Belediye-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Erdoğan Kefeli; "Belediye işi yokuşa sürüyor"

Belediye-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Erdoğan Kefeli; "Belediye işi yokuşa sürüyor"

Belediye ile işçiler arasında imzalanacak olan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşılamayan maddeler için arabulucu gelecek. Belediye-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Belediye işi yokuş

Belediye-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Erdoğan Kefeli; "Belediye işi yokuşa sürüyor" Belediye ile işçiler arasında imzalanacak olan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşılamayan maddeler için arabulucu gelecek. Belediye-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Belediye işi yokuşa sürüyor” dedi.

Tis'le ilgili olarak görüştüğümüz Belediye-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Erdoğan Kefeli, anlaşmanın hangi maddelerden dolayı sağlanamadığını anlatırken; kendilerinin değil, Bolu Belediyesi'nin işi yokuşa sürdüğünü ifade etti.

Belediye İş Sendikası Bolu Şubesi ve Bolu Belediyesi arasında, 60 gün süren TİS görüşmelerinin sonucunda, 50'nin üzerinde madde her iki taraf açısından da onaylanırken, 30'un üzerindeki maddede de ise anlaşma sağlanamamıştı. Bunun üzerine anlaşmanın sağlanabilmesi için, İzmit Bölge Çalışma Müdürlüğüne arabulucu için başvuruda bulunuldu. İzmit Bölge Çalışma Müdürlüğü tarafından, 20 Nisan'da arabulucunun kura ile seçimi için İzmit'e çağırılan Belediye-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Erdoğan Kefeli, "Bizimle birlikte Belediyeyi temsil eden arkadaşlarımızda İzmit'te olacak ve kura ile 15 kişi arasından arabulucu seçeceğiz. 20 Nisan'da arabulucu belirlendikten sonra da, 2 gün içerisinde arabulucuya görevlendirme yazısı gönderilir diye düşünüyorum. Arabulucuyu yazıyı aldıktan sonrada, 15 günlük arabulucu süreci başlayacak. Bu süreç içerisinde anlaşma sağlayamazsak, grev kararı alacağız" dedi.

İŞÇİLER DE BİZİM GİBİ DÜŞÜNÜYOR

Perşembe günü Bolu Belediyesi'ne bağlı servisleri gezdiklerini ve buradaki üyelerine gelişmeler hakkında çeşitli bilgiler verdiklerini söyleyen Belediye-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Erdoğan Kefeli, konuşmasına şu şekilde devam etti; "TİS'in neden tıkandığını, hangi maddelerde anlaşma sağlanamadığını ve neden kaynaklandığını üyelerimize anlattık. Üyelerimiz olan işçiler de bizim gibi, kazanılmış hakların geri verilmemesi taraftarı. Servislerdeki arkadaşlarımıza, arabulucu süreciyle ilgili olarak da çeşitli bilgiler verdik. Eğer arabulucu sürecinde de anlaşma sağlayamazsak, anlaşma sağlayamadığımız maddelerle ilgili olarak, üyelerimizle tekrar bir görüşme yapacağız."

İŞÇİ ATMAYA ZEMİN HAZIRLIYORLAR

Bolu Belediyesinin kıdem, ihbar, 12 aylık maaş tutarındaki kötü niyet tazminatını azaltılmak istenmesini ve disiplin kuruunun oy birliğiyle karar almasını, oy çokluğu haline çevirmek istediğini ifade eden; Erdoğan Kefeli bunu şu şekilde yorumladı: "Belediyenin bunları istemesinin nedeni, ileride kolay, ucuz ve yasal olarak işçileri işten atmaya zemin hazırlamak. Çünkü işçi atmayı düşünmeselerdi, bu maddelerin üzerinde bu kadar fazla durmazlardı."

VATANDAŞTAN DAHA FAZLASINI TAHSİL EDİYORLAR

Belediyede çalışan işçilerin maaşları, Belediye tarafından ödenmediği takdirde, işçilere verilecek olan günlük gecikme zammı oranı olan %2'ye de değinen Kefeli, "Bolu Belediyesi %2 olan bu oranı kullanmaya çalışıyor. Halbuki bunun 25 yıldır uygulanmadığını kendileri de biliyor. Geçtiğimiz 25 yıl boyunca, işçilerin maaşları zamanında ödenmediği için, Bolu Belediyesi'nden bir kuruş faiz almış değiliz. Ancak Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz bunu kullanarak, kamuoyuna bizi kötü göstermek istiyor. Çeşitli gazetelere verdiği demeçlerde, '%2'yi kabul edenler haindir.' diyor. Bizde Belediye-İş Sendikası Bolu Şubesi olarak, o zaman Ziraat Bankası'nın uyguladığı faiz oranını uygulayalım dedik. Çünkü Ziraat Bankası devletin bankası ve yasal faiz oranı Ziraat Bankası'nınkidir diye düşündük. Fakat bu önerimiz kabul edilmedi. O zaman Bolu Belediyesi'nin vatandaşa uyguladığı su borcu faizini kabul edelim dedik. İlk önce birbirlerine baktılar, sonra ise 'Olmaz öyle şey.' diyerek, bu önerimizi de kabul etmediler. Halbuki bu faiz oranı, kendilerinin vatandaşa uyguladığı faiz oranıdır. Kendileri vatandaştan aldıkları faizi, kendi işçilerine vermiyorlar. Sonrada kamuoyuna bizi suçlu göstermeye çalışıyorlar" şeklinde konuştu.

40 GÜN 1 DAKİKAYI BİLE KABUL ETMEYİZ

Bolu Belediyesi'nin çalışma saatleriyle ilgili olarak da sorun çıkarttığını söyleyen Kefeli, bu konuyla ilgili olarak ise: "Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz önce, 'Haftalık çalışma süresi 45 saat olsun.' dedi. Daha sonra ise, '43 saat olsun, ama Cumartesi de iş günü olsun.' dedi. Cumartesi iş günü olacaksa, 40 gün 1 dakikayı bile kabul etmeyiz. Kendileri de bunu bildiği için, bunun üzerinde fazla durup, hem sözleşmeyi tıkıyorlar, hem de sözleşmeyi tıkayan taraf olarak bizi gösteriyorlar. Bugüne kadar biz talep ederdik, bugün ise Belediye bizden talep ediyor. Zaten işin tesriliği de orada, çünkü biz Belediye'den bir şey istemedik, onun için fedakarlık yapmak gibi bir düşüncemiz de yok. Belediye gündemi meşgul etmek ve işi yokuşa sürmek için, bu maddeleri kabul etmeyeceğimizi bile bile maddeleri önümüze koyuyor" dedi.

BİZ, BİZE MESAİ YAPTIRIN DEMİYORUZ Kİ!

Belediye-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Erdoğan Kefeli, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın devamlı şikayet ettiği bir diğer konunun ise, mesai saatleri ve ücretlerinin olduğunu belirtti. Kefeli, daha sonra konuşmasına şu şekilde devam etti: "Biz kimseye, bize mesai yaptırın ve mesai ücreti verin demiyoruz. Sayın Yılmaz, bahsettiği mesai ücretlerini her ay, her işçiye veriyormuş gibi anlatıyor. Halbuki Bolu Belediyesi'nin ödediği mesai %10-15 civarında. İsterlerse, çalışma sürelerini düzgün ayarlayıp, bu mesai ücretini de ödemeyebilirler. Geçtiğimiz dönemde işçi fazla diye 117 işçiyi işten attılar. Sonrada işçilere fazla mesai ücreti ödüyoruz diye şikayet ediyorlar."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.