Belediye binasını da satar bu başkan

Belediye binasını da satar bu başkan

CHP İl Başkanı Tanju Özcan, Bolu Belediyesi'nin SGK'ya olan borcunu ödemek için arazi satışına başladığını söyledi ve; “Alıştı ya bir kere, böyle giderse birkaç ay sonra satacak mal kalmayınca Belediye Binasını da satar bu Başkan” dedi.

CHP İl Başkanı Tanju Özcan, Bolu Belediyesi'nin SGK'ya olan borcunu ödemek için arazi satışına başladığını söyledi ve; “Alıştı ya bir kere, böyle giderse birkaç ay sonra satacak mal kalmayınca Belediye Binasını da satar bu Başkan” dedi.

CHP Bolu İl Başkanı Tanju Özcan, parti binasında bir basın toplantısı düzenledi. Bolu Belediyesi'nin SGK' ya olan borcunu ekim ayı çıkmadan ödemek için olağanüstü toplantı düzenledikleri söyledi. Bolu Belediyesi'nin haciz batağında olduğunu söyleyen Özcan, Başkan'ın bu borçları ödemek için arazi satışı yaptığını ifade etti ve; “Alıştı ya bir kere, böyle giderse birkaç ay sonra satacak mal kalmayınca Belediye Binasını da satar bu Başkan” dedi.

UYARILARA KULAK ASMADI

Bolu Belediyesi'nin yaklaşık 3 yıldır borç batağında olduğunu söyleyen Tanju Özcan, Başkan Yılmaz'ın uyarılara kulak asmadığını hatta alaycı bir üslupla belediyenin kasasının para ile dolduğunu söylediğini dile getirdi. Yaklaşık 1 ay önce Bolu Belediyesi'nin Türkiye genelinde vergi yüzsüzleri sıralamasında 267 sırada olduğunu, borcun gecikme faizleri ile birlikte 25 trilyon olduğunu belgeleri ile açıkladıklarını ifade eden Özcan; “Sadece 3,5 yıllık dönemi kapsayan bu borcun ödenmemesi halinde Bolu Belediyesi'ne haciz geleceğini de, bizzat Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesine dayanarak Bolu halkına duyurmuştuk” diye konuştu.

Özcan, Bolu Belediyesi'nin sadece Vergi Dairesi'ne borcu olmadığının ortaya çıktığını söyledi ve tam 8 defa Bolu Belediyesi'nin SGK kurumuna 20 trilyon kadar borcu olduğunu açıkladıklarını da sözlerine ekledi.

ESKİ TEKEL BİNASINI SGK'YA DEVREDİYOR

Belediye Başkanı'nın belediyenin SGK'ya borcu olmadığını söylemesiyle yalan söylediğini ifade eden Özcan, şöyle konuştu; “Nereden mi anladık? İşte elimde tuttuğum olağanüstü belediye meclis toplantı çağrısından. Bu çağrıya göre Bolu Belediyesi SGK'ya olan 20 trilyon borcuna karşılık, şehrimizin çeşitli bölgelerinde en kıymetli 25 dönümlük arazisini ve başkanın ifadesine göre trilyonlar eden eski tekel binasını, borca karşılık SGK' ya devrediyor.”

OLAĞANÜSTÜ BİR DURUM VAR

Bunun olağanüstü bir toplantı olduğuna dikkat çeken Tanju Özcan, durumun çok vahim olduğunu belirtti ve; “Belediye Başkanı 7 gün sonra yapılacak olan bir olağan toplantıyı dahi bekleyememektedir. Yani ortada olağanüstü bir durum vardır” dedi.

BELEDİYE MALLARI KENDİ ELİ İLE SGK'YA VERİYOR

Başkan Yılmaz'ı telâşlandıran yegâne sebebin “Haciz” korkusu olduğunu öne süren Özcan, konuşmasını şu şeklide sürdürdü; “Bolu Belediyesi'ne borçlarını ödemek için verilen süre ekim ayında dolmaktadır. Yerel seçimler öncesi Başkan Yılmaz 'Belediyeye haciz geldi' dedirttirmemek için SGK' ya Bolu Belediyesi'nin mallarını batan geminin malları gibi satmaktadır. Peki, bunun adı da bir anlamda haciz değil midir arkadaşlar? Hacizde alacaklı taraf ne yapar? Gelir alacağına karşılık borçlu tarafın mallarını ya razısıyla, ya da zorla alır. Borçlu taraf yani Belediye, kendi eli ile mallarını alacaklı taraf olan SGK'ya vermektedir. Evet arkadaşlar kimse kimseyi kandırmasın, bunun adı hacizdir. Alacaklılar Bolu Belediyesi'nin borçlarına karşılık mallarına bir bir el koymaktadır.”

Bolu Belediyesi'nin durumunu iflas eden esnafın mallarının alacaklılar tarafından yağmalanmasına benzeten Özcan, “Bu durumun ise tek sorumlusu, sorumsuzca harcamalar yapan, temsil ve ağırlama gideri adı altında trilyonlarca liralık eş dost harcaması yapan, kendisi ve yakınları için adeta Lale Devri yaşatan Bolu Belediye Başkanıdır” şeklinde konuştu.

Başkan Yılmaz'ın belediyenin paralarını har vurup harman savurduğunu öne süren Özcan; “Hem zam yaptı, hem hizmet yapmadı. Hem hayati bir proje ortaya koymadı. Hem de borçlandı. Önce bankalardan kredi aldı. Bankalar borç vermez olunca da, gözünü Belediye'nin mallarına dikti” dedi.

BELEDİYE BİNASINI DA SATAR BU BAŞKAN

Belediyenin 3 ay önce terminal, hal ve Park Bahçeler Müdürlüğü'nün bulunduğu araziyi satışa çıkardığını hatırlatan Özcan, Başkan Yılmaz'ın şimdi de Paşa Köyünde, Dağ kentte, Gölköy'de ve Karaçayır’da bulunan arazileri satışa çıkarttığını ifade etti. Özcan; “Alıştı ya bir kere, böyle giderse birkaç ay sonra satacak mal kalmayınca Belediye Binasını da satar bu Başkan” ifadelerine yer verdi.

BORÇTAN VEKİLLER DE SORUMLU

CHP Grubu olarak bugünkü toplantıda Belediye Başkanı'nın satış kararları için “Hayır” diyeceklerini söyledi. Bu satışların ardı arkasının kesilmeyeceğinin altını çizen Özcan, Bolu milletvekillerinin de bu borçtan en az Başkan Yılmaz kadar sorumlu olduğunu söyledi ve gerekçesini de şu şekilde açıkladı; “Başkan, Belediye Başkanı seçilmeden vekillerin ikisi, vekil sıfatıyla, biri de İl Başkanı sıfatıyla 'Biz Alaaddin Yılmaz'a kefiliz' dediler mi demediler mi? dediler. O zaman onlar da bu borçtan sorumlu. Bu durumda kendilerine çağrıda bulunuyorum. Bakın ortada sizin partinizin mensubu olan Belediye Başkanının kötü yönetimi sonucu oluşan bir borç var. Devlet imkanları elinizde. Bu borcu gelin yeniden yapılandıralım. Uzun vadeli taksitlere bölelim. Aksi halde bu borç mal satmak ile ödenmez.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.