, Arasta Çarşısı projesinin Bolu Belediyesi ve Bolu Mimarlar Odası'nın ortak olarak başlatıldığını belirterek projede Bolulu 19 mimarın, Bolu Belediyesi'nin ve Bolu'nun bağlı olduğu Ankara Tabiat ve Kültür Parkı'nın yer alacağını ifade etti. Taşkıran, yapılacak bu çalışmayla çarşıya tarihi bir doku kazandırılarak dışarıdan gelen turistler için cazip bir hale getirileceğini vurguladı.

'Yukarı Çarşı görüntü estetiğinden uzak'

Yaşar Taşkıran'ın ardından projeyi anlatan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Kültür Sitesi'nden başlanarak yapılacak bu projenin Han projesi ile birleştirileceğini ve Yukarı Çarşı'ya tarihi doku kazandırılması planlanan Arasta Çarşısı'nın yapılacağını ifade etti. Yukarı Çarşı'da bulunan dükkanların dış görüntü olarak bir-birinden çok farklı ve estetik bir görünümden uzak olduğunu belirten Yılmaz, “Bu güne kadar bu alanla ilgili hiçbir çalışma yapılmamış. Yukarı Çarşı'da bir Yukarı Çarşı misyonu yok. Kimse de bundan rahatsız olmuyor” şeklinde konuştu. Yılmaz, “Bu dükkanların içi esnafa ait olabilir; fakat dışı tüm Bolu'ya aittir” diyerek dükkanların görüntü estetiğine kavuşturulması ve işlerlik kazandırılması gerektiğini vurguladı.

Turistlerin merkeze gelmesi için

Alaaddin Yılmaz, çarşı esnafının, hafta sonları dışarıdan Abant'a, Kartalkaya'ya, Gölcük'e gelen turistlerin merkeze gelmemesinden şikayetçi olduklarını ifade ederek, “Turistlerin merkeze gelmelerini sağlamak için bir şeyler oluşturmak gerekiyor. Arasta Çarşısı projesi bu yüzden oluşturulmuştur” dedi. Yılmaz, “Bir kere daha söylüyorum. Bolu, gelecekte turizm ve üniversite şehri olacaktır” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.